Objevte svět péče NIVEA

Hledám informace o výrobcích pro

Baby blues

Baby blues: Špatná nálada, únava a nevyspání

Nebojte, nejste v tom sama!

Jste z neustálé péče o miminko vyčerpaná? Hlavu vzhůru! Tohle brzy přejde.

Baby blues: nálada, která se vám nevyhne

smutek, únava a nevyspání

Každá maminka je někdy unavená, nevyspalá a smutná. Někdy se k tomu navíc přidají pocity provinění, protože péče o miminko nevychází vždy podle plánu. Ale nebojte se! Stává se to opravdu všem.

Špatná nálada u čerstvých maminek je biologickou odpovědí na rychlou změnu hormonální hladiny po porodu. Tzv. baby blues, tedy smutek, úzkost nebo podrážděnost či melancholie potkají až 80 % novopečených maminek.

vyčerpání

Rychlé změny a život vzhůru nohama

Svůj vliv má samozřejmě i obrovská změna životního rytmu. Váš každodenní život je pravděpodobně tak trochu (nebo i úplně) vzhůru nohama. A těžkou zkouškou vašich organizačních schopností se může stát i obyčejná procházka s kočárkem. Nic z vašeho těhotenského ani předtěhotenského šatníku vám nesedí. A s tmavými kruhy pod očima z nevyspání si připadáte tak trochu jako duch. Nic z toho tu naštěstí nebude věčně!

Máte oči jak medvídek panda? Zbavte se kruhů pod očima následujícími pěti kroky.

život vzhůru nohama

Hlavní příznaky poporodních výkyvů nálad zahrnují:

  • plačtivost 
  • podrážděnost 
  • nervozitu
  • vztek
  • úzkost
  • vyčerpání

Poporodní deprese, nebo jen smutek? Vyhledejte odborníka

Samozřejmě, že každodenní kolotoč povinností, nikdy nekončící kojení, přebalování, neutišitelný pláč a únava po probdělých nocích vaši mrzutou náladu jen prohlubují. Kdy je vše ještě v normě a kdy už vyhledat odborníka?

smutek, úzkost a nevyspání

Poporodní deprese, nebo jen smutek?

Pokud tento stav přetrvává déle než 4–6 týdnů, kdy i přes vyčerpání trpíte nespavostí a máte pocit, že nic neděláte dobře, pravděpodobně u vás výkyvy nálad přerostly do klinického stádia tzv. poporodních depresí. Pokud jste v takovém stavu, promluvte si o svých pocitech s lékařem, který vám doporučí vhodný druh terapie. Není důvod k rozpakům či studu, své emoce rozhodně neignorujte! Váš život se zkrátka radikálně změnil a vy potřebujete malou pomoc, abyste se s touto změnou vyrovnala. Přečtěte si, jak zůstat klidným a trpělivým rodičem.

Každá, i ta nejlepší maminka může prožívat horší chvíle. Mějte však na paměti, že světlé stránky mateřství mnohonásobně převyšují ty tmavé, na které stejně brzy zapomenete! Tak si svou novou roli a její příjemné stránky užívejte plnými doušky.