Barevná typologie: Které barvy vám sedí nejvíce?

Jistě jste si všimla, že v některých barvách se cítíte lépe než v jiných. A že ta červená rtěnka vám sluší, zatímco v růžové se necítíte. Přemýšlela jste někdy nad tím, čím to je? Může za to barevná typologie!

Barevná typologie: Co to vlastně je?

Barevná typologie

Nehledejte v tom žádnou vědu, jedná se zkrátka o 4 kategorie, do nichž je možné zařadit úplně každého podle jeho barvy vlasů, očí a pleti. Názvy mají tyto kategorie podle ročních období: Můžete tedy být jarní, letní, podzimní nebo zimní typ.

A právě díky správnému určení, jakým typem jste, zjistíte, jaké barvy vám lichotí nejvíce a kterým se raději vyhnout. Barevná typologie se vám bude hodit nejen při výběru nových kousků do šatníku, ale i při řešení barvy vlasů, líčení a vybírání doplňků. Už se vám tedy nestane, že si vyberete oční stíny, které váš obličej promění v nevkusné plátno, ani šaty, ve kterých se „utopí“ vaše bronzová pleť.


Světlý, nebo tmavý typ?

Ještě, než se pustíme do ročních období, je dobré udělat si jasno v tom, jestli jste světlý nebo tmavý typ. To vám totiž usnadní následné rozřazování. Ke světlém typu se řadí přirozené blondýnky, lidé se světlým fototypem pleti, ale i modroocí jedinci.

Na hranici mezi světlým a tmavým typem jsou zrzky, ale k těm se vrátíme později. Tmavý typ reprezentují tmavovlásky a lidé s tmavým fototypem pleti.

Náš tip: Pokud si nejste jistá, do jakého typu spadáte, poproste o radu třeba svou kosmetičku, nebo si domluvte krátké setkání s vizážistkou.

A teď tedy vzhůru na průlet ročními obdobími!

Světlý, nebo tmavý typ?

Barevná typologie: Jarní typ

Máte světlou pleť, kterou přes léto zdobí pihy, blond nebo plavé vlasy a modré či zelené oči? Pak jste ukázkové jaro!
Mimochodem: Tento typ patří mezi nejrozšířenější. Váš šatník i kosmetickou taštičku by mělo inspirovat právě tohle roční období. Barvy by měly být svěží, ale zároveň jemné. Zvolit můžete i pastelové. Naopak se vyvarujte příliš výraznému líčení a mohutným šperkům a módním doplňkům.

Oblečení pro jarní typ

Patříte mezi milovníky „black&white“ kombinací? Pak vás asi zklameme, protože přesně těchto dvou základních barev byste měla mít ve svém šatníku jen po trošce. Naopak nemusíte šetřit s pastelovými barvami: baby blue, baby pink, odstíny meruňkové a hnědé, to jsou vaše barvy! Pokud máte ráda vzory, zvolte drobné květinové, nic extravagantního.

Labello Balzám na rty v tužce Rosy Nude

Líčení pro jarní typ

Decentní líčení je to, na co byste se měla zaměřit, jste-li jarní typ. Zapomeňte na výrazné linky nebo kouřové stíny, to nebude vaše parketa. Naopak pastelové stíny vám hrají do karet. Chystáte se na rande a marně přemýšlíte, po jaké rtěnce sáhnout? Vyzkoušejte NIVEA Balzám na rty v tužce Rosy Nude, to je přesně váš odstín! Budete se s ním cítit komfortně a na svůj protějšek uděláte dojem.

Doplňky pro jarní typ

Doplňky pro jarní typ

Parádu budete dělat zejména s perlami či drobnými doplňky v tyrkysové barvě. Nic nezkazíte ani jemnými šperky ze zlata či stříbra. Ale raději se obloukem vyhněte přílišnému zdobení a výrazným barvám.

Pokud si vlasy barvíte, pak dělejte maximum pro to, aby vaše barva dlouho vydržela.

Jarní typ

Barevná typologie: Letní typ

S létem je to trochu komplikované, jeho definice, podle které byste se k němu mohla přiřadit, totiž není úplně jasná. Vyznačuje se velmi světlou až olivovou pletí. Pozor ale, že vlasy mohou být blond i tmavě hnědé. Spadají sem jak jedinci s modrýma očima, tak ti s hnědýma.
Usnadnit rozhodování, zda jste letní typ, může fakt, že letní typ se velmi snadno opaluje. Nezapomeňte ale vždy vybrat ten správný opalovací krém.
Oblečení pro letní typ

Oblečení pro letní typ

Jestli vám nějaká barva opravdu sedne, tak je to starorůžová, která podtrhne vaši přirozenou krásu. Chybu však neuděláte ani s ostatními odstíny růžové či světle modré. Vyhněte se křiklavým barvám a černé, ty vám zrovna nelichotí.

Labello Balzám na rty Pink

Líčení pro letní typ

Už jste někdy vyzkoušela stříbrné stíny? Pokud ne, měla byste to rychle napravit, jelikož letnímu typu padnou jako ulité. Slušet vám budou i kouřové stíny či jemné linky. Pokud vyrážíte na večírek a nemáte čas na zkrášlování očí, obtáhněte rty Barevným balzámem na rty Pink. S tímto odstínem se v davu rozhodně neztratíte a perfektně sedne právě k vašemu typu.

Doplňky pro letní typ

Doplňky pro letní typ

Na rozdíl od jarního typu se raději vyhněte zlatu. Slušet vám budou rubíny či granát. Pokud chcete něco střídmějšího, sáhněte po perlách (klidně i těch bižuterních) či stříbru.

Letní typ

Barevná typologie: Podzimní typ

Nyní je řeč o už zmíněných zrzkách. Jemně zbarvená pleť, která se rychle spálí, hnědé nebo zrzavé vlasy a zářivé oči. To jsou charakteristické znaky podzimního typu. Spadá sem nejméně žen z České republiky.
Oblečení pro podzimní typ

Oblečení pro podzimní typ

Khaki, oranžová a hnědá. Zkrátka barvy, které k podzimu patří, stejně tak patří i k vám. Nebojte se je vzájemně kombinovat. Parádu uděláte i se smaragdově zelenou. Jen pozor na to, že je velmi výrazná a rozhodně pro ni platí, že méně je více.

Líčení pro podzimní typ

Líčení pro podzimní typ

Pokud jste podzimní typ, nechte se při líčení inspirovat barvami podzimu. Teplé tóny jsou přesně to, v čem se budete cítit dobře. Ať už se jedná o oční stíny, či odstín rtěnky, hnědá a oranžová vás vždy zachrání.

A pokud máte chuť tento jednotný styl líčení něčím rozbít, nebojte použít NIVEA Balzám na rty Strawberry Shine. V červené krásně prokouknete a zvýšíte si sebevědomí!

Doplňky pro podzimní typ

Doplňky pro podzimní typ

Jste podzimní typ? Pak jděte do dřeva či kůže. Právě doplňky z těchto materiálů vám budou slušet nejvíce a stoprocentně s nimi sklidíte úspěch. Nebojte se tyto dva materiály kombinovat.

Podzimní typ

Barevná typologie: Zimní typ

Pokud bychom měly vybrat jednu zástupkyni zimního typu, byla by to bezpochyby Sněhurka. Její pleť je velmi světla až porcelánová, vlasy černé jako uhel a šedomodré oči. Stejně jako u podzimního typu platí, že i zimní jedinci se špatně opalují a sluníčko jejich pleti příliš neprospívá.
Oblečení pro zimní typ

Oblečení pro zimní typ

Zůstaňte u klasiky, s bílou a černou uděláte nejvíce parády, a navíc těmito barvami podtrhnete své křivky. Můžete je kombinovat s modrou, růžovou či červenou. V obchodech se vyhněte hnědé a oranžové, ty pro vás nejsou to pravé.

Labello Balzám na rty  Blackberry

Líčení pro zimní typ

Oční linky, stíny, výrazné rtěnky. Zimní tipy toho mají na výběr opravdu mnoho. Ale nezapomeňte, že nic se nemá přehánět. Pokud se tedy rozhodnete pro výraznou rtěnku, linky nechte raději na zítra. Nebojte se experimentovat s barvami, můžete si to dovolit. Vašim rtům bude slušet například Tónovací balzám na rty Blackberry Shine.

Doplňky pro zimní typ

Doplňky pro zimní typ

Zimní typ se v doplňcích může vyřádit. Nejvíce jim totiž sluší extravagantní kousky, které se blýskají a jsou nápadné. Zkrátka to, v čem by vám letní typ přišel bláznivý, zimní bude nosit jako královna.

Zimní typ