Žádné strachy

S TRPĚLIVOSTÍ A TROCHOU CVIKU MŮŽETE SVÉMU DÍTĚTI POMOCI ZBAVIT SE DĚTSKÝCH STRAŠÁKŮ.

Zažili jsme to všichni. Strach, když zhasla lampička nebo se ozvaly neznámé zvuky. A přesně tak se teď cítí vaše děťátko. Jak mu můžete se strachem pomoci?

Co proti strachu nejlépe zabírá? Přece pomoc od maminky

Některé situace, zvuky nebo předměty mohou vyvolat naprosto iracionální obavy dokonce i u nás dospělých. Není tedy žádný div, že vaše děťátko občas z něčeho dostane strach. Musí se seznámit s tolika novými věcmi a některé se mu zkrátka příliš nelíbí – pavouci, neznámé přístroje, štěkající psi nebo strašidelně vypadající plyšák na polici…

Strach je zcela normální – do jisté míry

Děti se většinou bojí něčeho, co neznají, anebo s čím mají nějakou špatnou zkušenost. Strach koneckonců funguje jako přirozený obraný mechanismus. Když pak dítě objeví, že není důvod se bát, strach ho přejde. A přesně toho potřebujete dosáhnout. 

Jakmile si totiž dítě jednou začne iracionální strachy vytvářet, hrozí, že se jeho bázlivost bude rychle šířit na další nové situace, osoby nebo předměty. Strach potom ovlivňuje každodenní život dítěte – když se například bojí dělat věci, které by dělat mělo – a někdy může dokonce přetrvat až do dospělosti. 

Vaše děťátko moc dobře vnímá, že s vámi něco není v pořádku. Reagovat pak může třeba i přehnaným strachem. Abyste oba zůstali klidní, potřebujete jediné: pryč se stresem!

 

Buďte pomocníkem při odbourávání strachu

Vy jste těmi, komu vaše dítě nejvíce věří, a proto mu můžete pomoci strach překonat. Naučit dítě aktivně čelit strachu je daleko lepší, než jen mluvit a přesvědčovat, že se není čeho bát. Jakými způsoby se toho ale dá dosáhnout?
  • Především si uvědomte, že dětský strach je opravdový. Malé dítě ještě nedokáže zcela rozlišovat mezi skutečností a vlastní představou a tím nejhorším, co můžete udělat, je, že se mu za ni budete smát. Vždy berte strach svého dítěte vážně.

  • Pečlivě obavy svého děťátka vyslechněte. Ač se vám jeho strach zdá jakkoliv nesmyslný, nechte si podrobně popsat, čeho přesně se bojí, jak to vypadá, jak se to chová, co to dělá a tak podobně. Detailní popis strachu je totiž prvním krokem k jeho odbourání.

  • Vymyslete se svým drobečkem, jak původce strachu úspěšně zahnat. Zejména v případě různých bubáků nebo strašidel často pomáhají rituály, jako jsou zpěv, říkanka nebo rozsvícení malého světýlka. Odbourat strach ale můžete také vtipem. Udělejte z děsivého skřítka malého nešiku, který se schovává, protože se stydí. Uvidíte, že dětská fantazie bude hrát ve váš prospěch.

  • Pokud je původcem dětského strachu skutečný předmět, osoba nebo situace, snažte se ho odbourat krok po kroku. Jestliže se například vaše dítě bojí psů, začněte tím, že si budete prohlížet knížku o psech. Až se dítě vyrovná s obrázky, vezměte ho, ať se podívá, jak vy nebo jeho starší sourozenec pejska hladíte. Dalším krokem může být pohladit pejskovi hřbet a tak dále. Podobně můžete postupovat i u dalších situací.
  • Mějte na paměti, že děti se učí napodobováním. Pokud se tedy sama bojíte psů nebo pavouků, zřejmě nebudete v tomto případě ideálním učitelem. Snažte se před vaším dítětem strach maximálně ovládnout a požádejte někoho z blízkých, aby mu ukázal, že není důvod se bát.

  • Postavit se vlastnímu strachu může být velmi těžké i pro dospělé, natož pro takového mrňouska. Proto své dítě chvalte za každý malý úspěch a odměňte ho třeba i malou hračkou nebo sladkou dobrotou.   

Vzpomenete si ještě, čeho jste se vy v dětství nejvíce bála? Byla to tma, bubák pod postelí, nebo stíny v zahradě?