S kým budete sdílet den D?

KDO Z VAŠICH BLÍZKÝCH VÁM U PORODU BUDE TOU NEJLEPŠÍ OPOROU?

Kdo vás u porodu bude držet za ruku? Partner je pravděpodobně volbou číslo jedna, možná se ale budete cítit lépe ve společnosti maminky nebo kamarádky.

Kdo z vašich blízkých vám u porodu bude tou nejlepší oporou?

Porod a narození miminka jsou v každém ohledu velice intenzivní zážitky, měla byste se proto zeptat sama sebe, s kým se o ně chcete podělit. Budete to jen vy a váš partner, nebo někdo z příbuzenstva? Rozhodnutí je jen na vás. V den porodu ze všeho nejvíc záleží na tom, abyste se cítila bezpečně a uvolněně.

Pro většinu žen je zcela přirozené, že porod chtějí prožívat se svým partnerem. Přítomnost otce u porodu však nemusí být samozřejmá. Možná nechcete, abys vás milovaný partner viděl v průběhu procesu, který pro vás bude fyzicky i psychicky velmi náročný. 

Možná se bezpečněji budete cítit se svou matkou, která vás podrží za ruku a přesně pochopí, čím právě procházíte. Rozhodněte se podle svého pocitu a do ničeho se nenuťte. Váš velký den byste měla prožívat s člověkem, o kterém víte, že vás skutečně podpoří.

Aby všechno proběhlo hladce, potřebujete především zůstat v klidu. Co vám k tomu pomůže? Zkuste se psychicky připravit na porod: co se doma o uvolnění naučíte, v porodnici jako když najdete.
 
 

Kdo bude u porodu: Porodní asistentka nebo přítelkyně?

Během porodu určitě chcete mít na blízku někoho, kdo zůstane klidný za všech okolností. Možná máte obavy z toho, jak se k vám zachová personál, pokud porodní bolesti nezvládnete úplně nejlépe. V takovou chvíli vám může pomoci porodní asistentka, která bude přesně vědět, co se v daný moment odehrává, a dokáže vám poskytnou i zdravotnické služby.

Jestli máte strach, že by váš partner mohl u porodu zpanikařit a vás by tím znervóznil, můžete o podporu požádat třeba i svojí dlouholetou kamarádku, ke které máte důvěru. A pokud chcete, aby u té velké události asistovala vaše maminka, rozhodně se nemáte za co stydět. Ať už si vyberete kohokoliv, ubezpečte se však, že je na tento zážitek dobře připraven.

Ujistěte se, že vám během porodu nebude k pohodlí nic chybět. Co s sebou do porodnice? Seznam věcí, které budete potřebovat.

 

Otec u porodu: Promluvte si o tom předem

Pokud si nejste jistá, koho si na porodní sál s sebou vybrat, promyslete si, co vlastně od porodu očekáváte. Jestli si narození dítěte chcete užít jako intimní rodinný zážitek, je logické, že si k porodu vezmete svého partnera. Možná se ale budete cítit lépe, když tento vzácný okamžik zůstane jen v kruhu žen. Nestyďte se za to a s otcem dítěte se o své pocity podělte. Určitě vás pochopí.

Máte už jasno v tom, kdo vám bude asistovat? Nezapomeňte si o tom s danou osobou promluvit dostatečně předem a dejte jí možnost, ať se připraví. Pro kohokoliv z vašich blízkých to zajisté bude veliká čest.  

 
narození dítěte
vzácný okamžik