Pracující maminka: každé rozhodnutí má svá pro a proti

ZVAŽTE VŠECHNY OKOLNOSTI A ROZHODNĚTE SE PODLE SEBE.

Rozhodování, zda zůstat doma nebo se vrátit po narození miminka do práce, je skutečně velmi komplikované. Ať už to vaše srdce táhne jedním nebo druhým směrem, vyberte si variantu, která bude co nejšetrnější ke všem zúčastněným.

Zůstat doma nebo se vrátit po narození miminka do práce?

Nejedná se jen o profesionální volbu nebo o finanční otázku, ale také o čas strávený s vašimi dětmi, který vám po návratu do práce unikne a nikdo vám ho už nevrátí. Ať už to vaše srdce táhne jedním nebo druhým směrem, vyberte si variantu, která bude co nejšetrnější ke všem zúčastněným.
Péče o děti, starost o domácnost a k tomu ještě práce. Občas si také musíte odpočinout. Objevte způsob, jak si na mateřské či rodičovské „dovolené“ vyšetřit čas na skutečný oddych.

Nenuťte se do mateřské a rodičovské dovolené za každou cenu

Dlouhodobá nepřítomnost v práci může zásadním způsobem otřást vaší kariérou. Svoji pozici jste si vydobyla tvrdou prací a po návratu z mateřské jistě nechcete sestoupit o stupínek níže a vyměnit si pozice se svými bývalými podřízenými. Pokud zůstanete s dětmi doma, protože je to „správné“, ale zároveň se u toho budete trápit, vaše děti to poznají. A budou trpět s vámi. Někdy může být ideální variantou zkrácený úvazek, nebo částečná práce z domova. Svět jde v tomto směru kupředu a mnoho zaměstnavatelů je už dnes k potřebám matky velmi tolerantní.


Sečtěte si náklady spojené se zaměstnáním

Jestliže vám starosti dělá především finanční rovina, měla byste před návratem do práce zvážit všechny náklady, které lze omezit nebo ušetřit, pokud zůstanete doma. Vaše zaměstnání sice přinese do rodiny další výdělek, ale vytvoří také některé neodmyslitelné výdaje. Jen pomyslete na cenu dopravy do zaměstnání, stravování mimo domov a také výlohy, které padnou na váš vzhled. Pokud pracujete ve formálním prostředí, útratám za elegantní oděvy se zkrátka nevyhnete. Víte, komu byste svěřila hlídání?

Nejdůležitější otázkou je však hlídání vašich dětí. Pokud péči o děti nemůžete přenechat partnerovi, prarodičům nebo příbuzným a dítě ještě nemůže chodit do školky, budete si muset najmout paní na hlídání. Ceny celodenní péče se mohou různit podle místa vašeho bydliště, tak jako tak ale nebude částka za hlídání zanedbatelná. Své děti navíc určitě nechcete svěřit do rukou jen tak někomu. Někdy nebývá největším problémem finanční zátěž, ale výběr vhodného kandidáta.


Nenechte se zneklidňovat svým okolím

Až se budete rozhodovat, zaměřte se na své vlastní priority. Možná se vám pracovní pozice nechce vzdát, ale zároveň víte, že čas strávený s vašimi zlatíčky je tím nejcennějším, co na světe máte. Možná si naopak uvědomujete, že pro celou rodinu bude nejvýhodnější, když s dětmi zůstane doma tatínek.

Co je správné, víte jenom vy sama. Ať už vaše přítelkyně nebo rodina říkají cokoliv, mějte na paměti, že vaše situace je jedinečná, a proto se musíte rozhodnout podle sebe.
Možná vás dlouhodobá únava a náročné rozhodování přivádí k šílenství. Přečtěte si, jak zatočit se stresem a zůstat klidným a trpělivým rodičem.