Kroužky pro batolata a předškolkové
děti: Mít, či nemít?

UDĚLEJTE Z KROUŽKU ZÁBAVU. PRO DĚTI I PRO SEBE!
Proč a kdy začít s dětskými kroužky a kolik jich je tak akorát.
Pojďte se s NIVEA zblízka podívat na téma „kroužkování“
pro batolata a předškolkové děti.

Proč a kdy začít s dětskými kroužky?

Spousta maminek přemýšlí stejně: Čím dřív odhalíme dětský talent, tím dřív ho dokážeme podpořit a rozvinout – a usnadnit tak děťátku vstup do života. I tady ale platí, že všechno má svůj čas. Při hledání vhodného kroužku pro váš poklad proto myslete hlavně na to, že kroužek by měl být jenom hra.

Pokud se děťátko cítí nejistě a do hraní nebo jiných organizovaných činností se mu nechce, nenuťte ho. Rozhodně neznamená, že dítě, které v takto nízkém věku nechodí na kroužky, v něčem zaostává. Dostatek podnětů k rozvoji na něj totiž čeká i doma. Obecně platí, že zapsat dítě do klasického vzdělávacího kroužku je rozumný nápad až tehdy, kdy bez vás bez problémů vydrží a zároveň je schopné respektovat cizí autoritu.

Jaká je ta správná motivace?

Jestli doufáte, že z vaší ratolesti vyroste houslový virtuóz, slavný sportovec nebo angličtinář na úrovni rodilého mluvčího, na kroužky raději zapomeňte. Správnou motivací není ani to, že dnes to tak dělá každý. Ve věku kolem 2 až 3 let jde jen o to si užít zábavu a strávit společně čas i mimo čtyři stěny bytu.

TIP: Spoustě maminkám se stane, že zaplatí drahý kroužek na půl roku dopředu, ale už po 2 lekcích je jasné, že tento způsob zábavy se děťátku vůbec nelíbí (vám se zase nemusí zamlouvat třeba lektor nebo prostředí). Spousta kroužků má ale dny otevřených dveří, kdy si můžete aktivitu vyzkoušet jen tak. Že ve vašem okolí nikdo nic takového nenabízí? Domluvte se lektorem individuálně. Určitě nebude proti.

Kolik kroužků je pro batole a předškolkové dítě tak akorát?

Za předpokladu, že si váš drobeček kolektivní aktivity s vámi a kamarády užívá, můžete zvolit jeden, pro aktivní a společenské dítě i více kroužků týdně. Důležité je, aby děťátko vždy doprovázel jeden z rodičů. A vůbec nejlepší je, když se může zábavy účastnit také. V každém případě by měl být na dohled (ještě lépe na dosah), aby dítě vědělo, že si může aktivitu beze strachu užít.

Drží se vás drobeček na každém kroku a nechce ani pustit vaši ruku? Na kroužku mezi dalšími dětmi a dospělými ho k pokroku rozhodně nenuťte. Začněte po malých krůčcích trénovat doma. Připravili jsme pro vás Malý návod, jak naučit dítě samostatnosti.

Myslete i na sebe. Kroužek byste si měli užít oba!

Přesně tak. Dětské „kroužkování“ by mělo být zábavou i pro vás. A zároveň příležitostí, jak vyrazit ven a potkat další maminky. Zapomeňte na čekání v autě, na chodbě nebo opodál. Vyberte takový kroužek, který si užijete i vy!

TIP: Pokud máte rádi pohyb, rozhodně si osvojte také pár tipů na cvičení s dětmi.