otoky nohou v tehotenstvi

Otoky nohou v těhotenství

Boty si kupujte raději větší.

Ptáte se sama sebe, jak je možné, že se nevejdete do svých oblíbených a jindy pohodlných lodiček nebo polobotek? Odpovědí jsou změny, které se v těhotenství dějí s vaším tělem. Pojďte se podívat, jak v těhotenství správně vybrat nové boty, a zjistěte, co na otoky nohou zabírá nejvíce.

Co je příčinou oteklých nohou v těhotenství?

oteklé nohy

Za podivné zvětšení nohou mohou těhotenské kilogramy navíc. Ty totiž snižují a zplošťují vaši klenbu, a tím zvětšují délku a šířku nohy. Jelikož je tento proces postupný, možná nepoznáte změnu hned. Navíc ženská marnivost a trochu i ješitnost při nákupu bot (přesvědčení, že menší je lepší a hezčí) také hraje svou roli. Jenže tento zvyk se v konečném důsledku může obrátit proti vám. 

Příliš těsná obuv oslabuje svaly chodidel a zkracuje vazy, které umožňují natahovat prsty u nohou. Výsledkem pak mohou být nejrůznější ortopedické problémy – zborcená klenba, vybočené klouby a jiné bolestivé potíže. Raději si pořiďte obuv odpovídající velikosti co nejdříve. Ženy přeci milují nakupování bot.

 

Vyberte si ty správné boty a užívejte si pohodlí

V tomto případě se nejspíš nebudete moci příliš odvázat. Obuv v těhotenství není tolik o posledních trendech jako spíše o pohodlí. Také bohužel platí – čím vyšší podpatky, tím méně komfortu. Sbohem lodičky na jehlách. Ale nebojte se, jen na chvíli!

A jak tedy vybrat správnou obuv? Především bota musí dobře padnout: ujistěte se, že vás nikde nedře, ve špičce netlačí a máte dostatek prostoru pro pohyb prstů. Vyzkoušejte jednoduchý trik – obkreslete botu na papír nebo vyndejte vnitřní vložku boty a postavte se na ni. Je-li vaše noha stejně velká či větší než obrys, potřebujete větší velikost.

pohodlná obuv

Jak se otoků nohou zbavit?

Otoky nohou potkávají každou nastávající maminku a zbavit se jich nadobro je téměř nemožné. Můžete je ale účinně zmírnit. Vyzkoušejte následující tipy: