Otoky nohou v těhotenství

BOTY SI KUPUJTE RADĚJI VĚTŠÍ.

Ptáte se sama sebe, jak je možné, že se nevejdete do svých oblíbených a jindy pohodlných lodiček nebo polobotek? Odpovědí jsou změny, které se v těhotenství dějí s vaším tělem. Pojďte se podívat, jak v těhotenství správně vybrat nové boty, a zjistěte, co na otoky nohou zabírá nejvíce.

Co je příčinou oteklých nohou v těhotenství?

Za podivné zvětšení nohou mohou těhotenské kilogramy navíc. Ty totiž snižují a zplošťují vaši klenbu, a tím zvětšují délku a šířku nohy. Jelikož je tento proces postupný, možná nepoznáte změnu hned. Navíc ženská marnivost a trochu i ješitnost při nákupu bot (přesvědčení, že menší je lepší a hezčí) také hraje svou roli. Jenže tento zvyk se v konečném důsledku může obrátit proti vám. 

Příliš těsná obuv oslabuje svaly chodidel a zkracuje vazy, které umožňují natahovat prsty u nohou. Výsledkem pak mohou být nejrůznější ortopedické problémy – zborcená klenba, vybočené klouby a jiné bolestivé potíže. Raději si pořiďte obuv odpovídající velikosti co nejdříve. Ženy přeci milují nakupování bot.

 

Vyberte si ty správné boty a užívejte si pohodlí

V tomto případě se nejspíš nebudete moci příliš odvázat. Obuv v těhotenství není tolik o posledních trendech jako spíše o pohodlí. Také bohužel platí – čím vyšší podpatky, tím méně komfortu. Sbohem lodičky na jehlách. Ale nebojte se, jen na chvíli!

A jak tedy vybrat správnou obuv? Především bota musí dobře padnout: ujistěte se, že vás nikde nedře, ve špičce netlačí a máte dostatek prostoru pro pohyb prstů. Vyzkoušejte jednoduchý trik – obkreslete botu na papír nebo vyndejte vnitřní vložku boty a postavte se na ni. Je-li vaše noha stejně velká či větší než obrys, potřebujete větší velikost.


Jak se otoků nohou zbavit?

Otoky nohou potkávají každou nastávající maminku a zbavit se jich nadobro je téměř nemožné. Můžete je ale účinně zmírnit. Vyzkoušejte následující tipy:

Dbejte na životosprávu

Dostatečně pijte a vyhýbejte se přesoleným jídlům. Sůl totiž zadržuje vodu v těle.

Občas si zacvičte

Vždyť i v sedě můžete nohy protáhnout nebo zakroutit kotníky.

Odpočívejte s nohama nahoře

 Ideální je mít chodidla nad úrovní pasu.

Rychle vám uleví také studené obklady

Pomoci vám může jemná masáž.

Úplně se vyhněte těsným botám

Na čas odložte také upnuté kalhoty a ponožky s gumičkou.