tatjana.hulkova@gmail.com

Cestování v těhotenství

Potřebujete dovolenou? Naplánujte si ji teď!
Druhý trimestr nastartoval čas, kdy se cítíte lépe než kdykoliv předtím. Chystáte se v těhotenství cestovat? Teď je ta správná chvíle.

Kam a kdy se v těhotenství vypravit?

Pokud dodržíte pár bezpečnostních preventivních opatření, je druhý trimestr ideální dobou pro dovolenou a odpočinek, který si zasloužíte. Protože když je šťastná maminka, bude šťastné i miminko.

Větší cestování raději úplně vynechte v prvních týdnech těhotenství. Lékaři nedoporučují cestovat v prvním trimestru kvůli zvýšenému riziku nechtěného přerušení těhotenství. V druhém trimestru už klidně můžete vyrazit.

Raději ale nejezděte do horkých a vlhkých tropických oblastí. Váš krevní oběh totiž v toto období pracuje na plné obrátky, a horko by vám tak nedělalo dobře. Ideální místo pro vaši dovolenou je destinace, kde teploty nepřesahují 28 °C.

Létaní v těhotenství: Jak to vlastně je?

Létání na delší vzdálenosti je bezpečné do 35. týdne – na ty kratší potom do 36. týdne těhotenství. Nutno ale dodat, že některé letecké společnosti vás nevezmou na palubu, pokud jste dále než ve 28. týdnu těhotenství a nemáte potvrzení od lékaře. 

Nezapomeňte, že během dovolené byste se měla většinu času šetřit. Odložte jakákoli napínavá dobrodružství, dlouhé a namáhavé pochody, výstupy nebo potápění. Co třeba lázně nebo wellness program?

O létání v těhotenství si přečtěte více v článku: Létání v těhotenství se nebojte, dodržujte ale tyto zásady.

Opatrnost především

Pro bezpečné cestování během těhotenství se řiďte následujícími tipy:

  • Pokud míříte do hor, nepobývejte ve výškách nad 1 800 metrů nad mořem. Kvůli nízkému atmosférickému tlaku byste mohla pocítit nedostatek kyslíku. A vaše miminko také. 
  • Choďte svým tempem, v klidu, nespěchejte a dávejte na sebe pozor. Vaše děťátko pozná, když se cítíte dobře a bude si užívat s vámi. Bude se mu líbit houpání při procházkách po pláži i sluneční paprsky. Tak si společně vychutnávejte slunce a čerstvý vzduch!  
  • Velmi důležité je dodržovat na cestách pitný režim. Pijte hodně vody a choďte pravidelně na toaletu. Budete-li tyto přestávky odkládat, můžete si způsobit zánět močových cest. 
  • Cestujete-li letadlem, posaďte se na sedadlo do uličky. Usnadníte si tak časté odbíhání na toaletu a bude se vám snáze protahovat. 

 

Pokud vaše těhotenství probíhá bez komplikací, nemusíte se cestování bát. V druhém trimestru bude váš žaludek zase o něco silnější a ani vaše váha vás ještě tolik neomezí.  Tak na co ještě čekáte? Udělejte si pauzu a užijte si svou poslední dovolenou bez miminka!

PÉČE NIVEA PRO VÁS A VAŠE DĚŤÁTKO