Cestování a létání v těhotenství

Naplánujte si dovolenou, kterou bez problémů zvládnete! Druhý trimestr nastartoval čas, kdy se cítíte lépe než kdykoliv předtím. Chystáte se v těhotenství cestovat? Teď je ta správná chvíle.

Kam a kdy se v těhotenství vypravit?

Pokud dodržíte pár bezpečnostních preventivních opatření, je druhý trimestr ideální dobou pro dovolenou a odpočinek, který si zasloužíte. Protože když je šťastná maminka, bude šťastné i miminko.
kam a kdy se vypravit
šťastná maminka

Větší cestování raději úplně vynechte v prvních týdnech těhotenství. Lékaři nedoporučují cestovat v prvním trimestru kvůli zvýšenému riziku nechtěného přerušení těhotenství. V druhém trimestru už klidně můžete vyrazit.

Raději ale nejezděte do horkých a vlhkých tropických oblastí. Váš krevní oběh totiž v toto období pracuje na plné obrátky, a horko by vám tak nedělalo dobře. Ideální místo pro vaši dovolenou je destinace, kde teploty nepřesahují 28 °C.

Pokud se rozhodnete vyrazit do hor, nepobývejte ve výškách nad 1 800 metrů nad mořem. Kvůli nízkému atmosférickému tlaku byste mohla pocítit nedostatek kyslíku. A vaše miminko také.


Opatrnost především

opatrnost především

Pro bezpečné cestování během těhotenství se řiďte následujícími tipy:

 • Pohyb a čerstvý vzduch v horách vám oběma prospěje, namáhavé výstupy však nechte až na příští rok. 
 • Choďte svým tempem, v klidu a nestresujte se tím, že ostatní zvládají jít rychleji. Vaše děťátko pozná, když se cítíte dobře a bude si užívat s vámi.
 • Nezapomeňte, že během dovolené byste se měla většinu času šetřit. Odložte jakákoli napínavá dobrodružství, dlouhé pochody nebo potápění. Co třeba lázně nebo wellness program?
 • Velmi důležité je dodržovat na cestách pitný režim. Pijte hodně vody a choďte pravidelně na toaletu. Budete-li tyto přestávky odkládat, můžete si způsobit zánět močových cest. 

 


Létaní v těhotenství: Jak to vlastně je?

Dobrá zpráva je, že až do 28. týdne těhotenství můžete létat bez obav. Ještě mezi 28. a 36. týdnem těhotenství vás letecké společnosti přepraví, ale pravděpodobně budou vyžadovat lékařské osvědčení o tom, že můžete cestu absolvovat bez větších potíží. Pokud očekáváte druhé či další dítě, počítejte s posunem této časové hranice spíše k 28. týdnu.

Podle odborníků je nejbezpečnější létání během druhého trimestru. V prvním trimestru by totiž případné výkyvy tlaků mohly způsobit vyšší riziko potratu, ve třetím trimestru by zase mohlo dojít k dřívějšímu odtoku plodové vody. K dalším rizikům kromě změn tlaku patří u těhotných žen také delší sezení a náchylnost k tvorbě krevních sraženin.

létání v těhotenství
 • Dbejte na pitný režim
 • Vyberte si místo u uličky a alespoň každou půlhodinu se projděte. I při sezení občas pohybuje nohama, abyste podpořila běžný režim krevního oběhu.
 • Necestujte sama. Podpora blízkého člověka je důležitá, i když se nic neděje.
 • Vyberte si místo blízko toalety.
 • Mějte s sebou lékařskou zprávu a kontakt na svého gynekologa.
 • Na letišti využijte možnosti přednostního odbavení, někde se dokonce můžete posadit do salónku a nechat veškeré náležitosti vyřídit personál.
 • Na letišti také buďte v klidu. Kdyby se cokoli dělo, pomůže vám zdejší lékařská služba.

 

Pokud vaše těhotenství probíhá bez komplikací, nemusíte se cestování bát. V druhém trimestru bude váš žaludek zase o něco silnější a ani vaše váha vás ještě tolik neomezí.  Tak na co ještě čekáte? Udělejte si pauzu a užijte si svou poslední dovolenou bez miminka!

 
Náš tip: Cestování vám zpříjemní oblíbená kosmetika v cestovním balení
 

péče NIVEA