Curly Girl metoda: Mýtus, nebo zázrak?

Curly Girl metoda: Mýtus, nebo zázrak?

Bohaté kudrliny, za kterými se na ulici každý otočí.
Také chcete své mdlé vlasy proměnit v korunku krásy? Možná vám s tím pomůže Curly Girl metoda, které v posledních letech podlehly ženy po celém světě.
Jak tato unikátní metoda funguje?

Co je Curly Girl metoda?

Abychom našli kořeny této unikátní metody, musíme se přenést do Velké Británie, kde kadeřnice Lorraine Massey vytvořila koncept Curly Girl metody a zaznamenala ho celý do své knihy Curly Girl. Sama Lorraine má působivou hřívu kudrnatých vlasů, které by jí mohla leckterá žena závidět. Ne nadarmo se říká, že vlasy jsou korunkou krásy každé ženy. Vykouzlete si správnou péčí na hlavě kudrliny, za které by se nemusela stydět ani samotná Lorraine, a pusťte se do Curly Girl metody ještě dnes.

 

Curly Girl metoda nabízí ucelený návod, jak správně pečovat o kudrnaté vlasy, abyste vytěžily jejich potenciál naplno. Provede vás správným mytím, česáním, stylingem i pečujícími produkty. A jakmile Curly Girl jednou zkusíte, už nebudete chtít jinak.

 

6 základních pravidel Curly Girl metody

Možná se vám bude na začátku zdát, že musíte dodržovat až příliš mnoho pravidel, ale nemějte strach. Curly Girl Metoda se od běžné péče o vlasy až tolik neliší. Hlavní rozdíl je v přípravcích (respektive jejich složení) a správných technikách. Takže se nelekejte a pusťte se
do toho:

  1. Vlasy je potřeba na začátku očistit: Bez očisty vlasů nebude Curly Girl metoda fungovat tak, jak má, protože na nich budou stále nabalené nečistoty z vody, silikony a další chemické nánosy. Ke konkrétní očistě se ještě vrátíme ke konci článku, kde si vysvětlíme, kdy a jak se provádí. 
  2. Výrobky jen bez silikonů a parabenů: Tato metoda se zakládá právě na tom, že používáte šampony bez silikonů a parabenů, které nenarušují strukturu vlasu
  3. Dostatečná hydratace: Hloubkové zábaly jsou gró Curly Girl metody. Právě hydratace zajistí, aby vaše kudrnaté vlasy byly lesklé a bez krepatění
  4. Omezte česání: Kudrnaté vlasy jsou křehké a častým česáním byste je mohly poškodit
  5. Šampon jen jednou týdně: Přílišné množství šamponu vlasy nevyživuje, ale právě naopak. Šampon stačí používat jednou týdně, při zbylých mytích si hravě vystačíte s vodou a kondicionérem.
  6. Myslete na vlasy i během spánku: Věděli jste, že bavlněný polštář pohlcuje vlhkost? Vlasy jsou tak ráno mdlé. Ideální je, vyčesat si na noc na vrcholku hlavy volný culík, díky kterému nebudou vlasy přitisknuté k polštáři. Další alternativou je hedvábné povlečení, nebo vlasy ukryté ve funkčním šátku.
 
kudrnaté vlasy

Poréznost vlasů

Poréznost vlasů stojí na úplném začátku Curly Girl metody. Ještě, než se pustíte do očisty vlasů, je potřeba zjistit, jakou mají vaše vlasy poréznost. Že jste to slovo dosud neslyšeli? 

Jedná se o schopnost vlasů absorbovat a zadržovat vlhkost. K rozpoznání poréznosti svých vlasů nepotřebujete žádné složité testy, stačí vám sklenice čisté vody s pokojovou teplotou. Na hladinu vody položte jeden až dva své vlasy. Pokud jdou vlasy ke dnu, mají vysokou poréznost. Pokud pomalu klesají, je poréznost střední. Plavou na hladině? Pak je poréznost nízká. Na základě poréznosti pak budete volit techniky péče o vlasy i jednotlivé produkty. 

 

Omezte šampon a respektujte poréznost

Co se týče mytí vlasů, má Curly Girl metoda hlavní zásadu: Omezit používání šamponu. Nenechte se zmást, neznamená to, že byste chodily s mastnými vlasy. Péče se ale liší podle toho, jaká je poréznost vašich vlasů:

Nízkoporézní vlasy: Vyšlo vám v testu, že mají vaše vlasy nízkou poréznost? Pak použijte nejdříve masku, poté šampon, kondicionér nebo leave-in (bezoplachový kondicionér) a na závěr styling.

Vysoceporézní vlasy: Tento typ vlasů má pořadí trochu jiné. Začněte šamponem, potom použijte masku, leave-in a na závěr styling. 

A co dělat, když si potřebujete mýt vlasy častěji, ale nechcete používat šampon? Pak přichází řada na Cowash. Jde o speciální kondicionér určený k mytí vlasů, který na rozdíl od ostatních kondicionérů obsahuje i čisticí složky. 

 

Náš tip: Na Curly Girl metodu existují speciální pečující přípravky, které jsou určené buď pro vysoceporézní, nebo pro nízkoporézní vlasy a výsledků s nimi dosáhnete snadno. Ale nemusíte se bát, že byste si na začátku musely nakoupit spoustu přípravků a zruinovat svou peněženku. Skvěle vám poslouží například i NIVEA Pečující šampon Volume & Strength, který je bez silikonů a parabenů a má vyvážené pH. 
omezte šampon

Jak na styling kudrnatých vlasů

styling vlasů

Stylingových metod je jako hub po dešti. Proto je dobré vyzkoušet jich víc a zjistit, která je pro vás ta pravá. My jsme pro vás vybrali
3 nejznámější:

  • LOC: Tato zkratka znamená leave in + oil + cream. Je to ideální metoda pro suché a kudrnaté vlasy, protože dokáže uzamknout ve vlasech vlhkost.
  • 123 gel: Pokud chcete, aby vám kudrliny vydržely pár dní, vyzkoušejte 123 gel metodu. Jedná se o vrstvení tří různých gelů. Ale pozor na množství. To by mělo být stejné, jako když používáte pouze jeden gel.
  • Wet styling: Chcete šťavnaté a svěží kudrliny? Pak vyzkoušejte právě tuto metodu. Gel se při ní vmačká do mokrých, vodou nacucaných vlasů, ihned po nanesení leave-inu. Získáte tak vskutku bohaté vlny, ale počítejte s tím, že vlasy budou schnout značně delší dobu, a také trochu ztratí na objemu.
 

Jak začít s Curly Girl metodou?

šampon bez silikonů

Máte z nově načerpaných informací hlavu jako pátrací balon?
Pokud přemýšlíte, kde začít, rozhodování vám usnadníme. Nejprve je potřeba provést vlasovou očistu. Tedy zbavit vlasy nanesených silikonů, parabenů, ale také usazenin třeba z tvrdé vody. Tyto nečistoty jsou nabalené na každém vlasu a pečující přípravky k nim nemůžou proniknout. 

 

Takovou očistu provedete snadno. Stačí umýt vlasy šampon bez silikonů (často to jsou například pánské sprchové gely 3v1 nebo dětské šampony). Poté už můžete začít s používáním výrobků vhodných pro Curly Girl metodu. Očistu opakujte pokaždé, když použijete nevhodný šampon, kondicionér nebo masku na vlasy.