Vitamín D a vše, co o něm potřebujete vědět

Sluníčko nám dokáže nejen vykouzlit úsměv na tváři, ale také doplnit tolik potřebný vitamín D do našeho těla. Jaké konkrétní účinky vitamín D má a kde ho čerpat, když za okny chumelí? Prozradíme vám vše, co potřebujete o vitamínu D vědět.

Proč je vitamín D pro tělo důležitý?

Věděli jste, že existuje 13 druhů vitamínů, které si naše tělo nedokáže vytvořit v dostatečném množství samo? Mezi ně patří právě i vitamín D. Jeho dostatečný příjem je klíčový pro zdraví našich zubů a kostí. Přispívá totiž k tomu, aby se v našem těle správně vstřebával vápník. Zároveň také podporuje naši imunitu. Nicméně 95 % Čechů má vitamínu D nedostatek, takže je důležité myslet na jeho vědomé doplňování. 

Jak poznat nedostatek vitamínu D

90 % vitamínu D, které naše tělo získá, pochází ze slunečního záření (konkrétně se vitamín D tvoří složitými procesy v naší kůži, na kterou působilo UVB záření). Zbývajících 10 % přijme tělo ze stravy. Vzhledem k tomu, že slunečních dnů je v Česku průměrně jen 62 do roka, je vám asi jasné, proč máme vitamínu D nedostatek. 

U dětí se nedostatek vitamínu D zvláště v minulosti projevoval křivicí, což je porucha tvorby kostí. Kvůli nedostatku vitamínu D kosti měknou a převažuje v nich chrupavčitá hmota. To má za následek poruchy tvarů kostí. Ve vyspělých zemích je křivice naštěstí už nemocí minulosti. Nicméně stále poměrně běžný je nedostatek vápníku a tedy výrazně větší náchylnost k úrazům a zlomeninám.

U dospělých poznáte nedostatek vitamínu D zvýšenou bolestí svalů a kostí, ale také větší kazivostí zubů. Ruku v ruce s absencí vitamínu D jdou také zvýšená únava, snížená obranyschopnost organismu a někdy i větší sklon k psychickým potížím. 

Zdroje vitamínu D

Vitamín D v potravinách:

Jak už jsme zmínili, z potravin naše tělo přijímá pouze 10 % vitamínu D. To ale neznamená, že není důležité potraviny s tímto vitamínem do jídelníčku zařazovat. Mezi potraviny bohaté na vitamín D patří zejména ryby. Pravidelně tak zařazujte do svého jídelníčku lososa, sledě, makrelu nebo tuňáka. A pokud ryby nepatří mezi vaše oblíbence, sáhněte při vaření po tresčích játrech, houbách nebo vajíčku.

Vitamín D ze slunečního záření:

Udává se, že pro získání dostatečného množství vitamínu D stačí strávit třikrát do týdne 20 minut na slunci. V létě je to snadné, ale přes zimu mnohdy nemožné. Rozhodně ale není na místě pokoušet se „nahnat si vitamín D do zásoby“ dlouhým pobytem na slunci v letních měsících. Jednak proto, že naše tělo nefunguje jako zásobárna. A jednak kvůli tomu, že velké množství UV záření naší pokožce škodí. Proto je důležité ji chránit pomocí opalovacího krému.

NIVEA radí:

Pobyt na sluníčku je pro naši pokožku i psychiku velmi prospěšný, ale je důležité dodržovat určitá pravidla. Přečtěte si vše o bezpečném opalování

Když sluníčko nestačí: Jak doplňovat vitamín D

Množství vitamínu D v těle můžete snadno zjistit pomocí vyšetření, které dnes nabízí většina laboratoří. Optimální hodnoty jsou 75-1500 nmol/l. Tyto hodnoty ale splňuje jen zhruba 5 % Čechů. Proto bychom měli vitamín D doplňovat alespoň v období od podzimu do konce zimy, kdy je slunečního záření nejméně. A jak? 

  • V tabletách: Tablety jsou ideální variantou, pokud chcete mít množství přijímaného vitamínu D pod kontrolou. U kapiček se totiž snadno může stát, že jich nakapete víc, než je předepsaná denní dávka. 
  • V kapkách: Podávají se hlavně miminkům a dětem, ale i dospělí mohou užívat kapky. Ty se velmi často kombinují s vápníkem, a slouží tak především k podpoře správného růstu kostí. 

Ideální je doplňovat vitamín D3 společně s vitamínem K2. Vitamín D3 podporuje právě vstřebávání vápníku, vitamín K2 poté „dopraví“ vápník na správná místa v těle, aby nedocházelo např. ke kalcifikaci cév. 

Můžete se vitamínem D předávkovat?

Toho, že byste se vitamínem D předávkovali, se bát nemusíte. Museli byste totiž přijmout opravdu nadměrné množství doplňků stravy s vitamínem D, aby k tomu došlo. Při kombinaci pestré stravy, pobytu na slunci a doporučeného dávkování doplňků stravy, bude hladina vitamínu D ve vašem těle v optimální míře.