NEVIDITELNÉ SE STÁVÁ VIDITELNÝM

S UV kamerou vám ukážeme, jak slunce „vidí“ naši pokožku při opalovaní

UV KAMERA

OPALOVACÍ PŘÍPRAVKY NIVEA SUN: NEVIDITELNÉ SE STÁVÁ VIDITELNÝM

Kdo z nás by nemiloval dotek slunečních paprsků na své kůži. Bohužel slunce nezanechává jenom krásné opálení - kvůli UV paprskům si často odnášíme i pigmentové skvrny nebo suchou, dlouhým opalováním zestárlou pokožku. Právě na vliv UV paprsků si ve spolupráci s umělcem Thomasem Leverittem posvítila NIVEA SUN a neviditelné se stalo viditelným. S UV kamerou vám nyní ukážeme, jak slunce „vidí“ naši pokožku při opalovaní, zviditelníme UV paprsky přímo na vaší kůži a dokážeme, že opalovací krém dělá opravdový rozdíl.

JAK FUNGUJE

JAK FUNGUJE UV KAMERA?

UV zareni stan

S touto kamerou můžeme znázornit neviditelnou UV část slunečního spektra. Kromě toho nám kamera ukazuje i interakci mezi UV zářením a kůží. Obvykle nemůžeme tuto část slunečního spektra zachytit normálními kamerami, a proto je zapotřebí modifikovaná kamera a série filtrů, která nám ukáže jenom UV záření. Tato kamera může být použita během normálního letního dne, venku nebo uvnitř, za použití speciálního UV osvětlení.

UV videografie zvýrazňuje pigmentaci kůže. Ve srovnání s normálním osvětlením se proto světlejší kůže zdá velmi bledá a tmavší kůže ještě tmavší. Nerovnoměrná, skvrnitá pigmentace je známkou poškození vyvolaného UV zářením a objevuje se především v oblastech, které jsou pravidelně vystavované UV záření – například v obličeji nebo na rukou.


VIDEA

CHRAŇTE SEBE I SVÉ BLÍZKÉ

Pomocí UV kamery vám krátká videa jednoduše odpoví na nejdůležitější otázky na téma ochrany před sluncem.

Co je to OF?


Víte, jaký opalovací krém je pro vás nejvhodnější?
Přečtěte si o ochranném slunečním faktoru (OF).
Naučíme vás, jak snadno vypočítat jeho optimální hodnotu.

NEJČASTĚJI KLADENÉ OTÁZKY

ZAJÍMÁ VÁS UV KAMERA A OCHRANA PŘED SLUNEČNÍM ZÁŘENÍM?

ZDE NAJDETE SVÉ ODPOVĚDI

O co jde v kampani „NIVEA SUN dělá neviditelné viditelným“? 
Tuto kampaň vytvořila NIVEA SUN a umělec Thomas Leveritt, aby pomocí UV videografie informovali veřejnost o možném poškození kůže způsobené sluncem. Film ukazuje, jak opalovací krém absorbuje UV záření a tím dodává kůži tmavší vzezření. Doufáme, že pomocí této kampaně dokážeme lidem vysvětlit, jaké následky má vystavování se slunci bez ochrany proti UV záření. Naším cílem je také podpora zodpovědného používání opalovacích přípravků.

Proč se NIVEA cítí zodpovědná za to, aby vysvětlovala lidem nebezpečí UV záření?  
Už více než 55 let je NIVEA SUN známa po celém světě jako přední značka ochranných prostředků proti slunci. Jakožto současná vedoucí značka na trhu s ochranou a péčí o pokožku se zabýváme vzděláváním intenzivněji než kdokoli jiný. Bohužel je na celém světě ještě hodně z nás, kteří svou kůži během opalování dostatečně nechrání. Výsledky našich výzkumů ukazují, že jedním z hlavních důvodů je ten, že lidé nechápou, jaké účinky má UV záření na jejich kůži a jakým způsobem účinkují opalovací krémy. Právě proto chceme touto kampaní podpořit povědomí o opalovacích přípravcích, aby si lidé mohli užívat každý okamžik na slunci v naprostém bezpečí.

Jaký je hlavní cíl této kampaně?
Touto kampaní bychom rádi ukázali lidem používajícím opalovací přípravky, že dělají dobře a měli by v této praxi pokračovat. Ale spoustě lidí, kteří opalovací krémy, mléka a spreje naopak nepoužívají, bychom chtěli názorně předvést, jak je důležité chránit se před UV zářením a jaké reálné účinky slunce na pokožku má. Proto jsme filmovali některé z vás UV kamerou a snažili jsme se také zachytit vaše reakce v momentě, kdy si tyto účinky na vlastní oči uvědomíte. Nefalšované a autentické reakce nafilmovaných lidí tak hrají v kampani ústřední roli a měly by více z vás přesvědčit o tom, abyste chránili svou kůži před slunečním zářením pomocí přípravků na opalování

Používají výzkumníci firmy NIVEA podobné techniky, aby názorně ukázali škody způsobené UV zářením? Mohla by se takováto kampaň uskutečnit i bez Leverittovy pomoci? 
Samozřejmě nám tato technika nebyla neznámá. Ale sledovali jsme Thomasovu uměleckou tvorbu už od začátku a naprosto nám učarovala. Thomas Leveritt používá UV kameru jedinečným způsobem k interakci s lidmi a dokáže navíc realisticky a emocionálně ukázat, jak se UV záření projevuje na kůži a jak opalovací krém může přispět k minimalizaci jeho negativních vlivů. Co je ale nejdůležitější: Dokáže vyvolat a zachytit upřímné a autentické reakce. Navíc často vystavuje svou práci na sociálních sítích, kde jsou jeho díla velice populární. Např. jeho video „How the sun sees you“, které nahrál na YouTube, zhlédlo již přes 14 miliónů lidí. Thomase Leveritta tak zná obrovské publikum, které navíc vnímá i zprávu, kterou chtěl touto cestou poslat dál – používejte opalovací krém!

Jak se tato spolupráce uskutečnila?
V srpnu 2014 zveřejnil Thomas Leveritt své video „How the sun sees you“ na YouTube. Použil v něm obdivuhodnou metodu, aby ukázal, jaký účinek má UV záření na kůži a jak se člověk pomocí opalovacích přípravků může chránit. Thomas je de facto vynálezce této techniky. Krátce poté, co Thomas své video zveřejnil, jsme se s ním spojili a rychle jsme zjistili, že máme velmi podobné názory. Dohodli jsme se tedy, že použijeme tuto techniku a že ji společně dále rozvineme. Věříme, že upřímné a autentické reakce nafilmovaných lidí na jejich vlastní snímky mohou přesvědčit více z nás, aby chránili svou kůži před slunečním zářením.

Jak funguje UV kamera?
S touto kamerou můžeme znázornit neviditelnou UV část slunečního spektra. Kromě toho nám kamera ukazuje i interakci mezi UV zářením a kůží. Obvykle nemůžeme tuto část slunečního spektra zachytit normálními kamerami, a proto je zapotřebí modifikovaná kamera a série filtrů, která nám ukáže jenom UV záření. Tato kamera může být použita během normálního letního dne, venku nebo uvnitř, za použití speciálního UV osvětlení. 

Za jakým účelem se normálně používají UV kamery?
Beiersdorf využívá tuto metodu při vývoji nových ochranných přípravků na opalování, aby znázornil pigmentové skvrny na kůži vyvolané UV zářením.

Dokáže fotoaparát na chytrém mobilním telefonu nebo digitální kamera také dělat takovéto snímky? 
Ne. UV kamery používají speciální filtr, který umožňuje zachytit jen UV záření. Smartphone kamery a kompaktní digitální kamery používají jiný filtr, který toto záření potlačuje.

Co přesně můžeme na snímcích vidět?
UV videografie zvýrazňuje pigmentaci kůže. Ve srovnání s normálním osvětlením se proto světlejší kůže zdá velmi bledá a tmavší kůže ještě tmavší. Nerovnoměrná, skvrnitá pigmentace je známkou poškození vyvolaného UV zářením a objevuje se především v oblastech, které jsou pravidelně vystavované UV záření – například v obličeji nebo na rukou.

Máme si kvůli tomu dělat starosti s velkým množstvím pih nebo skvrnitou pigmentací?
Skvrnitá kůže je známkou toho, že byla kůže v minulosti příliš vystavena UV záření. Kojenci a batolata mají na UV snímcích většinou jednotnou barvu kůže. Obličeje mladistvých už na UV snímcích vykazují značné nepravidelnosti. Tyto tečky připomínající pihy jsou v pozdějším životě ještě viditelnější.

Kdo je Thomas Leveritt? 
Thomas Leveritt se narodil ve Skotsku, vyrostl v Texasu a pobýval na internátu v Anglii. Po ukončení magisterského studia v Cambridge dostal armádní stipendium pluku 5th Royal Inniskilling Dragoon Guards a soudní stipendium královny matky advokátní komory Middle Temple. Jeho zkušenosti pomocného pracovníka v Bosně v průběhu války ho přiměly k tomu, aby se stal umělcem. Působil především jako malíř a Royal Society of Portrait Painters (Královská společnost portrétistů) mu za jeho práci udělila medaili Carroll Medal for Portraiture. Založení podniku na dovoz bosenského piva „Sarajevsko Pivo“ do Spojeného království ho inspirovalo k napsání románu „The Exchange-rate Between Love and Money“, za který dostal literární cenu Somerset Maugham Award. Od té doby působil také jako scénárista, VFX supervizor a nyní také jako režisér. 


Je skutečně tak nebezpečné vystavovat se bez ochrany UV záření?

Slunce je pro lidstvo nejdůležitějším zdrojem energie. Sluneční světlo prochází smyslovými buňkami v našich očích a kůži do našeho těla, tam stimuluje náš imunitní systém a pomáhá nám ubránit se infekcím. Kromě toho podporuje náš dobrý zdravotní stav - posiluje dýchání, průtok krve, krevní oběh a metabolismus. Bez slunce nemůže naše tělo vyrábět ani životně důležitý vitamín D a kromě toho má sluneční světlo velmi pozitivní vliv i na naši psychiku. 
 

Jak ale všichni víme, má každá dobrá věc i svou odvrácenou stránku. Krátkovlnné UVB záření nejen podněcuje tvorbu melaninu, který je zodpovědný za opálení, ale způsobuje také úpal a poškození DNS. UVA záření hraje při úpalu jen velmi malou roli, může ale způsobit sluneční alergie a dlouhodobé poškození kožního vaziva, které vede k předčasnému stárnutí kůže.

Slunce je pro lidstvo nejdůležitějším zdrojem energie. Sluneční světlo prochází smyslovými buňkami v našich očích a kůži do našeho těla, tam stimuluje náš imunitní systém a pomáhá nám ubránit se infekcím. Kromě toho podporuje náš dobrý zdravotní stav - posiluje dýchání, průtok krve, krevní oběh a metabolismus. Bez slunce nemůže naše tělo vyrábět ani životně důležitý vitamín D a kromě toho má sluneční světlo velmi pozitivní vliv i na naši psychiku. Jak ale všichni víme, má každá dobrá věc i svou odvrácenou stránku. Krátkovlnné UVB záření nejen podněcuje tvorbu melaninu, který je zodpovědný za opálení, ale způsobuje také úpal a poškození DNS. UVA záření hraje při úpalu jen velmi malou roli, může ale způsobit sluneční alergie a dlouhodobé poškození kožního vaziva, které vede k předčasnému stárnutí kůže.

Jak si mám vybrat ten správný přípravek na opalování? 
Při výběru odpovídajícího ochranného faktoru byste měli nejdříve vzít v úvahu: typ pleti, roční období a oblast. Důležité je také dbát na dostatečnou ochrannou úroveň UVA i na aspekty voděodolnosti a okamžité ochrany. Až poté byste měli vybírat podle vaší oblíbené formy ochrany proti slunci (např. sprej, pleťové mléko) a podle požadované přidané hodnoty (např. hydratační, osvěžující nebo aktivující opálení).

Jaké jsou největší chyby, které děláme při používání ochranných prostředků proti slunci?
Při používání opalovacích přípravků je třeba brát v úvahu 5 základních principů:
  1. Používejte dostatečné množství opalovacího krému, mléka nebo spreje. Dospělému člověku se doporučuje nanést množství zhruba 2 polévkových lžic (přibližně 36 ml). Když nanesete méně, ochrana proti slunci se tím výrazně sníží.
  2. Nezapomeňte opalovací přípravek opakovaně nanášet minimálně každé 2 hodiny, aby se plně rozvinul ochranný účinek výrobku. 
  3. Chraňte se především místa, která jsou sluncem zvlášť silně namáhána. To platí především pro takzvané „sluneční terasy“ jako jsou nos, ramena, uši, hrudník nebo hlava, které jsou vůči UV záření zvlášť málo odolné, a proto by měly být vždy pečlivě chráněny nejvyšším možným ochranným faktorem.
  4. Nepobývejte za poledne na prudkém slunci, ale najděte si chráněné místo ve stínu. V této denní době je UV záření tak silné, že doba, kdy je kůže schopná se chránit sama, se výrazně zkracuje.
  5. Nepoužívejte nižší ochranný faktor, abyste dosáhli silnějšího opálení. Opálíte se, i když používáte opalovací krém s vysokým ochranným faktorem, protože i tak se do kůže dostane dostatečné množství slunečního světla.

Jaká jsou nejdůležitější pravidla pro opalování? Kolik opalovacího přípravku musím nanést, abych dosáhl nejlepší možné ochrany?
Je velmi důležité, abyste nepodceňovali sílu slunce a hlavně UV záření. Nedostatečná ochrana může případně vést ke stárnutí kůže a slunečním alergiím. 

Sluneční světlo má ale také vyloženě pozitivní účinek na naši náladu a na náš imunitní systém – zejména po krátkých a studených zimních dnech. Když si chcete užít sluníčka, dbejte na dostatečnou ochranu: Vyberte si správný ochranný faktor, používejte dostatečné množství opalovacího krému, mléka či spreje (cca 36 ml pro dospělého člověka) a znova se natřete či nastříkejte každé 2 hodiny.

Co je lepší a účinnější – opalovací krém, mléko nebo sprej?
Dnes si můžeme vybrat z řady ochranných přípravků na opalování, z nichž všechny mají rozdílné smyslové vlastnosti a způsoby použití. Abyste si ale zajistili přiměřenou ochranu, měli byste u každého výrobku dbát na následující pravidla používání: dostačující ochranný faktor, správné množství a opakované používání. Nezáleží na tom, jestli jde o opalovací krém, sprej proti slunci nebo gel – měli byste si vybírat ten výrobek, jehož používání vám nejvíce vyhovuje při dodržování obecných pravidel bezpečného opalování.

Jaké jsou rozdíly v nabídce přípravků na opalování?
Ochranný faktor opalovacího mléka NIVEA SUN OF 30 je srovnatelný s ochranným faktorem pleťového krému NIVEAOF 30, jelikož postup měření ochranného faktoru je ve velké míře standardizovaný, a proto dopadá u každého výrobku podobně. Výrobky ale mohou vykazovat rozdíly z hlediska voděodolnosti, smyslových vlastností a obsahu vody.

 
Jak NIVEA všeobecně postupuje při vývoji nových výrobků s ochranným faktorem?
Ochranné prostředky proti slunci a UV záření jsou založeny na velmi komplexní formuli. Na jednu stranu musí přípravek na opalování obsahovat velké množství filtrů, které poskytnou potřebnou ochranu před UVA a UVB zářením. Na druhou stranu ale také musí splňovat požadavky spotřebitele – kůže má být na dotek vláčná a jemná a má mít příjemný vzhled. Aby NIVEA dosáhla těchto rozličných cílů a vyvíjela výrobky, které nejen plní svoji úlohu, ale také vyvolávají příjemný pocit na kůži, je potřeba značných odborných znalostí v oboru vývoje formulí. Výrobky ze série pečujících sprejů proti slunci NIVEA SUN například kombinují velký výběr UV filtrů s účinnými hydratačními přísadami. Jiné výrobky naopak obsahují jen tekuté UV filtry, snadno roztíratelné oleje a smyslové přídavné látky. Tyto výrobky mají proto vláčnou strukturu, ale přesto poskytují tutéž okamžitou a vysoce efektivní ochranu.

Jakou zásadní inovaci přinášejí přípravky na opalování od NIVEA SUN?
Beiersdorf už velmi záhy vyvinul metodu, která poskytuje vyrovnanou ochranu před UVA a UVB zářením. Tímto UVA/UVB filtračním systémem položil Beiersdorf základní kámen dnes oficiálně doporučované metody COLIPA, která se stále více prosazuje jako celosvětový standard. Dalším milníkem byl vývoj našeho extrémně uživatelsky příjemného spreje proti slunci a ultralehkých pleťových mlék, které zákazníkům umožňují jednodušší, příjemnější a pohodlnější ochranu proti slunci. Jednou z průkopnických inovací firmy Beiersdorf je mléko na opalování NIVEA Sun Protect & Bronze, které poskytuje účinnou ochranu a navíc stimuluje přirozenou tvorbu melaninu, abyste dosáhli přirozeného a dlouhotrvajícího opálení.

Pláž