Braňte se vráskám: Pečujte, vyživujte, chraňte


KDO BY NECHTĚL MÍT PLEŤ CO NEJDÉLE KRÁSNOU, PRUŽNOU A BEZ VRÁSEK? PORADÍME VÁM, JAK NA TO

Kdo by nechtěl mít pleť co nejdéle krásnou, pružnou a bez vrásek? Poradíme vám, jak na to Pleť, stejně jako celý lidský organismus, stárne. Zabránit se tomu nedá. Máme ale účinné zbraně, se kterými můžeme bojovat za zdravou a mladistvě vypadající pleť bez hlubších vrásek.

Proč někdy pleť působí starší, než doopravdy je?

Proces stárnutí pleti je především uložen v našich genech. Hodně ho ale ovlivňuje i náš životní styl a naše návyky. Skoncujte s tím, co vám vyloženě neprospívá, a uvidíte, že se s vaší pletí budou dít velké věci!

Stárnutí pleti je přirozené a nevyhnutelné

Podle stavu pleti a především podle vrásek dokážeme u lidí víceméně odhadnout jejich věk. To, jak rychle pleť stárne a kdy se na ní začnou tvořit vrásky, závisí na genech i na životním stylu.

Metabolismus pokožky obecně, prokrvování a buněčné dělení se s přibývajícími roky zpomalují. Schopnost regenerace pokožky a pleti je pak nižší, což se projeví změnami v obličeji. 

Zároveň dochází k čím dál nižší produkci kyseliny hyaluronové a snižuje se i hustota a množství kolagenových vláken. To všechno nahrává vzniku vrásek. 

Přispívají k němu ale i další faktory. Některé z nich můžeme ovlivnit, jiné ne.

usmivajici-se-zena

Kdy se objevují první známky stárnutí?

Zhruba kolem 25 let věku začíná mít pleť potíže s hydratací. Okolo 30 let se mohou objevovat první drobné vrásky u očí, úst a na čele. S příchodem čtyřicítky už je znát, že pleť není tak pružná jako dřív. Nicméně někdy můžete i ve čtyřiceti mít pleť krásnou jako pár let předtím nebo naopak působit starším dojmem.
 

Co všechno ovlivňuje stárnutí a vzhled naší pleti?

Oxidativní stres, sluneční záření, znečištění vzduchu, špatná životospráva nebo kouření. To je výběr faktorů, které ovlivňují stav vaší pleti nejvíce. Některé z nich můžete ovlivnit a proti těm další se můžete efektivně bránit. Všechno máte ve svých rukách!

Vzniku vrásek můžete účinně předcházet hydratačními prostředky, které chrání pleť před vysoušením a posilují její odolnost vůči vnějším vlivům. Některé krémy a séra obsahují také antioxidační složky, které chrání pleť před oxidativním stresem.

Šikovným pomocníkem se může stát i opalovací krém, a to díky obsahu UV filtrů, které chrání pleť před spálením a poškozením kůže vlivem slunečních paprsků. Na podzim a v zimě, pokud nepobýváte vysoko v horách, nepotřebujete tak vysoký ochranný faktor jako na jaře a v létě. Váš krém by ho ale měl vždy mít a vy byste měla jeho vrstvu jednou za dvě hodiny obnovovat.

zena-na-slunci

Pravděpodobně nejúčinnější ochrana před stárnutím pleti

Nepodceňujte používání krémů na opalování s ochranným faktorem. I on může zpomalit stárnutí pleti!
dve-divky-pri-chuzi
Dostatek vody a čistý vzduch. Víte, čím můžete pleti aktivně prospět?

1. Vzduch

I ty nejdrobnější částečky nečistot dokážou nadělat velkou škodu. Na pleti se shromažďují po celý den a podporují vznik volných radikálů, které jí škodí. Základem krásné a mladistvě vypadající pleti je proto pravidelné čištění.
 
zena-se-sendvicem
Dostatek vody a čistý vzduch. Víte, čím můžete pleti aktivně prospět?

2. Jídlo

Vyvážená strava je základ zdraví i  pleti. Vitamíny, minerály, čerstvé potraviny a přiměřené množství cukru, to je klíč ke kráse. Víte, že je dokázáno, že přemíra cukru napomáhá stárnutí pleti?
zena-pijici-vodu
Dostatek vody a čistý vzduch. Víte, čím můžete pleti aktivně prospět?

3. Pitný režim

Své pleti můžete pomoct i dostatečným pitným režimem. Vypijte denně ideálně 2 litry vody a občas si dopřejte šálek zeleného čaje. Obsahuje antioxidanty, které vaši péči podpoří.
 
spici-zena
Dostatek vody a čistý vzduch. Víte, čím můžete pleti aktivně prospět?

4. Stres a nedostatek odpočinku

Stres a shon je dnes na denním pořádku, což se bohužel podepisuje na našem zdraví i na stavu pleti. Naučte se odpočívat a spěte 7-9 hodin denně. Rozdíl bude brzy znát!
 

Prevence je nejlepší: Kdy je čas na první krém proti vráskám?

Vyživená a zdravá pleť může vypadat krásně i v pokročilém věku. Bez krémů a sér proti vráskám se ale časem neobejdete.

S úderem třicítky přichází ten správný čas

S tím, jak pleť stárne, potřebuje pomoci s hydratací. Na tu by zvlášť ženy měly dbát  už kolem 20 let.

První známky stárnutí, které si žádají zásah, přicházejí kolem 30 let. Na denním pořádku by měl být denní a noční krém, postupem času třeba i s přídavkem kyseliny hyaluronové, koenzymu Q10 nebo vitamínu C. Speciální péči vyžaduje oční okolí. Na hydrataci i redukci vrásek kolem očí potřebujete jemnější krémy a séra.

S příchodem 20. narozenin neudělá žádná mladá žena chybu, když bude pleti dopřávat pravidelnou hydrataci a bude ji chránit proti UV záření.

Pozor! Na přípravky proti vráskám může být i příliš brzy! Bývají totiž hutnější a mohou způsobovat třeba ucpávání pórů.

masaz-obliceje

Masírujte si obličej, pomáhá to!

Není to jen samotná aplikace krému, která vám pomůže v boji proti vráskám. Promyšleně pleť masírujte a pomozte jí k pořádnému prokrvení! Třeba kroužením ukazováčky a prostředníčky po tvářích.
prevence-vrasek

Není vráska jako vráska. Je hned několik druhů

Mračíte se často? Nebo se smějete? Na vaší pleti se časem všechno projeví prostřednictvím rozličných vrásek.

1. Dynamické vrásky

Dynamické nebo taky mimické vrásky vznikají podle pohybů, které obličejovým svalstvem provádíme nejčastěji. Postupem času se může vytvořit i dominantní rýha, která se pak vždy spolehlivě při konkrétním pohybu objeví.

  • Vrásky kolem očí vypadají obvykle jako paprsky u vnějších očních koutků.
  • Vrásky u nosu vznikají jeho krčením, například při smíchu.
  • Vrásky okolo úst se tvoří především u horního rtu.
  • Typické vrásky vznikají mezi obočím, hlavně u lidí, kteří se často mračí.
  • Podobně se objevují i vrásky na čele, které mohou být svislé i vodorovné.
 

2. Statické vrásky

Statické vrásky se na obličeji tvoří nezávisle na pohybech svalstva. Přibývá jich především s postupujícím věkem a se ztrátou pružnosti pleti.

  • Vrásky až rýhy u vnějších koutků úst jsou při stárnutí pravděpodobně nejtypičtější.
  • Úzce s nimi souvisí vznik vrásek mezi ústy a nosem.

A nakonec je tu ještě dekolt. Ani tomu se stárnutí nevyhne a je třeba o něj pečovat stejně jako o pleť.

3. Aktinické vrásky

Aktinické vrásky jsou v podstatě kožní záhyby, které jsou obvykle vystaveny slunečním paprskům. Máme je na obličeji, na krku a na rukou. Nejčastěji u žen vznikají kvůli poklesu estrogenu v těle.
smejici-se-zena

Vrásky od smíchu? Nejkrásnější projev stárnutí

Nebojte se smíchu! Vrásky, které se díky němu tvoří, jsou krásné a přitažlivé. Pečovat o ně můžete, ale byla by škoda se jich razantně zbavovat.