Nachlazení u miminka: Jak ho (ne)řešit?

Nateklé uzliny, kašel, neustále ucpaný nos. Nachlazení trápí během celého roku nejen dospělé a děti, ale i miminka. A ta vám bohužel neřeknou, co přesně je trápí. Proto se problémy často zdají horší, než ve skutečnosti jsou. Připravili jsme pro vás článek, který vás provede nejčastějšími příznaky nachlazení u kojenců a přidáváme tipy, jak ho co nejrychleji zahnat.

Jaké jsou příčiny nachlazení u kojenců?

 

Existuje více než 200 virů, které způsobují nachlazení. Jednotlivé viry se od sebe sice liší v konkrétních vlastnostech, ale všechny vyvolávají velmi podobné příznaky. 

Nachlazení patří k onemocněním, která se snadno a velmi rychle šíří pomocí kapének. Ty se do okolí uvolňují nejen při kašlání nebo kýchání, ale už i při běžném mluvení, nebo zkrátka jen tím, že dýcháte. Kapénky se tak mohou zachytit například na hračkách. A k nachlazení tak dítě může přijít prakticky kdekoliv. 

Proto nemá cenu si nachlazení miminka vyčítat a lámat si hlavu s tím, kde k němu přišlo. Důležité je zmínit, že ve většině případů zvládnete nachlazení vyléčit doma, stačí jen vědět, jak na to

Příznaky nachlazení u miminek

Nachlazení se u miminek projevuje hodně podobně jako u dětí nebo dospělých. Během nachlazení jsou miminka obecně více spavá a jsou klidnější než obvykle. Mezi další časté příznaky patří:
  • Horečka: Běžná teplota u kojenců se pohybuje okolo 36,5 až 37 °C. Za zvýšenou teplotu se považuje 37-38 °C. Při nachlazení mají miminka často horečku, kterou se označuje teplota nad 38°C. Pokud horečka neustupuje déle než 3 dny nebo překročí hranici 40 °C, navštivte urychleně dětského lékaře. 
  • Kašel: Pokud u kašlání dítě sípe, nebo se dusí, nedaří se mu nadechnout, také raději rychle vyrazte za dětským lékařem.
  • Nechuť k jídlu
  • Ucpaný nos 
  • Zarudlé oči
  • Podrážděnost
  • Oteklé lymfatické uzliny za ušima, na krku nebo na šíji
  • Vodnatá, nebo naopak hlenovitá rýma

Příznaky jako horečka, nechuť k jídlu a podrážděnost však mohou být ukazatelem i jiných onemocnění. Může se jednat například o šestou nemoc nebo růst zoubků

Miminko proto sledujte a příznaky si zaznamenávejte, abyste správně odhadli, jestli se jedná právě o nachlazení. Pomoci vám může třeba mobilní aplikace Nutriklub +, ve které kromě nespočtu informací najdete i online chat s lékaři, kteří vám odpoví na otázky spojené s mateřstvím a péčí o kojence.


Co dělat, když je vaše miminko nachlazené?

Když se u miminka objeví první příznaky nachlazení, kontaktujte telefonicky dětského lékaře a poraďte se s ním o tom, jestli zvládnete situaci vyřešit sami. Pokud usoudí, že osobní návštěva není nutná, čeká vás kurýrování malého maroda v pohodlí domova. Vždy dejte na doporučení lékaře a konzultujte s ním podávání jakéhokoli léku. Průběh nachlazení pak můžete zmírnit a urychlit těmito způsoby:
  • Dostatečný pitný režim: Pitný režim kojence pokrývá obvykle mateřské mléko. Navýšit ho tedy můžete častějším kojením. Pokud je ale miminko starší dvou měsíců, můžete zvážit i čaj pokojové teploty. Kojenci mohou fenyklový, heřmánkový, šípkový, ibiškový, anýzový, případně rooibos. V lékárnách jsou k sehnání také už připravené směsi pro miminka. 
  • Čištění nosu: Ucpaný nos je pro miminko velmi nepříjemný. Ostatně, vzpomeňte si, jak nepříjemně je nám. My si snadno pomůžeme tím, že se vysmrkáme, ale miminka jsou odkázaná na nás. Pomoct jim můžeme hned několika způsoby. Prvním z nich je nosní odsávačka. Použijte ji, pokud hleny už opravdu brání v dýchání. Pokud jich v nosánku není tolik, můžete sáhnout po mořské vodě. Solný roztok totiž čistí a zvlhčuje nosní sliznici a zároveň ředí nosní hlen. Tuto vodu seženete ve spreji v lékárně, kde má požadovanou koncentraci. Domácí výrobě se raději vyhněte. Miminku uleví i nosní sprej určený pro malé děti nebo bio eukalyptová mast, kterou mu namažete v opravdu tenké vrstvě pod nosánek.
  • Zvlhčování vzduchu: Díky zvlhčenému vzduchu se bude miminku lépe dýchat. Můžete použít zvlhčovač vzduchu, nebo jednoduše přehodit vlhkou látkovou plenu přes topení. 
  • Podložte postýlku: K lepšímu dýchání pomůže miminku i to, když mu hlavičku v postýlce trochu vyvýšíte. Existují speciální kojenecké polštáře, které miminku hlavu vyvýší, ale zároveň respektují potřeby drobného tělíčka i z pohledu zdravého růstu. Díky tomu se nebude tolik zahleňovat a bude se mu lépe dýchat. 

Kdy je čas vyrazit na pediatrii?

Průměrná délka nachlazení u kojenců je zhruba 8 dní. V průběhu této doby by se mělo nachlazení pomalu zlepšovat a po deseti dnech by mělo zmizet úplně. Samozřejmě, u každého miminka se průběh může lehce lišit. Vždy ale v rozmezí několika málo dní. 

Pokud příznaky nachlazení přetrvávají i po 10 dnech a místo toho, aby se zlepšovaly, se naopak zhoršují, nebo se k nim přidávají další, je rozhodně na řadě návštěva dětského lékaře, v tomto případě rozhodně osobní. Lékař vám řekne, zda se jedná pouze o nachlazení, nebo jde například o chřipku, a podle toho zvolí léčbu.


Jak předejít nachlazení u kojenců

I když jsme na začátku článku zmínili, že nachladit se dítě může kdykoliv a kdekoliv, přeci jen existuje pár způsobů, jak riziko toho, že budete mít doma malého maroda, snížit. 

Posilujte imunitu kojením:

Věděli jste, že mateřské mléko obsahuje prebiotické oligosacharidy? Ty prokazatelně posilují imunitní systém dítěte. Zároveň se v něm nachází i spousta minerálních látek a vitamínů, které celkově prospívají zdraví dítěte. Kojení zároveň přispívá k celkové pohodě miminka a uklidňuje ho. 

Dbejte na hygienu:

A tím nemyslíme hygienu miminka, ale především vaši. Při manipulaci se ho totiž neustále dotýkáte a kapénky, které máte na rukou, se mohou snadno přenést na něj. Nemusíte si drhnout ruce každých 5 minut, stačí dodržovat pravidla mytí rukou

Nechoďte mezi davy lidí:

Zvlášť ve chřipkovém období, které je většinou od prosince do března, je dobré se vyhnout místům s vysokou koncentrací lidí. Ta představují riziko nákazy nejen pro miminko, ale i pro vás. Samozřejmě káva s kamarádkami velkou hrozbu nepředstavuje, ale nacpané obchodní centrum už by mohlo.

Zvolte oblečení úměrně k počasí:

Obléknout miminko může být někdy skutečně výzva, zvlášť když se venku střídá počasí každou minutu. Ale právě správné oblečení, ve kterém není miminku vedro ani zima, je klíčem k tomu, jak se vyhnout nachlazení. O správném oblékání miminek se napsaly romány, nicméně základní rada je jednoduchá: Dítěti vždy oblečte o vrstvu víc, než na sobě máte vy.