blw metoda

BLW: Jaká má pravidla a co byste měli vědět, než s touto metodou začnete

Baby Led Weaning metoda zažívá v posledních letech velký boom po celém světě. O co jde? Jedná se o příkrmy vedené dítětem, kdy si dítě samo vybírá, co bude jíst a kolik toho sní. Jaká jsou její pravidla a podle čeho poznat, že je BLW metoda vhodná právě pro vaše dítě?

Co je BLW?

Baby Led Weaning, nebo chcete-li dítětem vedené odstavení, se v posledních několika letech těší velké oblibě. Ta se ještě umocnila v roce 2015, kdy vyšla knížka od Tracey Murkettové a Gill Rapleyové: Vím, co mi chutná: Dítětem vedené odstavení. Tato kniha shrnula všechny základní principy, které se s metodou BLW pojí, a poskytla tak maminkám ucelený přehled o alternativách k dětským příkrmům.

Principem BLW metody je, že dítě nekrmíte mixovanými příkrmy ze lžičky, ale nabízíte mu rovnou pevnou stravu. Navzdory tomu, že ve společnosti je zažité, že v šestém měsíci dítěti kromě mateřského (nebo umělého) mléka nabídnete právě příkrmy v podobě rozmixovaných kašiček a pyré ze zeleniny a ovoce. A pěkně pomocí dětské lžičky jej začnete krmit.

 
maminka s dítětem
Při odstavení dítěte pomocí BLW metody ale nabízíte dítěti normální kousky jídla. Samozřejmě vhodné k jeho věku: Zatímco půlročnímu miminku nakrájíte jablko na měsíčky, ročnímu dítěti můžete dát jablko na okusování klidně celé. 

Proč se vydat cestou BLW

Ťukáte si na hlavu a přemýšlíte, proč byste dítěti měli dávat kus jablka, když ho nejspíš jen ožužlá? Metoda BLW má hned několik výhod. Mezi ně patří například to, že dítě má svobodu volby. Samo se může rozhodnut, jakou z nabízených potravin zvolí, kolik jí sní a zda vůbec ji chce ochutnat. Takovou možnost rozhodování se při krmení lžičkou nikdy nezíská. A pokud vás ani tento argument nepřesvědčil o tom, že BLW stojí za zkoušku, pojďme si jich říct ještě pár:

  • Najíte se všichni společně: Dítě se samo zabaví zkoumáním potravin a jejich konzumací, a vám tak zbude spousta času na to, abyste se také najedli. Takže už žádné honění dítěte se lžičkou v ruce a jídlo ve spěchu.
  • Podporujete vývoj dítěte: Nejrůznějšími tvary potravin a jejich úchopem si dítě rozvíjí svou jemnou motoriku.
  • Dítě pravděpodobně nebude tak vybíravé: Věděli jste, že za vybíravost dětí často může nevábná textura příkrmů, které jim nabízíme? 
  • Zlepší se koordinace pohybů: Tím, že se dítě krmí samo, se musí naučit koordinovat pohyby rukou a pusy, a rozvíjí tak svou obratnost.

Kdy začít s BLW

Neexistuje jasně stanovená doba, kdy je vhodné s BLW začít. Ideální čas přichází tehdy, když je dítě schopné vzít něco samo do ruky. A pozor! Určitě se neorientujte podle toho, jestli má dítě zuby, nebo ne. K tomu, aby prozkoumávalo texturu jídla a dokázalo z něj vycucat šťávu, zoubky nepotřebuje. 

Světová zdravotnická organizace (WHO) pak udává, že do šesti měsíců mateřské nebo umělé mléko splňuje všechny potřeby dítěte. Kolem šestého měsíce nejspíš začnete pozorovat signály, které vám samy napoví, že přichází čas experimentování. Mezi tyto signály patří například tyto:

  • Dítě má zvýšený zájem o jídlo
  • Dítě žvýká a pokouší se okusovat hračky
  • Dítě si strká do pusy všechny možné věci ve svém dosahu
  • Dítě se po věcech natahuje

Pravidla metody BLW

S metodou BLW se pojí i větší nepořádek, a to jak na dítěti, tak všude kolem něj. Na cestách vám s čistotou pomůžou NIVEA Čisticí ubrousky Soft&Cream, které pokožku děťátka vyčistí a zároveň o ni pečují. 
  1. Myslete na pravidelnost: Nemějte strach, že by dítě kvůli BLW hladovělo. Co si nevezme z potravin, dožene mateřským (nebo umělým) mlékem. Od 6. až 8. měsíce stačí dítěti nabízet pevnou stravu zhruba 2 až 3× denně. Od devátého měsíce zvyšte intenzitu na 3 až 4× denně.
  2. Začněte s měkkými potravinami: Nejdříve dítěti nabízejte napařenou zeleninu a ovoce, které má sice stále pevnou konzistenci, ale zároveň ji dítě snadno rozžvýká. 
  3. Dbejte na správné tvary: Potraviny by měly dítěti padnout do ruky, aby se mu snadno držely při zkoumání a jídle. Nekrájejte potraviny na příliš malé kousky, u kterých hrozí vdechnutí, a navíc se špatně drží.
  4. Nabízejte nové potraviny: Dávejte dítěti možnost volby. Nabídněte mu například tři potraviny a sledujte, jaká u něj zaboduje nejvíc. Také se snažte škálu potravin neustále rozšiřovat a nabízet nové textury i kombinace.

Na co si dát při BLW pozor?

Samozřejmě ani BLW metoda není úplně bez rizik. Stejně jako se vám dítě může začít dusit při zaskočení kašičky, může mu zaskočit kousek nabízené potraviny. Proto dítě nikdy nenechávejte samotné, když zrovna zkoumá jídlo a jí

Když se dítě začne dusit (rty a nehty dítěte začnou modrat, dítě je tiché a má vykulené oči), položte si dítě na předloktí, prsty fixujte hlavičku a 5krát dítě rázně udeřte mezi lopatky. Pokud dušení nepřestává, ihned volejte na tísňovou linku 155.

Také se vám může stát, že se u dítěte objeví alergická reakce na některou z nabízených potravin. Potravinová alergie se vyskytuje u zhruba 8 % kojenců a BLW metoda má tu velkou výhodu, že snadno poznáte, jaká potravina alergii spustila.