Objevte svět péče NIVEA

Hledám informace o výrobcích pro

lupy ve vlasech

Lupy ve vlasech: Jak je porazit prozradí odborník

Co lupy způsobuje a jak se jich zbavit? Zeptali jsme se odborníka.

 Co lupy způsobuje a jak se jich zbavit?

lupy pod mikroskopem

Co jsou lupy?

Odpověď: Lupy znamenají nadměrné olupování svrchní vrstvy kožních buněk na pokožce hlavy. Běžně jsou tyto šupinky téměř neviditelné. Nicméně za určitých okolností vznikají viditelné šupiny zvané lupy.

 

Co lupy způsobuje?

Odpověď: Lupy vznikají jen za určitých podmínek, a pokud si nemyjete vlasy dostatečně často, jsou i více viditelné. Vznik lupů způsobuje kombinace několika faktorů, jako je nadměrná tvorba kožního mazu, množení kvasinek malassezia či individuální sklon k zánětům pokožky. V horších případech mohou problémy vyústit až v tzv. seboroickou dermatitidu, která postihuje i další oblasti, jako je obočí, okolí nosu, zadní strana uší nebo hrudní kost.

 

v detailu

 

lupy u mužů

U koho se lupy mohou objevit?

Odpověď: Každý člověk může v určitém období trpět jejich výskytem. Mírné projevy lupů se běžně objevují u každého pátého člověka. Lupy se nejčastěji vyskytují v období puberty a přetrvávají více či méně do středního věku. V některých případech mohou lidé trpět lupy celý život. Muži jsou k výskytu lupů náchylnější než ženy. Souvisí to s hormonální činností, kvůli které buňky u mužů produkují více kožního mazu. Lupy se také častěji vyskytují u pacientů s neurologickými či jinými onemocněními, jako je například Parkinsonova choroba, mrtvice, infarkt nebo poruchy imunity. Výskyt se zvyšuje i u zcela zdravých lidí v zimním období, jelikož ochranná kožní bariéra je oslabená a do pokožky tudíž mohou snáze pronikat dráždivé látky.

 

Jaké příznaky mají pacienti s lupy?

Odpověď: Ve většině případů se jedná o bílé, mastné šupinky odumřelých buněk pokožky, které ulpívají na vlasech a ramenou. Pacienti si stěžují na svědění pokožky hlavy, která v některých případech vykazuje i zarudnutí či další viditelné příznaky zánětu.

 

Co všechno obnáší „mít lupy“?

Odpověď: Lupy pacientům způsobují spoustu potíží. Kromě nepříjemného svědění je neustálé a viditelné olupování pokožky hlavy (zejména na tmavých vlasech a oblečení) též důvodem pocitu neatraktivity a nízkého sebevědomí. Lupy přivádí do rozpaků muže i ženy, kteří ve svém zaměstnání přichází do styku s lidmi. Nejen, že jsou bílé šupinky vidět na tmavém oblečení, ale seboroický ekzém může vést i k neustálému škrábání pokožky hlavy, kterého si ostatní určitě všimnou. Kromě toho vede škrábání ke zvýšené tvorbě lupů, a tak vzniká začarovaný kruh.

lupy na tmavém oblečení

 Jak vybrat šampon proti lupům?

vlasy s lupy

Co si vaši pacienti od šamponu proti lupům slibují? A jaké zkušenosti mají s běžnými šampony proti lupům?

Odpověď: Pacienti musí v první řadě šampon proti lupům začít používat. Výrobek by měl být určen ke každodennímu použití. Navíc by šampon proti lupům měl mít příznivé kosmetické a pečující účinky. Po jeho použití by vlasy měly být lesklé a snadno rozčesatelné. Příjemná a nevtíravá vůně by měla být samozřejmostí, stejně jako cena odpovídající kvalitě.

 

Na co se doporučujete zaměřit při výběru správného šamponu proti lupům?

Odpověď: Při výběru šamponu proti lupům by měla být v rovnováze vědecky ověřená účinnost a obsah pečujících ingrediencí speciálně přizpůsobených typu vlasů a způsobu použití. Proto je důležité vědět, jaké účinné látky proti kvasinkám malassezia byly vědecky prověřeny. Vyhněte se výrobkům, které pokožku dráždí. Vhodná kombinace pečujících látek je rovněž podmínkou, aby byl výrobek maximálně účinný.

 

Čím jsou šampony proti lupům NIVEA MEN výjimečné?

Odpověď: Řada šamponů proti lupům NIVEA MEN využívá moderní antimykotika k účinné kontrole kvasinek malassezia a zároveň vlasy ani pokožku hlavy nikterak nezatěžuje. Kromě toho pečující ingredience přizpůsobené typu vlasů a způsobu použití zajišťují i příznivé kosmetické účinky. Jejich složení bylo navíc vyvinuto tak, aby předcházelo podráždění pokožky hlavy. Vyberte Šampon proti lupům pro muže ve variantě Power pro posílení vlasů nebo ve variantě Cool s příjemným mentolových ochlazením.

krásné vlasy bez lupů

NIVEA MEN PRO ZDRAVÉ VLASY BEZ LUPŮ