Historie pánských účesů: od 30. let po současnost

Posuňte se na ose času a podívejte se, jaké účesy muži dříve nosili.

elegantní švihák

30. LÉTA: ELEGANTNÍ ŠVIHÁK

Krátké a hladké. Aby dosáhli upraveného vzhledu, nosili muži ve třicátých letech vlasy převážně sčesané na pěšinku. Vzadu a po stranách byly vlasy střižené hodně nakrátko, nahoře zůstávaly o něco delší. 
uhlazený elegán

40. LÉTA: UHLAZENÝ FRAJÍREK (ELEGÁN)

Ve čtyřicátých letech si muži nechávali narůst trochu delší vlasy, které hladce sčesávali dozadu – někdy dokonce s malou vlnou. Po stranách však střih zůstal velmi krátký jako ve třicátých letech.

Chcete tento účes vyzkoušet? Při úpravě vlasů použijte Gel na vlasy s matným efektem. Vlasy budou držet tvar celý den.

velká patka

50. LÉTA: VELKÁ PATKA

Vliv hvězd hudebního a filmového nebe, jako byl Elvis Presley nebo James Dean, způsobil v pánských účesech doslova revoluci. Rebelský vzhled byl založen na obrovských vyčesaných patkách – čím větší patka, tím větší rebel – samozřejmě s nepostradatelnými dlouhými kotletami. Na rozdíl od současných variací na toto rebelské vlasové téma byl originál z padesátých let vždy uhlazený a stylově čistý.

britpopová mánička

60. LÉTA: BRITPOPOVÁ MÁNIČKA

Beatles nesymbolizují pouze hudební zvuk šedesátých let, ale také účesy té doby. Vlasy byly podstatně delší a sčesané dopředu, čímž vznikl účes známý jako „mop top”. Vlasy přesahovaly uši i límeček u košile a vytvářely bohatou ofinu. Tento účes byl tak populární, že výrobci hraček začali dokonce vyrábět „Beatle paruky”.

70. LÉTA: HIPPIES

Muži začali více experimentovat a nechávali si narůst delší, střapaté účesy. V éře hippies bylo zkrátka přijatelné téměř cokoli, a to nejen co se týče účesů. To vysvětluje náhlý rozmach dlouhých vlasů bez jakékoliv péče.
nová vlna

80. LÉTA: NOVÁ VLNA

V osmdesátých letech se objevilo bezpočet nových účesů a všechny byly vysoce náročné na údržbu. Ať už se jednalo o pankáče či novoromantiky, muži se začali poohlížet po speciálních stylingových výrobcích, aby dosáhli co nejextrémnějšího vzhledu.

rozcuch

90. LÉTA: GRUNGE ANEB VSTANU A JDU

Po androgynním vzhledu let osmdesátých se muži v devadesátých letech vrátili zpět k tradičnějším a typicky pánským účesům. Vlasy byly opět kratší po stranách a delší nahoře, takže šlo vytvořit mezi muži tolik oblíbený „rozcuch“.
jestřábí patka

PO ROCE 2000: NOVÉ STYLY & JESTŘÁBÍ PATKY

„Jestřábí patka” byl jeden z nejméně očekávaných trendů v první dekádě 21. století. Tento účes se vyznačoval krátkým střihem po stranách a delšími vlasy nahoře, z nichž se pak vytvořil jakýsi „zobák” nebo mini „číro”. Dalším, o něco přirozenějším trendem v tomto období byly delší vlasy volně splývající přes uši pro ledabylý vzhled.
sexy dřevorubec

PO ROCE 2010: HIPSTER, NEBO SEXY DŘEVORUBEC?

Promyšlený sestřih, pečlivě upravený účes a plnovous. I když se hipsteři a lumbersexuálové liší stylem oblékání… a vlastně i stylem celého života, jedno mají společné – pečují o svůj vzhled víc než generace před nimi. Cizí jim není ani kosmetika na vousy. 

Líbí se vám nebo vaší polovičce mužný plnovous? Jak o něj pečovat zjistíte v článku Vousy dělají muže.