šátkování

Vše, co potřebujete vědět o šátkování miminek

Naučte se základy nošení miminka v šátku.
Šátkování, respektive nošení miminka v šátku zažívá v posledních letech velký návrat. A my vám poradíme, jak se šátkováním začít!

Výhody a nevýhody šátkování

Pocit bezpečí a bezprostřední fyzické blízkosti rodiče, především maminky, méně pláče, více klidu pro dítě. Šátkování je stále na vzestupu, má své výhody, ale i stinné stránky. Pokud o této metodě nošení dítka uvažujete, seznamte se s nimi.

Jaké jsou výhody šátkování?

Výhod šátkování je celá řada. Díky šátku se může dítko už od útlého věku pohybovat s rodinou všude, mizí tak řada omezení kvůli „příliš malým dětem“. A další?

  • Dítě v šátku má tolik potřebný pocit bezpečí díky tělesnému kontaktu.
  • Šátkované děti se dříve osamostatňují, méně pláčou a jsou si jistější samy sebou.
  • Dítě je při správném šátkování v ideální anatomické pozici.
  • Šátkování napomáhá motorickému rozvoji dítěte a přispívá k osvojení biorytmů (den a noc).
  • Mezi nosičem, nejčastěji maminkou, a dítětem dojde k vytvoření pevného svazku naplněného důvěrou
  • Je-li to potřeba, šátek lze pro dítě využít i jako deku, podložku nebo houpací síť. Mít ho tedy všude s sebou je velmi praktické.

Nevýhody šátkování

Nevýhody šátkování neplynou z podstaty šátku samotného, nýbrž většinou z jeho špatného uvázání nebo z toho, že tělo matky nošení dítěte nezvládá. Po těhotenství a porodu nemusí být ženy fyzicky úplně fit, proto jsou i takové, které šátkování zavrhnou. 

Šátkovat můžete i novorozence

Zalíbil se vám nápad šátkování a už se těšíte, až budete nosit své vlastní děťátko? Pak vás asi napadá otázka, od kdy můžete šátkování miminek praktikovat. Máme pro vás skvělou zprávu – začít s ním můžete už šest týdnů po porodu, pokud je miminko zcela zdravé. Čím dřív po těchto šesti týdnech začnete, tím lépe. Miminko je v této době poddajné a velmi rychle si na tento styl nošení zvykne.


Techniky šátkování se liší

S věkem miminka se ale liší techniky šátkování. Zatímco ty nejmenší ratolesti je vhodné nosit uvázané v horizontální poloze, ve 2-3 měsících věku, kdy už miminko samostatně drží hlavu, můžete začít vázat vertikálně vpředu nebo z boku.

Tipy, které vám usnadní šátkování

Aby nošení dítěte v šátku splňovalo své funkce a miminku bylo v šátku dobře, dodržujte následující rady:

  • Miminko vždy važte čelem k sobě, ať už vážete zpředu, nebo zezadu.
  • U dětí s luxací nebo dysplazií kyčlí je vhodné poradit se o šátkování s lékařem a případně zvolit speciální úvazy.
  • Šátek važte pevně, aby na dítě působil jako bandáž. Nebojte se, nepříjemné mu to rozhodně nebude.
  • Poprvé některé děti v šátku brečí, nevzdávejte to ale. Jsou přizpůsobivé a podruhé už to bude lepší. Nakonec se jim to zalíbí.
 

Mimochodem, tady je 12 tipů, jak utišit kojenecký pláč.

Šátky na nošení dětí jsou jednoduchým, a přesto skvělým vynálezem, který oceňují maminky po celém světě. Přidáte se k nim?