perinerální masáž

Užitečná příprava na porod: perineální masáž

Masáž hráze krok za krokem.
Pokud se vaše těhotenství přehouplo do třetího trimestru, pak jste pravděpodobně o perineální masáži slyšela, takže pouze pro zopakování. Přestože vám perineální masáž nedává žádné záruky, říká se, že pomáhá předcházet natržení hráze při porodu a snižuje i nutnost nástřihu hráze (tzv. epiziotomie).

Co je to perineální masáž?

Jedná se o pravidelné jemné masírování či napínání kůže a svalu mezi poševním vchodem a konečníkem. Pružnější hráz teoreticky omezuje pravděpodobnost spontánního natržení při porodu. Zkušenosti potvrzují, že pro ženy, které perineální masáž prováděly denně posledních šest týdnů těhotenství, bylo silné napětí hráze při vrcholné fázi porodu méně bolestivé, a také tak snížily nutnost nástřihu hráze tzv. episiotomie.  

Je perineální masáž bezpečná?

Stejně jako s jakoukoliv alternativní terapií nebo cvičením, byste se i o masáži hráze měla poradit se svým lékařem. Pokud se u vás objevily předčasné kontrakce, máte poraněnou tkáň v oblasti intimních partií, vaginální infekci, nebo je masáž pro vás bolestivá či nepříjemná, pak  pro vás pravděpodobně nebude vhodná. Pro většinu žen je masáž hráze bezpečná, pokud používají vhodný lubrikant a masírují jen jemným tlakem.

Ta nejlepší péče pro vás a vaše miminko