Baby

ODPOVÍDÁ ODBORNÍK: MOJE MIMINKO MÁ CITLIVOU A VELMI SUCHOU POKOŽKU.

Jak o ni mám nejlépe pečovat?
Na nejčastější dotazy odpovídá odborná konzultantka NIVEA Baby MUDr. Jarmila Seifertová.

1. Sledujte, co miminku vyhovuje

Sklon k alergiím, suché až atopické pokožce může mít různé projevy vzhledem k typu pokožky a specifickým genetickým dispozicím. Její stav se může měnit i v závislosti na vnějších faktorech, jako je počasí, roční období, věk či okolní prostředí. Metodou „pokus – omyl“ zjistíte, co pokožce Vašeho miminka nejlépe vyhovuje.

2. Šetrné čištění a péče

Péče o citlivou pokožku

3. Šetrné oblečení

Oblečení je pro miminko něco jako druhá kůže. Hraje proto velmi důležitou roli v prevenci podráždění pokožky.

  • Jedna z prvních věcí, kterou bystě měla udělat, je odstřihnout všechny štítky. Nové oblečky před prvním použitím vždy vyperte. Odstraníte tak zbytky barev, impregnací a chemikálií. Má-li pokožka Vašeho miminka sklon k alergickým reakcím, zapněte při praní extra máchání pro důkladné odstranění detergentů. Oblečení perte naruby, odstraníte tak případné zbytky kožních šupinek a pečujících přípravků. Namísto použití aviváže vysušte prádlo v sušičce nebo ho po uschnutí důkladně vyžehlete – zejména bavlněné textilie jsou pak daleko měkčí a jemnější.
  • Špatná kožní snášenlivost vlny, je mezi dětmi s atopickými dispozicemi velmi běžná. Daleko vhodnější je čistá bavlna nebo jiné hebké přírodní materiály. Umělá vlákna, jako je polyester nebo nylon, podporují pocení a vedou tak k nepříjemnému svědění pokožky, i když jsou na dotek jemná a hladká. Prodyšné spodní prádlo pomáhá předcházet mechanickému podráždění pokožky a nadměrnému pocení.
Nezapomínejte, že i Vaše oblečení by mělo být hebké, aby bylo miminku mazlení s Vámi příjemné.

4. Šetrná strava

5. Šetrné prostředí

  • Dětský pokojík by měl představovat co nejméně prašné prostředí. Pravidelně zde uklízejte a větrejte. Rolety nebo žaluzie jsou vhodnější než závěsy (ale pozor, aby šňůry byly mimo dosah miminka), plovoucí podlaha nebo linoleum jsou lepší než koberce. Polštáře a přikrývky by se měly dát snadno vyprat, stejně jako oblíbené hračky a plyšáci. Nekupujte matrace plněné přírodními materiály (rostlinnými vlákny či zvířecí srstí). Do dětského pokoje nedávejte živé květiny.
  • Děti lépe spí v dobře větrané místnosti s nižší teplotou, kde je dostatečná vlhkost, zejména během topné sezóny.
Dětský pokojík by měl představovat co nejméně prašné prostředí.

6. Projevujte dítěti lásku

Pokožka je zrcadlem duše. Všechny silné emoce – negativní i pozitivní – se mohou na pokožce projevit podrážděním. Snažte se tedy, aby bylo Vaše miminko spokojené a šťastné. Neexistuje lepší protistresový program než mazlení, objímání, chování, hlazení a něžné doteky.