Objevte svět péče NIVEA

Hledám informace o výrobcích pro

odvykání od dudlíku

Klid i bez dudlíku

Jak zjednodušit odvykání od dudlíku.

I když dudlík vaše dítě báječně uklidní, jeho nadměrné používání mu může způsobit dentální problémy. Jak provést odvykání od dudlíku bez zbytečného pláče?

Jak usnadnit odvykání od dudlíku

věnujte miminku pozornost

Na dudlík nedají dopustit nejen miminka, ale také maminky. Jejich rozmrzelé drobečky přece tak báječně uklidní! Dudlíky také zvyšují tvorbu slin, a napomáhají tak ústní hygieně. Přesto všechno nadměrné používání dudlíku „zadělává” na budoucí dentální problémy a je třeba ho časem omezovat. Jak ale odvykání od dudlíku provést „bezbolestně“?


Nejlépe se děťátko uklidní u vás v náručí

Všimla jste si někdy, v jakých situacích dítě dudlík vyžaduje nejvíce? Klidně se vsadíme, že je to ve chvílích, kdy ho něco rozesmutní. Jak zareagujete? Je docela přirozené, že sáhnete po předmětu, který má až magickou uklidňovací moc. Bohužel tím ale silný návyk dítěte k dudlíku ještě posilujete.

Místo toho, abyste bezmyšlenkovitě sáhla po dudlíku, pokuste se utěšit dítě svojí pozorností. Když bude děťátko trávit více času ve vašem náručí nebo na klíně, pomůžete mu nejen k odvykání na dudlíku, ale prohloubíte také vzájemná pouta.


oblíbená hračka

Vyměňte dudlík za oblíbenou hračku

Cumlání může na nějaký čas nahradit vaše láskyplná náruč, zároveň byste však měla děťátko naučit, že se dokáže uklidnit samo. Když vidíte, že je smutné nebo rozrušené, snažte se jeho pozornost rozptýlit nějakou zábavnou hrou nebo předmětem. Roztomilé plyšáky děti prostě zbožňují! Stanou se jim nerozlučnými kamarády a zároveň nahradí dudlík přijatelnější formu uklidnění.

K záměně můžete zkusit takový malý trik - vezměte dítě a jeho dudlík do hračkářství a nechte ho, aby si místo něj vybralo novou hračku nebo plyšáka. U pokladny pak hračku společně vyměňte za dudlík. Prodavači vám určitě vyjdou vstříc!

plyšák

Uspořádejte dudlíku obřad na rozloučenou

V Dánsku mají pro dudlík krásnou rozlučkovou tradici – dudlíkový strom. Většinou se jedná o strom blízko oblíbeného hřiště, kam dítě svůj dudlík pověsí v rámci malé slavnosti na rozloučenou. Vybrat si ale můžete jakýkoliv strom u vás na zahradě nebo v blízkosti domu. Jste-li rozhodnutá s dudlíkem skoncovat nadobro, můžete také uspořádat slavnostní obřad, při kterém vaše děťátko předá dudlík mladšímu kamarádovi.


Snižte pohodlí, které dudlík přináší

Může to znít drasticky, mnoha maminkám se však tato strategie velmi dobře osvědčila. Dudlík zkrátka poškodíte tak, že už vašemu drobečkovi nebude přinášet tak velkou radost. Můžete v dudlíku propíchat malé dírky nebo ho jednoduše rozstřihnout napůl. Až vaše dítě uvidí, že dudlík je nenávratně poničený, možná o něj přestane projevovat zájem.

dudlíkový strom

Když vaše děťátko zabavíte, možná se dudlíku přestane dožadovat. Vyzkoušejte veselé hry pro nejmenší děti.

Na odvykání zbytečně netlačte

miminko s dudlíkem

Pokud stále nic nezabírá, dítě je bez dudlíku smutné a častěji pláče, odvykání zatím odložte. Možná zkrátka ještě není na „život bez dudlíku” připravené. Pokud to nebude trvat příliš dlouho, nemá cenu přidělávat si zbytečné starosti. Stačí, když budete dodržovat pár pravidel:  

  • Než dáte dítěti dudlík, vždy se ho snažte nejprve utěšit jinak.
  • Nenamáčejte dudlík do medu nebo do jiných sladkých tekutin, které by mohly poškodit zoubky. 
  • Dudlík nechte dítěti vždy jen na krátkou dobu, dokud se neuklidní.  
  • Postupně snižujte frekvenci i dobu, po kterou má dítě dudlík v ústech. 

 

A hlavně zůstaňte v klidu. Ať už to bude teď nebo později, dítě z cumlání nakonec určitě „vyroste”.