Péče o tetování

Péče o tetování:
Co dělat, aby se dobře zahojilo?

Věděli jste, že každý třetí Američan má alespoň jedno tetování? U nás v Česku to sice bude trochu nižší počet, ale i tak trend tetování neustále stoupá. Zatímco dříve bylo tetování vnímáno jako symbol zločinců, dnes se jedná o umělecká díla. Nechali jste si udělat své první? Poradíme vám, jak se o něj správně starat, aby bylo krásné i po letech.

Proč je důležité o tetování pečovat?

Tetování je pro naši kůži velký zásah a chvilku trvá, než ho přijme. Stejně jako když si například sedřete koleno, vytvoří se na daném místě strup, který se po čase sloupne a až pod ním je nová kůže. Takhle je to i s čerstvým tetováním. Kůže si musí projít celým procesem hojení, které je důležité k tomu, aby vaše nové tetování zůstalo krásné a nevznikaly na něm například jizvy. 

 

Nejdůležitější je hydratace. Stroupky by neměly zůstat suché, ale na druhou stranu jim nesvědčí ani nános krému. I když se může zdát, že je péče o tetování náročná, není tomu tak. Stačí zjistit co a jak a zařadit tento malý rituál do své pečující rutiny. A jak by tedy péče o čerstvé tetování měla vypadat?

 

První hodiny: Nechte tetování odpočívat pod obvazem

Vpichy jehlou vytvoří na povrchu kůže ranky, do kterých by se mohla snadno zanést infekce. Proto vám tatér po dokončení tetování místo zalepí speciální páskou na tetování nebo fólií. Jak dlouho si tento
„obvaz“ máte na tetování nechat vám řekne sám tatér. 

 

Záleží to na velikosti tetování, jeho umístění i na tom, jestli jde pouze o obrys, nebo je vybarvené. Nejméně jsou to dvě hodiny a nejdéle dva dny. Důležité je obvaz nesundávat ani neodkrývat, aby se tetování nedostalo na vzduch a do kontaktu s bakteriemi. I když vás přemáhá zvědavost a chcete si své tetování co nejdříve prohlédnout, počkejte, dokud si obvaz nesundáte.

 

Co dělat po sundání obvazu?

Zatímco u náplasti platí při sundávání pravidlo „hlavně rychle“, u odstraňování obvazu na tetování je to přesně naopak. Je potřeba být opatrný, abyste tetování nijak nenarušili. Jak tedy postupovat při sundávání obvazu?

  1. Obvaz namočte teplou vodou, aby šel lépe odstranit
  2. Opatrně ho sundejte a vyhoďte
  3. Tetování omyjte vlažnou vodou (ne tekoucím proudem, ale pouze rukou)
  4. Pokud vám dal tatér speciální dezinfekční mýdlo, můžete ho při umývání použít, ale stačí i čistá voda
  5. Nechte tetování oschnout (vyvarujte se nešetrnému sušení ručníkem)
 

JAK ČASTO TETOVÁNÍ MAZAT A JAKÝ KRÉM ZVOLIT

Mazání tetování je na celém procesu hojení velmi důležité. Pomáhá udržovat pokožku hydratovanou a urychluje hojení. 

 

Krém by měl mít lehké složení, například vazelína by mohla ucpat póry a tetování by začalo mokvat. To by mělo za následek vyblednutí tetování ještě dříve, než se zahojí. Použít můžete buď krém určený přímo na tetování, nebo třeba NIVEA Creme, který obsahuje Eucerit a udržuje pokožku hydratovanou a vláčnou, aniž by ucpával její póry. Také napomáhá regeneraci, takže se tetování bude hojit lépe a rychleji. 

 

Krém nanášejte na tetování v tenké vrstvě a s četností to nepřehánějte. Stačí krém použít, když je kůže na místě tetování suchá a napnutá. To může být například po vykoupání. 

Nivea creme

Jak se o tetování starat po zahojení

avokádo

Jakmile se sloupnou stroupky a tetování je zahojené, není potřeba se o něj nějak zvlášť starat. Stačí do své pečující rutiny zařadit pravidelné mazání pokožky, které ji bude udržovat hydratovanou. NIVEA Tělové mléko Naturally Good Avokádo obsahuje 98 % přírodních ingrediencí, mezi kterými najdete i 100% přírodní avokádo, které bojuje proti předčasnému stárnutí pokožky a zanechává ji hebkou. 

 

 

Péče o tetování v létě

Zvýšenou pozornost je potřeba věnovat tetování v létě nebo kdykoliv na sluníčku. Tetování je totiž náchylné na UV záření, snadno dojde k jeho zarudnutí a při dlouhodobějšímu vystavení slunečnímu záření může tetování i vyblednout. V létě tak nezapomínejte používat NIVEA Hydratační mléko na opalování OF 50, který chrání pokožku před UVA i UVB zářením a zároveň pokožku hydratuje.

 

Čemu se s čerstvým tetováním vyhnout

Nejen správná péče, ale také opatrnost je pro zahojení tetování potřebná. Aby se do tetování nezanesla infekce, do úplného zahojení vynechte koupání ve vaně, návštěvy bazénů nebo moře.

Také byste minimálně dva dny neměli danou část těla fyzicky namáhat.

To znamená žádné fitko ani běh. Naplánujte si odpočinkový den a zkuste si třeba vyrobit domácí kosmetiku

muž s tetováním