

Co popraskané žilky v obličeji způsobuje?

Červené žilky se v obličeji nejčastěji objevují od 30. roku života, když naše pleť začíná stárnout. Pružnost cévních stěn se snižuje, jemné kapilární cévy se rozšiřují a začínají praskat. V obličeji se objevují nejdříve jednotlivé žilky, které se mohou rozrůst v celá klubíčka nebo trvalé zarudnutí pokožky.
V důsledku ubývání elastických vláken žilní stěny vznikají popraskané žilky, které sice zdraví nijak neškodí, nepůsobí ale příliš esteticky. Na vině je často rodinná dispozice, stav naší pokožky však z velké míry ovlivňujeme svým životním stylem a péčí, kterou pleti věnujeme.
Vznik červených žilek ovlivňují různé vnitřní i vnější faktory. Vinu mohou nést i některé léky a také hormonální změny. Například v těhotenství dochází vlivem hormonů k oslabení cévních stěn a jemné krevní žilky pak snáze praskají.
Značný vliv na celkový stav žil má kouření. A jeho škodlivému vlivu se bohužel nevyhne ani vaše pleť. Pokud kouříte, dochází ve vašem těle ke vzniku volných radikálů. Ty mají za následek narušování buněčných membrán a ztrátu pružnosti cév. Červené žilky v obličeji mohou ovšem způsobit i menší zlozvyky, než je kouření.
Jaké vlivy se podílejí na vzniku červených žilek?
Pozor na střídání teplot a překrvení pokožky
Máte rádi pravidelnou denní kávu, pálivá jídla nebo víkendovou zábavu povzbuzenou kapkou alkoholu? I takové zvyky se na stavu vaší pleti podepisují. Citlivá pleť totiž špatně snáší přílišné prokrvení, které vzniká při požívání ostrých pokrmů nebo alkoholu.
Silné prokrvení pokožky, v jehož důsledku mohou červené žilky vzniknout, způsobují také prudké výkyvy teplot. Dopřáváte si časté saunování, horké koupele nebo napařovací zábaly? Pokud máte citlivou pleť se sklonem k praskání žilek, měli byste k těmto procedurám přistupovat opatrně.
Čas od času si ale můžete dopřát koupelnové rituály. A my vám poradíme, jak si je opravdu užít!

Ke vzniku červených žilek přispívají i časté horké koupele nebo saunování. Kdo by ale odolal?


Negativně působí nadměrné slunění i mráz
Velký vliv na celkový stav pleti včetně červených žilek má také nadměrné slunění. Časté opalování nebo dlouhodobý pobyt na slunci bez kvalitního ochranného krému způsobují předčasné stárnutí pokožky a rozšíření kapilár.
Chcete mít líčka jako jablíčka? Přečtěte si víc o tom, jak mít hebké a hydratované tváře.
Ani přílišný chlad však pleti nesvědčí. Červené žilky se nejčastěji objevují u suché a namáhané pleti a zimní měsíce představují právě pro kůži obličeje tu největší zátěž. Pokožka obličeje není chráněna tak jako zbytek těla a vlivem mrazu dochází k jejímu vysychání. Pokud chcete svou pleť zachovat pružnou a odolnou i v zimě, měli byste ji správně chránit.
Jak se dá červeným žilkám předcházet?
Pečujte o svou pleť i životosprávu
Dají se popraskané žilky odstranit?

Když už vás červené žilky trápí, je řešením laserový zákrok, nebo dlouhodobá péče.
A jak postupovat ve chvíli, kdy už se červené žilky na obličeji objeví? I poté je třeba o pleť správně pečovat a snažit se jí navrátit její pružnost. Budete-li udržovat vaši pokožku hydratovanou, zabráníte rozšíření dalších žilek a trvalému zarudnutí pleti.
Ani nejlepší krémy nedokáží popraskané žilky v obličeji odstranit přes noc. Pokud své pleti ale dopřejte každodenní výživu a necháte jí čas, aby se zregenerovala, mohou červené žilky postupně zaniknout.
Pomůže laserový zákrok
Trápí vás, že jsou žilky ve vašem obličeji vidět i přes make-up? Ideální na zamaskování červených žilek jsou zelené korektory, které nanesete na pokožku a teprve potom ji překryjete make-upem.Účinným způsobem, jak se zbavit popraskaných žilek v obličeji, je laserový zákrok. Moderní lasery odstraní žilky, aniž by poškodily pokožku, pracují rychle a téměř bezbolestně. I tento zákrok je ovšem nutné opakovat a nedá vám žádnou záruku, že se červené žilky ve vašem obličeji neobjeví znovu. Místo lékařských zásahů je proto vždy lepší problémům předcházet a pečovat o svou pleť i celkové zdraví.