Červené žilky v obličeji

Červené žilky v obličeji


PROČ VZNIKAJÍ A JAK SE JICH ZBAVIT?

Popraskané červené žilky jsou jen drobnou vadou na kráse, stejně se ale kvůli nim mnozí z nás trápí. Zjistěte, jak jejich vzniku aktivně předcházet.

Co popraskané žilky v obličeji způsobuje?

Postihují pleť obou pohlaví, jsou to ale nejčastěji ženy, které se kvůli nim trápí před zrcadlem. Červené žilky se běžně objevují v okolí očí, nosu a na tvářích. Co je způsobuje a jak se dá jejich vzniku zabránit? Praskání žilek z velké části ovlivňuje genetika, na vině jsou ale i každodenní návyky.

Červené žilky se v obličeji nejčastěji objevují od 30. roku života, když naše pleť začíná stárnout. Pružnost cévních stěn se snižuje, jemné kapilární cévy se rozšiřují a začínají praskat. V obličeji se objevují nejdříve jednotlivé žilky, které se mohou rozrůst v celá klubíčka nebo trvalé zarudnutí pokožky.

V důsledku ubývání elastických vláken žilní stěny vznikají popraskané žilky, které sice zdraví nijak neškodí, nepůsobí ale příliš esteticky. Na vině je často rodinná dispozice, stav naší pokožky však z velké míry ovlivňujeme svým životním stylem a péčí, kterou pleti věnujeme.

Vznik červených žilek ovlivňují různé vnitřní i vnější faktory. Vinu mohou nést i některé léky a také hormonální změny. Například v těhotenství dochází vlivem hormonů k oslabení cévních stěn a jemné krevní žilky pak snáze praskají.

Značný vliv na celkový stav žil má kouření. A jeho škodlivému vlivu se bohužel nevyhne ani vaše pleť. Pokud kouříte, dochází ve vašem těle ke vzniku volných radikálů. Ty mají za následek narušování buněčných membrán a ztrátu pružnosti cév. Červené žilky v obličeji mohou ovšem způsobit i menší zlozvyky, než je kouření.


Jaké vlivy se podílejí na vzniku červených žilek?

horká koupel
Ke vzniku červených žilek přispívají i časté horké koupele nebo saunování. Kdo by ale odolal?
denní káva
dívka nanášející opalovací přípravek na opálenou pleť

Negativně působí nadměrné slunění i mráz

Velký vliv na celkový stav pleti včetně červených žilek má také nadměrné slunění. Časté opalování nebo dlouhodobý pobyt na slunci bez kvalitního ochranného krému způsobují předčasné stárnutí pokožky a rozšíření kapilár. 

Chcete mít líčka jako jablíčka? Přečtěte si víc o tom, jak mít hebké a hydratované tváře

Ani přílišný chlad však pleti nesvědčí. Červené žilky se nejčastěji objevují u suché a namáhané pleti a zimní měsíce představují právě pro kůži obličeje tu největší zátěž. Pokožka obličeje není chráněna tak jako zbytek těla a vlivem mrazu dochází k jejímu vysychání. Pokud chcete svou pleť zachovat pružnou a odolnou i v zimě, měli byste ji správně chránit.

 

Pozor na střídání teplot a překrvení pokožky

Máte rádi pravidelnou denní kávu, pálivá jídla nebo víkendovou zábavu povzbuzenou kapkou alkoholu? I takové zvyky se na stavu vaší pleti podepisují. Citlivá pleť totiž špatně snáší přílišné prokrvení, které vzniká při požívání ostrých pokrmů nebo alkoholu.

Silné prokrvení pokožky, v jehož důsledku mohou červené žilky vzniknout, způsobují také prudké výkyvy teplot. Dopřáváte si časté saunování, horké koupele nebo napařovací zábaly? Pokud máte citlivou pleť se sklonem k praskání žilek, měli byste k těmto procedurám přistupovat opatrně.

Čas od času si ale můžete dopřát koupelnové rituály. A my vám poradíme, jak si je opravdu užít!


Jak se dá červeným žilkám předcházet?

Jakmile se červené žilky na obličeji jednou objeví, není jejich léčba snadná a často se neobejde bez lékařského zákroku. O to důležitější je o pleť pečovat a vzniku popraskaných žilek předcházet. Dodržujte zdravý životní styl a pečujte o svou pokožku, aby zůstala vyživená a pružná.
dvě ženy v sauně
Pečujte o svou pleť i životosprávu

Vyhněte se přílišné teplotní zátěži a prudkým změnám teplot

A pokud si jednou za čas nedokážete horkou parní lázeň nebo saunu odpustit, alespoň po ní svou pleť ošetřete hydratačním krémem. NIVEA Výživný denní krém namáhanou pokožku zklidní a zmírní nadměrné prokrvení.
hrneček s kávou
Pečujte o svou pleť i životosprávu

Nepřehánějte to s ostrými jídly, kávou ani alkoholem

Patříte mezi milovníky asijské kuchyně? Pokud má vaše pleť sklony k zarudnutí, raději pálivou omáčkou šetřete. A až budete příště oslavovat s přáteli, zvolte místo tvrdého alkoholu spíše vinný střik.
žena na pláži v klobouku
Pečujte o svou pleť i životosprávu

Používejte kvalitní opalovací krém s ochranným faktorem

Kdo by se netěšil na horké letní dny a pohodu při opalování? Sluneční paprsky naši pleť ale velmi zatěžují a je třeba se před nimi chránit. Vyzkoušejte NIVEA Hydratační mléko na opalování OF 30.
žena v zimě
Pečujte o svou pleť i životosprávu

Chraňte svou pleť v zimně před vysušením

Ostrý mráz a přechody ze zimy do vytopených prostor mají za následek vysychání pokožky. Abyste svou pleť udrželi chráněnou i při delším pobytu venku v zimě, potřebujete hutný krém, na který si nepřijde ani největší mráz.
cvičení
Pečujte o svou pleť i životosprávu

Pravidelně se hýbejte

Sport a celkově pohyb je ideální prevencí před vznikem červených žilek. Pohyb má pozitivní vliv na stav našich cév a celkového zdraví. Pokud budou vaše cévy v dobrém stavu, nemusíte se bát jejich popraskání v obličeji. Máme pro vás i 10 účinných cviků pro pevnou postavu.
 
žena pečující o svou pleť
Pečujte o svou pleť i životosprávu

Pečujte o svou pleť

Aby se vaše pleť nevysušovala a zůstala pružná, potřebuje pravidelnou péči a výživu. NIVEA Výživný noční krém o vaši pokožku pečuje během noci, kdy se buňky pleti obnovují. Díky jemnému složení bude ráno vaše pokožka hydratovaná a vyživená.

Dají se popraskané žilky odstranit?

ošetření pleti okolo očí laserem
Když už vás červené žilky trápí, je řešením laserový zákrok, nebo dlouhodobá péče.

A jak postupovat ve chvíli, kdy už se červené žilky na obličeji objeví? I poté je třeba o pleť správně pečovat a snažit se jí navrátit její pružnost. Budete-li udržovat vaši pokožku hydratovanou, zabráníte rozšíření dalších žilek a trvalému zarudnutí pleti. 

Ani nejlepší krémy nedokáží popraskané žilky v obličeji odstranit přes noc. Pokud své pleti ale dopřejte každodenní výživu a necháte jí čas, aby se zregenerovala, mohou červené žilky postupně zaniknout.


Pomůže laserový zákrok

Trápí vás, že jsou žilky ve vašem obličeji vidět i přes make-up? Ideální na zamaskování červených žilek jsou zelené korektory, které nanesete na pokožku a teprve potom ji překryjete make-upem. 

Účinným způsobem, jak se zbavit popraskaných žilek v obličeji, je laserový zákrok. Moderní lasery odstraní žilky, aniž by poškodily pokožku, pracují rychle a téměř bezbolestně. I tento zákrok je ovšem nutné opakovat a nedá vám žádnou záruku, že se červené žilky ve vašem obličeji neobjeví znovu. Místo lékařských zásahů je proto vždy lepší problémům předcházet a pečovat o svou pleť i celkové zdraví.productstage_bg