Je čas trochu se projít

JAK POMOCI VAŠEMU DĚŤÁTKU PŘI JEHO PRVNÍCH KRŮČCÍCH.

Už se nemůžete dočkat, až vaše děťátko udělá první krůčky? Aby chůze pro miminko byla bezpečná, potřebuje posílit zádové svaly. Pomozte mu drobným cvičením.

Neztrácejte trpělivost, když první krůčky nepřijdou hned

Vnímejte správné signály, ať víte, kdy přijdou první krůčky

Některé děti vůbec nelezou – postaví se a rovnou chodí. Je však důležité, aby miminko při pohybu zapojovalo nožičky i ručičky. Sledujte pozorně jeho pokroky a odpovězte si na následující otázky: Pohybuje se víc než minulý měsíc? Zvedne už větší část těla ze země?

Pokud ano, není důvod k obavám. Pokud by děťátko nevyvíjelo žádnou snahu o první kroky po prvním roce věku, poraďte se s lékařem.

Nejdůležitějším předpokladem pro samostatnou chůzi jsou zádové svaly, které miminko začíná trénovat už při tzv. „pasení koníčků” – zvedání hlavičky, když leží na bříšku. Lezením vpřed získá větší sílu a pak se bude moci samo přitáhnout do stoje a bezpečně opět „žuchnout" na zem. 

Každé dítě má pro tento důležitý okamžik svůj čas. Jediné, co můžete udělat, je povzbuzovat ho a hlavně zabezpečit domácnost. Co nevidět budete slyšet cupitání malých nožek po celém domě!
I když se už možná nemůžete dočkat, až se vašemu děťátku podaří ujít prvních pár kroků, buďte trpělivá. Většina dětí potřebuje od plazení vpřed až po první samostatné kroky kolem 1000 hodin tréninku

Povzbuzujte svého drobečka k dalším krůčkům

hračky
Posilujte nejen svaly, ale také intelekt! Jak? No přece hrou. Vyzkoušejte hry pro nejmenší děti: inspirace na hračky, které rozvinou schopnosti a dovednosti vašeho dítěte.
 

Vyzkoušejte následující triky, kterými usnadníte miminku první krůčky:

  • Dávejte své děťátko na bříško co nejčastěji, aby si posílilo své zádové svaly.
  • Motivujte ho k pohybu hračkami, na které nedosáhne.
  • Položte miminko bříškem na gymnastický míč, držte ho za nožičky pod zadečkem a rolujte balón dopředu a dozadu. 
  • Držte před miminkem hračku a hýbejte s ní ze strany na stranu tak, aby se za ní miminko natáčelo.
  • Každý malý pokrok odměňte pochvalou. 
  • Postavte se pár kroků před něj a zatleskejte mu za to, jak umí samo stát. Povzbuzujte a chvalte jakýkoliv pokus.
  • Rozestavte malému cestovateli po místnosti stabilní kousky nábytku, aby se mohl lépe dostat přes celý pokoj. 
  • Možná si vaše děťátko ještě neumí sednout ze stoje bez opory. Buďte proto vždy nablízku, abyste mohla „tlumit” neočekávané pády.
 

První krůčky: Není kam chvátat

Tak, a jste zase o kousek blíž k prvním krůčkům. Většině dětí se první krůčky podaří okolo prvních narozenin, věková hranice však může být velmi rozdílná - od 9. až po 18. měsíc. Nedělejte si starosti, když si vaše děťátko dá na čas.

Miminko se bude brzy pohybovat rychleji, než si myslíte! Připravte se na vašeho malého chodce a zabezpečte domácnost proti úrazům. 

Na co všechno si dát pozor, když vaše děťátko začíná chodit? Přečtěte si, jak učinit domov “dětem-odolný”: bezpečnostní průvodce místnost po místnosti