Objevte svět péče NIVEA

Hledám informace o výrobcích pro

pigmentové skvrny

Jak na pigmentové skvrny? Zabraňte jejich vzniku!

Užívejte si sluníčko beze strachu z pigmentových skvrn. Poradíme vám, jak se jim vyhnout a co dělat v případě, že už se vám na obličeji nebo těle objevily.

Zatímco některé ženy se mohou bez starostí opalovat i na silnějším slunci, jiným paprsky místo krásného bronzového opálení vytvoří pigmentové skvrny. Dobrou zprávou je, že vzniku nechtěné pigmentace nejen na těle, ale i v obličeji, je možné zabránit. Že vám letošní silné slunce už pigmentové skvrny vytvořilo? Tady je pár rad, díky kterým je zvládnete zesvětlit i doma!

Užívejte si sluníčko beze strachu

Pigmentové skvrny mohou potrápit všechny bez výjimky. Lze však říci, že ženy, majitelé tmavší pokožky (to znamená pokožky s vyšším fototypem) a starší osoby nechtěné zabarvení kůže postihuje mnohem častěji. Jednou z nejnáchylnějších skupin vůbec jsou pak těhotné ženy. V průběhu těhotenství se pigmentové skvrny objeví u 50–70 % z nich. 

Tato vada na kráse naštěstí není zdraví nebezpečná a nemusí být trvalá. Abychom však zjistili, jak pigmentové skvrny odstranit, musíme nejprve objasnit, co je příčinou jejich vzniku.

Proč vznikají pigmentové skvrny?

Za vznikem pigmentových skvrn stojí vyšší množství melaninu ve vrstvě pokožky zvané epidermis. Tento pigment plní velice důležitou funkci – pohlcuje UV paprsky, a tím chrání pokožku před škodlivým slunečním zářením. Pokud slunce není příliš silné, je výsledkem jeho působení rovnoměrné opálení. 

Pokud však trávíme čas na příliš silném slunci nepřiměřeně dlouhou dobu a nijak svou pokožku nechráníme, vezme naše tělo ochranu do svých rukou. Buňky zvané melanocyty začnou intenzivně produkovat melanin, který pak vidíme v podobě drobných či rozsáhlých pigmentových skvrn.

Nechtěné zabarvení se pak nejčastěji objevuje na místech, která sluníčku nejvíce vystavujeme – tedy na rukou, ramenou, v dekoltu a bohužel také v obličeji. 

pigmentové skvrny

Stárnutí pleti. I to hraje svou roli

roli hraje také stárnutí pleti

S přibývajícími léty se množství melanocytů v pokožce snižuje. Logicky by tedy mělo klesat i množství pigmentu melaninu. Jenže opak je pravdou. Zbývající melanocyty totiž zvětšují svůj objem a jsou aktivnější. A tak jsou po 40. roce věku pigmentové skvrny častějším problémem. Významnou roli zde hraje také genetika. Pokud tedy rodiče trápí tmavé flíčky na pokožce, velice pravděpodobně se s nimi budete potýkat i vy. 

Hormonální změny a pigmentové skvrny

hormonální změny

Stejně tak mohou být pigmentové skvrny následkem hormonálních změn. Což vysvětluje, proč tento kosmetický problém trápí ženy užívající antikoncepci, těhotné ženy, a také ženy kolem 45–55 let. Pokud jste však žádnou hormonální změnu neprodělala a na sluníčko si také dáváte pozor, může za vznikem nechtěných skvrnek stát tzv. hypertoxicita. Tu vyvolá i na první pohled banální věc jako změna parfému nebo tělové a pleťové kosmetiky. V takovém případě je lepší sáhnout po kosmetice určené pro citlivou pleť.

Pigmentové skvrny nejsou to jediné, co nás v létě trápí. Víte, jak zabránit nadměrnému pocení?

Jak na pigmentové skvrny? Začněte prevencí

Pokud víte, že vaše kůže je ke vzniku pigmentových skvrn náchylná, chraňte ji 365 dní v roce, nejen v tom nejparnějším létě. A začněte už ráno po probuzení. Proti pigmentovým skvrnám dobře fungují denní krémy s vyšším ochranným faktorem (OF). V NIVEA jsme pro vás vybrali 3 nejúčinnější.

denní krém s vyšším ochranným faktorem

Energizující denní krém proti vráskám Q10 plus C navrací pokožce pružnost a svěžest díky antioxidantům. 100% pleti identický koenzym Q10 a vitamín C pleť vyživí a dodají energii. Díky OF 15 vás bude před UV paprsky spolehlivě chránit po většinu roku. 

Zpevňující denní péče proti vráskám Q10 Power OF 30 vám pomůže zvládnout hned 2 mouchy jednou ranou. Jednak bude pleť chránit před vznikem pigmentových skvrn i nových vrásek, jednak pomáhá vaší pleti vypadat mladší a krásnější. Na předčasné stárnutí a nepěkné zabarvení pleti můžete zapomenout.

 

Zpevňující denní krém Hyaluron Cellular Filler s OF 30 pro pevnější a viditelně mladší pleť ocení majitelky zralejší pleti, které se nerady schovávají před sluníčkem pod kloboukem nebo slunečníkem. UVA a UVB filtry před slunečním zářením spolehlivě ochrání. Pleť navíc důkladně hydratuje, takže bude jemná a hebká i během teplého léta.

 

Tip: Ať už sáhnete po kterémkoli z těchto krému, nezapomeňte při jeho nanášení ani na krk a dekolt. Díky tomu docílíte nejlepšího výsledku.

 

Kvalitní opalovací krém: Účinný štít proti pigmentovým skvrnám

Během těch nejteplejších dní je však třeba sáhnout po štítu, který si poradí i s nejsilnějším sluníčkem. NIVEA SUN Pleťový krém na opalování proti vráskám OF 50 je vhodnou volbou pro parné letní dny u rybníka stejně jako u moře. Jen pozor, nezapomeňte na pravidelnou aplikaci, a to především na nose, nad horním rtem na tvářích a na čele. Tyto části jsou totiž sluníčku vystaveny nejvíce. Výběr tělového opalovacího mléka s vysokým faktorem by pak měl být stejnou samozřejmostí.

opalovací krém

Co když už pigmentové skvrny mám?

Menší a světlejší pigmentové skvrny zmizí samy – někdy za pár dní, jindy za několik týdnů nebo měsíců. Než se tak stane, můžete je zakrýt make-upem nebo BB krémy s ochranným faktorem. Existuje i celá řada speciální kosmetiky, díky které skvrnky postupně vyblednou. Rozhodně vyzkoušejte také staré a osvědčené babské rady.

Pokud vás však trápí velké a tmavé pigmentové skvrny, je třeba navštívit specialistu, který navrhne vhodné řešení. Nejčastěji pak pomohou zákroky, mezi které patří chemický peeling, ošetření intenzivním pulsním světlem (IPL) nebo laserové ošetření.

K létu patří nejen svěží pleť, ale také svěží pohled! Zbavte se kruhů pod očima už teď.