kolagen a pleť

Kolagen a pleť:
Je její přirozenou součástí, ale s věkem ubývá

S trochou nadsázky mu můžeme říkat bílkovina mládí. Vždyť právě kolagen stojí za tím, že je naše pleť hladká i pevná a klouby nebolí. Kolagen se ale z našeho těla začne vytrácet už mezi 25. a 30. rokem života. A tvorba nového se výrazně zpomalí. Vy tak začnete pozorovat, že je vaše pleť povadlejší a unavená. Co s tím? Dopřejte tělu doplňky stravy a pleti kvalitní kosmetiku.

Co je kolagen?

V posledních letech se o kolagenu hovoří stále častěji. A zmiňují ho nejen lékaři v souvislosti se stárnutím a pohybovými problémy, ale i kosmetické značky ve spojení s krásnou, pružnou a hydratovanou pletí. Co to tedy kolagen je?

Kolagen je komplexní protein (chcete-li hezky česky, bílkovina), který se skládá z 19 různých aminokyselin. Ty jsou za sebou poskládané do dlouhých řetězců a spirál – základních stavebních prvků našich pojivových tkání. Laicky řečeno: Kolagen je vlastně takové lepidlo, které v našem těle drží pohromadě buňky. Ostatně, i řecký původ slova „kólla“ znamená lepidlo. 

Kolagen tvoří zhruba jednu třetinu všech bílkovin v našem těle a najdete ho ve svalových tkáních, v kostech, šlachách, cévách, chrupavkách a pak samozřejmě i v naší pleti a pokožce – kde zajišťuje hydrataci a pevnost.

kolagen - protein

Kolem 25. roku života se ale začíná produkce kolagenu zpomalovat. A kolem čtyřicítky se téměř úplně zastaví – v našem těle ho tak začne dramaticky ubývat. V šedesátiletém těle je kolagenu zhruba o polovinu méně než v organismu třicátnice. 

Důsledek? Stárnutí se vším, co k němu patří. S vráskami, bolavými klouby, slabšími vlasy, křehkými nehty, ale třeba i s drobnými rankami a oděrkami, které se hůř hojí. Tady všude má totiž kolagen nezastupitelnou úlohu.

 

Není kolagen jako kolagen
Vědci aktuálně znají 27 typů kolagenu. Nejrozšířenější je v našem těle takzvaný kolagen I. a II. typu. Kolagen prvního typu tvoří zhruba 90 % kolagenu, který v těle máme.

méně kolagenu ve stáří

Vliv kolagenu na naše tělo

Bez kolagenu se naše tělo zkrátka neobejde. Ostatně, věděli jste například to, že kolagenní vlákna tvoří velkou část oční koule? Jaké další přínosy má kolagen pro naše tělo a kde se s ním můžete setkat? Vybrali jsme ty nejdůležitější a nejzajímavější:

  • Stará se o správnou funkci kloubů: Kolagen (konkrétně kolagen I. typu) je součástí šlach, vazivových chrupavek, menisků i kostí. A kolagen II. typu je pak nedílnou součástí kloubních chrupavek, které zpevňuje a dělá je odolnějšími. Jednoduše řečeno: S dostatkem kolagenu v těle pohyb nebolí. Jeho ubývání pak vede k bolesti kloubů, ale i jejich větší křehkosti.
  • Podporuje činnost mozku: Kolagen VI. typu chrání mozkovou kůru před nadměrným ukládáním bílkovin zodpovědných za vznik Alzheimerovy choroby. 
  • Přispívá ke krásným vlasům i nehtům: Pevnost a pružnost. To jsou vlastnosti typické pro kolagen. Vlasy jsou sice primárně tvořené keratinem, ten však vzniká z aminokyselin a jejich zdrojem je… ano, kolagen. Díky dostatku kolagenu vás nebudou trápit padající a lámavé vlasy bez života. A pevnější budou i vaše nehty.

  • Chrání cévy: Kolagen v cévách funguje jako „opravář“ míst, která poškodily volné radikály. Pokud je kolagenu nedostatek, pak jeho funkci přebírá cholesterol – což pro cévní systém není dobrá zpráva.
  • Napomáhá zdravé funkci střev: Zjednodušeně řečeno, stejně jako v cévách funguje kolagen i ve střevech. Kolagen zaceluje sliznici trávicího ústrojí a přispívá k tomu, aby naše střeva vstřebávala správné živiny a v dostatečném množství.
  • Udržuje pokožku pevnou a pružnou: Množství kolagenu v pokožce určuje to, jak bude pokožka pevná a pružná. Jeho ubývání a následný nedostatek se na pokožce projeví vráskami, povolením a unaveným vzhledem.


Jak doplňovat kolagen?

Vše výše zmíněné jasně říká, že je důležité tělu s produkcí kolagenu pomoci, nebo mu ho rovnou dodat. A zároveň vašemu organismu „nepodkopávat nohy“ špatnou životosprávou. 

Přirozenou produkci kolagenu brzdí například:

  • Nedostatek potravin bohatých na vitamín C
  • Přemíra rafinovaných cukrů
  • Nadměrné opalování bez patřičné ochrany pokožky
  • Kouření

Zároveň jsou na trhu stovky přípravků, které obsahují kolagen a pomohou ho tělu dodat – ať už v podobě sypkého prášku, tobolek, nebo třeba kvalitní kosmetiky na pleť a pokožku. Na vás záleží, po které z variant sáhnete. I s ohledem na to, co od přípravku čekáte a co potřebujete.

Při výběru se zaměřte hlavně na to, o jaký typ kolagenu se jedná.
Typ I napomáhá zdravému fungování kloubů a stará se o pružnost a elasticitu pokožky a pleti.

Typ II obsahují naše svaly a cévy. Samozřejmě přemýšlejte i nad způsobem aplikace: Vaše pleť určitě ocení přímou a především pravidelnou aplikaci produktů s kolagenem, kloubům pak spíše pomůže konzumace potravinových doplňků s obsahem kolagenu.

jak doplnit kolagen

Znovu pevná a pružná pleť díky pečujícím produktům

Trápí vás právě povadlá pleť? Najděte si čas na každodenní péči o pleť s kvalitními přípravky a vraťte jí pružnost. Řada NIVEA řada Hyaluron Cellular Filler kombinuje kyselinu hyaluronovou a kolagenový booster. Tato dvojice látek proniká do pleti, kde vyplňuje vrásky a navrací pleti její pružnost a svěží vzhled. Kromě toho přispívá k o 24 % vyšší produkci vlastního kolagenu v pleti už za 7 dní
NIVEA Zpevňující denní krém Hyaluron Cellular Filler

NIVEA Zpevňující denní krém Hyaluron Cellular Filler

Redukuje vrásky a zpevňuje pleť díky inovativnímu složení s přírodním extraktem z magnolie, kyselinou hyaluronovou a kolagenovým boosterem. Navíc chrání pleť před UVA a UVB zářením a vznikem pigmentových skvrn díky ochrannému faktoru 15. 

ZPEVŇUJÍCÍ NOČNÍ KRÉM HYALURON CELLULAR FILLER

NIVEA Zpevňující noční krém Hyaluron Cellular Filler

Přes noc intenzivně regeneruje a hydratuje pleť a prokazatelně zlepšuje její pevnost. 

10MINUTOVÁ TEXTILNÍ KRYOMASKA CELLULAR ELASTICITY RESHAPE

NIVEA 10minutová textilní kryomaska Cellular Elasticity Reshape

Ideální volba po probdělé noci. Během deseti minut maska vyplní vrásky, zvýrazní kontury a zpevní pleť.
A jako bonus zanechá vaši pleť sametově hebkou a jemnou na dotek.

INTENZIVNÍ HYALURONOVÁ KÚRA HYALURON CELLULAR FILLER

NIVEA Intenzivní hyaluronová kúra Hyaluron Cellular Filler

Trápí vás kruhy pod očima? Zbavte se jich pomocí kúry, která obsahuje 5x více kyseliny hyaluronové než denní krém Hyaluron Cellular Filler. Ta v kombinaci s kolagenovým boosterem vrásky vyhladí a už za 7 dní bude vaše pleť pevnější a hydratovaná.