tón pleti

Pigmentové skvrny: Jak je zakrýt, případně rovnou odstranit

Nesjednocený tón pleti, tmavší místa na krku, obličeji, rukou či dekoltu – to všechno pozoruje 1 z 10 žen. Přičemž s rostoucím věkem jejich počet přibývá. S pigmentovými skvrnami se zkrátka potýkají mnohé z nás.

Zapomeňte na babské rady, máme pro vás řešení, které skutečně funguje. Nejenom, že po 4 týdnech pigmentové skvrny redukuje, ale zabraňuje také tvorbě nových tmavých míst!

Co jsou pigmentové skvrny?

1 z 10 žen pozoruje nejednotný tón pleti

Za vše může melanin. Díky tomuto přírodnímu pigmentu mají naše vlasy, oči i pokožka barvu. Nicméně když se jeho hladina zvýší, objevují se na naší pokožce tmavší drobné skvrny. Ale nezlobme se na něj, melanin totiž zároveň tímto procesem přirozeně chrání pokožku před slunečním zářením. 

V odborných kruzích se mluví o hyperpigmentaci, vy pigmentové skvrny možná taky znáte pod označením stařecké skvrny. To proto, že se častěji objevují ve vyšším věku. Ale jak už to v životě bývá, najdou se i výjimky: Se vznikem pigmentových skvrn někdy bojují i ženy mladší.

4 druhy pigmentových skvrn

Tak jako máme vícero důvodů, proč dochází k hyperpigmentaci, existuje i několik druhů pigmentových skvrn:

1. Stařecké a sluneční skvrny

Jelikož za ně může sluneční záření, najdete je nejčastěji na místech, která jsou na slunci nejčastěji – obličej, krk, dekolt a ruce. 

Tmavší jedinci trpí na pigmentové skvrny tohoto typu častěji
než světlé fototypy. Méně pigmentu znamená totiž méně melaninu. 

S věkem hladina melaninu kolísá, což vede taky ke vzniku stařeckých skvrn.

 

2. Kruhy pod očima

Tento jev se nejčastěji připisuje únavě. Pravdou je, že jednou z hlavních příčin tmavých kruhů je zúžení krevních cév, které mohou způsobit hyperpigmentaci, zejména u tmavších typů. Mimochodem, pokud víte, že jsou z únavy, přečtěte si triky, jak se zbavit tmavých kruhů pod očima.

A teď si představte, že na to všechno existuje řešení, kde výsledky vidíte už po 4 týdnech.

3. Melasma

Tímto druhem pigmentových skvrn trpí zejména těhotné ženy, u kterých dochází k velkým hormonálním změnám, což ovlivňuje tvorbu melaninu. Nejčastěji se melasma objeví nad horním rtem, na nose a tvářích, i proto se těmto skvrnám říká těhotenská maska

Melasma se objevuje i u žen, které užívají hormonální antikoncepci v podobě tabletek. 

Náš tip: Jak pečovat o pokožku, celé tělo, ale i psychickou pohodu během těhotenství? To si můžete přečíst v rubrice pro nastávající maminky.

4. Pigmentové skvrny po zánětu

Objevují se často po akné a znáte je možná také pod zkratkou PIH (post inflamatory hyperpigmentation). U zanícené pokožky dochází k uvolňování melaninu, více pigmentu pak způsobuje hyperpigmentaci. Projevuje se to nejen hnědými, ale i růžovými a červenými skvrnami. 

Příčiny vzniku pigmentových skvrn neboli hyperpigmentace

Pigmentové skvrny se mohou objevit u kohokoli a potrápit jakýkoli typ pleti. Nejčastěji se ale objevují u lidí ve věku 40 a více let. S přibývajícím věkem hladina melaninu totiž kolísá, což vede k hyperpigmentaci. 

Co dalšího kromě věku stojí za vznikem pigmentových skvrn? 

 • Hormony: Těhotenství a menopauza znamenají pro naše tělo obrovskou hormonální vichřici. Pigmentovými skvrnami během těhotenství trpí 50 až 70 % žen. Více se pigmentové skvrny v tomto období objevují u žen s tmavým fototypem (tmavé vlasy, tmavé oči a snědá pokožka).
 • Slunce: Zejména nadměrný pobyt na sluníčku bez přípravků s ochranným faktorem způsobuje zvýšenou tvorbu melaninu. Na začátku roztomilé „pihy ze sluníčka“, po pár letech nevzhledné skvrny, které už nemizí…
 • Zánět kůže: Možná jste si všimli, že po odeznění akné, se na místě objeví tmavé skvrny. Tato pozánětlivá hyperpigmentace je způsobena poraněním pokožky a obvykle se jedná pouze o dočasný stav.
šťastná žena
Náš tip: Sluníčko jako viník pigmentových skvrn? Nemusí být, pokud se budete správně chránit. Jak na to popisujeme například v článku Opalování: Jak se opálit, ale nespálit?

Jak odstranit pigmentové skvrny

Tmavší místa na naší pokožce, neznamenají závažný zdravotní problém, spíše estetický. Pokud vám jejich přítomnost ubírá na sebevědomí, dá se jich účinně zbavit.
Na internetu najdete množství babských rad, jak na pigmentové skvrny. Nejčastěji jsou to recepty s citronem, černým čajem, jablečným octem, mlékem či podmáslím. Těmito způsoby si na kýžené výsledky, pokud vůbec, musíte počkat.

Stále platí, že prevence je to nejlepší, co můžete udělat, abyste vzniku pigmentových skvrn zabránili. Pomůžou běžné zásady pobytu na slunci: mít na sobě opalovací krém s dostatečně vysokým ochranným faktorem, vyhýbat se přímému slunci v pravé poledne, chránit se kloboukem a brýlemi. Zkrátka, víte, o čem mluvíme. 

Náš tip: Chraňte svou pleť s NIVEA SUN Pleťovým krémem na opalování LUMINOUS630© s ochranným faktorem 50. Tenhle pomocník má lehké a nemastné složení obohacené navíc o kyselinu hyaluronovou a vitamín E. Bojuje tak nejen proti pigmentovým skvrnám způsobeným slunečním zářením, ale pleť hydratuje a osvěžuje.

Někdy ale sluneční paprsky lákají užít si celý den venku, jindy se člověk zapomene a někdy za mnohé může genetika. Jistí lidé a typy pleti jsou totiž k pigmentovým skvrnám náchylnější.
NIVEA Luminous630
„Půvab znamená cítit se dobře ve své vlastní kůži.“

Krém na pigmentové skvrny s výsledky do 4 týdnů

Naštěstí lze hyperpigmentaci regulovat. Zkuste v boji proti pigmentovým skvrnám řešení NIVEA Cellular Luminous630, má totiž prověřené výsledky:

 • Už po 4 týdnech dochází k redukci pigmentových skvrn.
 • Po 8 týdnech dochází k redukci pigmentových skvrn o 50 %.
 • Po 12 týdnech je vaše pleť o 60 % sjednocenější a o 62 % jasnější.
 • Při pravidelném používání vyvažuje množství melaninu v pleti a zabraňuje tvorbě nových pigmentových skvrn.

Postačí držet se našeho NIVEA rituálu pro redukci pigmentových skvrn:

Krok 1

Použijte NIVEA Sérum proti pigmentovým skvrnám Cellular Luminous630 k ošetření a redukci tmavých skvrn ráno a večer před použitím denního nebo nočního krému.

Krok 2

Aplikujte každé ráno NIVEA Denní krém proti pigmentovým skvrnám Cellular Luminous630 s ochranným faktorem 50 k ochraně pokožky před slunečními skvrnami.

Krok 3

Večer po použití séra aplikujte NIVEA Noční krém proti pigmentovým skvrnám Cellular Luminous630 na obličej, krk a dekolt.

Našim vědcům trvalo deset let, než vyvinuli tuto účinnou řadu proti pigmentovým skvrnám. Vy uvidíte výsledky už do 4 týdnů.

Jak nechat zmizet kruhy pod očima?

Máte často pod očima kruhy, že byste se na nich mohla houpat? Máme pro vás řešení. Často se jejich výskyt připisuje únavě, může se ale taky jednat o hyperpigmentaci, kterou lze redukovat. NIVEA Oční krém proti tmavým kruhům Cellular Luminous630 sjednocuje vzhled pleti. Navíc díky složení s kofeinem a kyselinou hyaluronovou okolí očí probudí, rozzáří a poradí si i s jemnými linkami a vráskami. Už za 8 týdnů používání se sníží intenzita kruhů pod očima o 40 %.

oční krém

Jak na pigmentové skvrny na rukou?

Ruce jsou naší první vizitkou, ale kromě jiného také velmi rychle prozradí věk. Pokožka na nich je totiž stejně citlivá a jemná jako ta na obličeji, zároveň je velmi tenká. Proto rychleji stárne. A jsou to i příčiny vzniku pigmentových skvrn. 

NIVEA Krém na ruce proti pigmentovým skvrnám Luminous630 se naštěstí postará o redukci pigmentových skvrn a jejich zesvětlení. Navíc ruce hydratuje, snadno se roztírá a příjemně voní. Zkrátka ideální parťák do kabelky nebo na pracovní stůl. 
krém na ruce

JAK ZAKRÝT PIGMENTOVÉ SKVRNY

Je fajn mít do měsíce méně pigmentových skvrn, co ale do té doby? Můžete je účinně zakrýt!

I na to máme řešení. Použijte NIVEA Tónovací krém Cellular Luminous630 k zakrytí a ošetření pigmentových skvrn. Stačí lehce nanést a ujistit se, že je rovnoměrně rozetřený. 

Pokud chcete, můžete také NIVEA Tónovací krém Cellular Luminous630 použít místo denního krému proti pigmentovým skvrnám Cellular Luminous630. Pomůže vám sjednotit pleť, a zároveň podtrhne přirozenou krásu vaší pleti.

A woman holding a NIVEA LUMINOUS630 product while smiling

Pigmentové skvrny: Kdy jít za dermatologem?

Pigmentové skvrny nejsou škodlivé. Ale pokud si všimnete jakýchkoli tmavých skvrn nebo znamének, která vypadají podezřele, nebo vás znepokojují, nechte si je raději zkontrolovat dermatologem. A přečtěte si náš článek o správné kontrole mateřských znamének.

dermatoložka

Mimochodem, jejich kontrolu a případné rozhodování, jestli k lékaři, usnadní proces schovaný pod zkratkou ABCDE.

 • Asymmetry – Má znaménko nepravidelný tvar? 
 • Border – Jsou jeho okraje neostré?
 • Color – Má více barev, případně mění se jeho barva v čase?
 • Diametr – Je větší než 6 mm v průměru?
 • Evolution – Zvětšuje se

Pokud jste jen na jednu z následujících otázek odpověděli ano, raději si domluvte návštěvu u dermatologa. Co se týče tmavých skvrn po pupíncích, většinou zmizí samy a jsou neškodné. Někdy můžete potřebovat pomoc svého dermatologa, zvláště pokud trpíte akné. Dermatolog může doporučit léčbu na základě závažnosti vašeho případu. Návštěvu zvažte pokud:

 • Máte stopy po akné, které ovlivňují váš každodenní život.
 • Tmavé skvrny se po akné objevují často.
 • Máte středně těžké až těžké akné.

 

Pigmentové skvrny: Často kladené otázky

 

Mohu se pigmentových skvrn zbavit?

Ano, řada NIVEA Cellular Luminous630 nabízí řešení, které vaše pigmentové skvrny do 4 týdnů viditelně zredukuje.

Proč pigmentové skvrny vznikají?

Může za ně zvýšená tvorba melaninu, ke které dochází při vystavování se sluníčku. Taky je způsobují hormonální změny, jako jsou těhotenství nebo menopauza. Vznikají i po akné, říká se tomu pozánětlivá hyperpigmentace.

Nejčastěji se s hyperpigmentací setkáváme taky u kruhů pod očima.

Existuje prevence proti vzniku pigmentových skvrn?

Svou pokožku můžete chránit před nahromaděným UV zářením použitím ochrany proti sluníčku, zakrytím exponované kůže oblečením nebo kloboukem a vyhýbáním se soláriu.

Jsou pigmentové skvrny u těhotných běžné?

Tmavé skvrny jsou během těhotenství opravdu časté, ale naštěstí nejsou škodlivé pro vaše zdraví.


Rozloučit se s pigmentovými skvrnami nebylo nikdy jednodušší. Po 10 letech výzkumu a inovací máme osvědčené výsledky s revoluční patentovanou ingrediencí Luminous630, která vám pomůže zbavit se slunečních skvrn a zabrání jejich návratu. Pokud však máte z tmavých skvrn nebo znamének na kůži nějaké obavy, nechte je pro jistotu zkontrolovat dermatologem.