První dovolená s miminkem

TIPY NA BEZSTAROSTNOU CESTU.

Znovu na cestách? Užijte si dovolenou s miminkem bez starostí. Stačí vědět, co s sebou. Méně totiž i tady znamená více!

A jde se balit!

Užijte si první dovolenou s miminkem v klidu a bez starostí. Stačí vědět, co s sebou zabalit a jak děťátko zabavit. Pomůžeme vám s přípravou, abyste se mohli radovat ze společných chvil, přivezli si spoustu nádherných zážitků a také si zaslouženě odpočinuli. Spokojená maminka je klíčem k dokonalé rodinné dovolené. 

Nejprve si vše potřebné sepište na papír. Díky tomu potom bude hračka postupně odškrtávat položky, které dáte do kufru nebo do tašky. Jen tak si budete pamatovat, co máte již zabaleno.

Poznamenejte si také, co jste kam zabalila. Pak v případě potřeby najdete například náhradní dudlík během okamžiku.

Méně bývá více. Myslete na detaily. Některé drobnosti mohou být neuvěřitelně užitečné. Na druhou stranu neuvezete celý pokojíček, tak se snažte vše omezit na minimum.

Na co nezapomenout?

  • Krytky do zásuvek pomohou přizpůsobit hotelový pokoj vašemu malému neposedovi. 
  • Není tajemstvím, že igelitových sáčků nebo tašek není nikdy dost. 
  • Krosnička na záda se jistě bude hodit. 
  • Oblíbená hračka vašeho miminka nesmí chybět. 
  • Dostatečné množství plenek, čisticích ubrousků a svačinky – bez nich se neobejdete.
  • Náhradní trička pro vás (miminka zpravidla zvrací v tu nejnevhodnější chvíli).
  • Zabalte i speciální tašku s léky. Potřebovat můžete: teploměr, nosní sprej, odsávačku, sirup proti bolesti a horečce, náplasti, desinfekci atd.

Dovolená s dětmi? Buďte vybavená stejně jako doma!

Mimiko budete potřebovat nějak převézt, nezbytností je tedy postýlka a autosedačka. Zamyslete se nad variabilitou věcí – kočárek může stejně dobře posloužit jako sedačka na krmení i jako kolébka pro odpolední spánek. Pokud si budete půjčovat auto, sedačku si zarezervujte společně s ním.

S miminkem v letadle

Cestujete-li letadlem, snažte se rezervovat si přímý let bez mezipřistání a vše dobře načasujte. Pokud si trošku připlatíte, s větší pravděpodobností se vyhnete zbytečným frontám, starostem a komplikacím. Ideální je načasovat vše podle denního režimu dítěte, aby malý cestovatel vybil svou energii prozkoumáváním letiště (a doufejte, že v letadle pak usne) – a to zejména v případě, že budete muset na letišti strávit nějakou dobu přestupem. 

Velký kočárek nechte doma. Malý skládací “sporťák” nebo “golfky” oceníte na letišti daleko víc. Také vás nebude tolik mrzet, když s ním letištní personál nebude zacházet zrovna v rukavičkách. Cestujete-li sama, nejpraktičtější je mít miminko v nosičce. Ruce tak máte volné a hravě zvládnete pasovou i letištní kontrolu nebo průchod detektorem kovů. 

Většina zaměstnanců bezpečnostní kontroly bývá shovívavá ke kojenecké stravě, mléku nebo vodě pro malé děti. Rodiče tak mohou “pronést” bezpečnostní kontrolou rozumné množství těchto tekutin. Je však nutné na ně upozornit a nechat je prohlédnout. Připravte se také na přebalování v tranzitním prostoru letiště. Natrénujte předem přebalování na klíně (u starších dětí ve stoje), pak zvládnete vyměnit plenku kdekoliv – na lavičce i na zadní sedačce letadla.

Zatočte s nudou, stačí malé rozptýlení

Těžko říct, co je náročnější: přesvědčit malého umíněnce, aby v klidu seděl během cesty autem, nebo aby spinkal během letu. Mějte po ruce věci, kterými miminko zabavíte během nudnějších chvil cesty. Snažte se předcházet vzteku, neklidu a mrzutosti dítěte předem připraveným rozptýlením. V autě mu můžete pustit DVD nebo CD, do letadla vezměte knížky a hračky – oblíbené i zcela nové.

Schovejte si věci, které miminko ještě nikdy nevidělo pro dramatické okamžiky – mohou vás i spolucestující zachránit před křikem nebo pláčem. Připravte předem malý cestovní kufřík s novými hračkami, něco jako truhlu s pokladem, kterou je potřeba prozkoumat. Došly vám hračky i nápady? Zoufalé situace vyžadují chladnou hlavu. Obal od fotoaparátu, plastové víčko od make-upu nebo kosmetické zrcátko může být účinnější, než byste čekala.

 
Pokud jedete autem, častěji si dopřejte přestávku. Pohyb na vzduchu vám všem udělá dobře.

Ubytování: Lepší jsou dva pokoje

Také vaše ubytování by mělo být vhodné pro rodinnou dovolenou s miminkem. Co se týče hotelových pokojů – čím větší, tím lepší, jelikož s děťátkem budete trávit daleko více času uvnitř. A věřte, že plížit se potichu s lahví vína do koupelny, celý večer sedět na studených dlaždicích a šeptat, je o dovolené stejně neuspokojivé, jako chodit spát v půl sedmé s miminkem. Raději vyberte rodinné apartmá s dvěma místnostmi v levnějším hotelu, než malý pokojík v přepychovém letovisku. Praktický je i kuchyňský kout. Součástí apartmánu by měla být i lednička na uložení nápojů, přesnídávek či odstříkaného mléka.

Večeře – v restauraci nebo na pokoji?

Děti a restaurace, to velmi často nejde dohromady. Zvažte, zda nebude lepší zajít na večeři o něco dřív, když v restauraci nebude moc lidí, rychleji vás obslouží a miminko ještě nebude unavené a mrzuté. Nebo si udělejte piknik v hotelovém pokoji a na prostěradlo připravte jídlo nakoupené v supermarketu. Nebude to sice žádný luxus, ale aspoň se najíte bez křiku, slz a pohoršených pohledů lidí kolem. 

První dovolená s miminkem? Vždy s úsměvem

A v neposlední řadě neztrácejte smysl pro humor. Dovolená je jako život sám: nepředvídatelná, překvapivá, občas nějaký ten kaz. Bývá často daleko zábavnější až ve chvíli, kdy na ni budete vzpomínat. Jen si vezměte, jaké zážitky si domů přivezete! A hodně foťte. Uvidíte, jak cenné budou po letech snímky manžela politého kávou, miminka spícího s obřím ananasem, bez kterého jste prostě nemohli opustit místní trh nebo hustý déšť bubnující už třetí den do palmových listů!

I když možná budete muset trochu slevit ze svých představ o ideální rodinné dovolené, užívejte si společné chvíle a odpočívejte. Přejeme vám, abyste si ze své první společné dovolené přivezli spoustu nádherných vzpomínek a fotografií nevyčíslitelné hodnoty.


Productstage_bg