Hnízdící instinkt: Řešíte vybavení dětského pokoje předem?

Tady jsou tipy!

Přečtěte si o tom, proč těhotné ženy přepadá „hnízdící instinkt“

Vyzkoušejte naše tipy na vybavení a výzdobu pokoje pro miminko.
Začínáte připravovat své „hnízdo” na příchod nového člena rodiny přesně jako pyšná ptačí maminka? Podle některých je to skutečně záležitost instinktů. Jiní to vnímají jako projev toho, že už jste na miminko připravená. Po dlouhých měsících pravidelných návštěv u lékaře, nákupů dětské výbavičky a oteklých kotníků vás už těhotenství prostě unavuje. Jste připravená na svou odměnu – na tolik očekávané děťátko. 
 

Vybavení dětského pokoje: Vyberte ten správný styl

Zvolit styl pro dětský pokoj nebo koutek může být pořádný oříšek. Budete pokojíček přizpůsobovat pohlaví miminka? Budou to formule, nebo naopak květinové víly? Pokud vám však ultrazvuk ještě neposkytl jasnou a spolehlivou odpověď, může být tato volba velmi riskantní. 

Další otázkou je, zda novorozené miminko bude sdílet pokojíček se starším sourozencem jiného pohlaví. V tomto případě můžete alespoň barevně oddělit prostor pro miminko od prostoru staršího dítěte.  

 

Zvolte motiv, který poroste s miminkem

Důležitým faktorem je také „trvanlivost“ zvoleného stylu pro různá věková období. Bude se vašemu drobečkovi líbit výzdoba pokojíčku i ve třech či pěti letech? Jste ochotná dětský pokoj předělávat každé 2 až 3 roky, nebo chcete, aby s děťátkem rostl? 

Pokud se rozhodnete pro výzdobu, která s vaším dítětem překlene delší dobu, snažte se místo miminkovských motivů vybírat spíše neutrální styly, jako jsou například zvířátka nebo barevná abeceda. Chlapci i ve školním věku ocení pokojíček s postavičkami z kreslených filmů, s motivy džungle, lesa a podobně. Do holčičího stylu, který poroste s vaší malou princeznou, patří například motiv zahrady, květin nebo motýlů.  

Při zařizování pokojíčku budete také pravděpodobně řešit, zda se vám narodí holka nebo kluk

 

Dětským pokojům vládnou neutrální barvy

Nejjednodušší je zvolit jednu neutrální barvu jako základ pro výzdobu pokoje. A pak jednoduše přidávat nábytek a drobné dekorace, které můžete různě kombinovat, pozměňovat a přesouvat. Jedině tak můžete měnit styl pokoje podle zájmů, přání a potřeb rostoucího dítěte.  

Barevné schéma pokoje vždy promyslete předem a přizpůsobte mu výběr doplňků i nábytku. U zvoleného stylu zvažte zejména:

  • postel (důležitější než krása jsou bezpečnost a funkčnost) 
  • barvu stěn nebo tapety
  • bordury a nástěnné malby
  • nábytek (barevný/neutrální, přizpůsobitelný věku dítěte) 
  • dekorace a doplňky
  • obrázky nebo fotografie 

Tipy pro vybavení dětského pokoje: Čisté linie vs. Obrázky a barvy

Barvy a obrázky

Žluté a bílé pruhy na stěnách vytvoří příjemné pozadí pro snímatelné samolepky autíček, letadel, panenek nebo květin. Dětský půvab pokojíku pro miminko dodají i barevná křesílka nebo žebřiny. Starším drobečkům se také velmi líbí velké šité aplikace na zeď, které mají jednotlivé kousky (třeba květiny, geometrické tvary atd.) připevněné suchým zipem. Děťátko je může lehce sundat a jednoduše zase připevnit – klidně na jiné místo. Vaše miminko tak bude vyrůstat v prostředí, které podporuje fantazii a hravost. 

Chcete rozvíjet kreativitu děťátka už odmala? Podívejte se na hry pro nejmenší děti.

 
čistá linie

Čisté linie

Je všechna ta dětská výzdoba trochu moc? Žádný problém. Jako základní barvu pro stěny, závěsy a nejdůležitější nábytek zvolte čistě nebo krémově bílou. Pro další drobné dekorace (obrázky, rámečky, deky, polštářky a koberečky) zvolte ještě jednu barvu a držte se jí. Vybírejte z všemožných odstínů, ale držte se jedné barvy.

Přestože příprava a výzdoba dětského pokoje pro vás bude určitě zábavná, není to alfa omega. I když se vaše miminko narodí do strohých bílých stěn, s hračkami vyskládanými v krabicích, nic si z toho nedělejte – jeho umělecké cítění to určitě nezmaří!