Objevte svět péče NIVEA

Hledám informace o výrobcích pro

Ochranný sluneční faktor

JAKÁ HODNOTA OCHRANNÉHO FAKTORU JE PRO VÁS NEJVHODNĚJŠÍ?

Najděte nejlepší opalovací krém pro vaši pokožku.

Ochranný sluneční faktor určuje, jak dlouho a jak efektivně bude opalovací krém chránit vaši pokožku. Zjistěte, jak vypočítat jeho ideální hodnotu právě pro váš typ pleti.
PŘEHLED OF

Co znamená to číslo na opalovacích krémech?

Co udává ochranný faktor a který se k vám vůbec hodí?

Ochranný sluneční faktor (OF)

Ochranný faktor. Číslo na opalovacím krému. Oblíbené slovní spojení, které slyšíme z reklam i úst dermatologů, aniž bychom vůbec přemýšleli o jeho významu. Pojďme to společně napravit! Ochranný faktor udává dobu, po kterou můžeme zůstat na slunci bez spálení. Jeho jednotkou je tedy čas, který můžeme zůstat na slunci s použitím krémů určitého faktoru. 


Jaké stupně ochrany (a výšky faktoru) tedy rozlišujeme?

 • nízký (OF 6,10)
 • střední (OF 15, 20, 25)
 • vysoký (OF 30, 50)
 • velmi vysoký (OF 50+)

OF faktor

 

Podle čeho vybírat?

kritéria výběru

Nepodléhejte ovšem lidovým mýtům jako “s vysokým ochranným faktorem se neopálím” nebo “pokud chci mít jistotu bezpečného opalování, stačí sáhnout po nejvyšší cifře v nabídce”. Při výběru správného faktoru mějte na mysli i následující kritéria: 

 

 • denní dobu a roční období, ve které se nacházíte
 • zeměpisné souřadnice a nadmořskou výšku destinace, kde se chystáte opalovat
 • plánovanou dobu pobytu na sluníčku
 • typ vaší pleti a aktuální stav jejího opálení

 

Nepodceňujte prostředí, ve kterém se opalujete. Povrchy jako sníh nebo písek odráží UV záření a mohou tak nadělat paseku, i když je zdánlivě pod mrakem. Iluzi bezpečí nám společně s osvěžením dává voda, jenže 80 % UVA paprsků dosáhne do hloubky dvou metrů pod hladinou. 

 

Jaký mají sluneční paprsky vliv na vaši pokožku?

UVB paprsky

UVB záření pronikne vrchní vrstvou kůže a způsobuje spálení a potenciální destrukci DNA. UVB paprsky hrají nebezpečnou roli při vzniku rakoviny kůže.

 

UVA paprsky

UVA paprsky pronikají hlouběji do pokožky až k dermisu, kde jejich působením dochází ke stárnutí pokožky vlivem slunečního záření a k alergiím.

 

UVA a UVB paprsky

5 UV OCHRANNÝCH TIPŮ

5 tipů pro ochranu

VÝPOČET OF

Nejste si jistá svým fototypem?

Co se týče genetických dispozic a vzhledu naší pokožky, rozlišujeme až šest různých fototypů. Nejste si jistá tím svým? Najděte se v následující infografice:

fototypy

Matematická hádanka rozluštěna

vzorec pro výpočet

Teď, když už znáte svůj fototyp, dokážete z něj odvodit svou přirozenou dobu ochrany bez aplikace opalovacího přípravku.

Vynásobte ji ochranným faktorem přípravku, který plánujete aplikovat na pokožku, a získáte dobu, po kterou vás bude použitý opalovací krém chránit. 

Situaci si vysvětlíme ještě na příkladu:

 • máte blonďaté vlasy a světlou pleť (dle obrázku 3). Na slunci bez ochrany vydržíte 15 minut.
  Pokud se namažete slunečním krémem s ochranným faktorem 30, bude vaše pokožka chráněná 30x déle, tedy maximálně 450 minut = 7,5h

 

 • máte dítě. Na slunci bez ochrany vydrží 5 minut.
  Pokud jej namažete slunečním krémem s ochranným faktorem 50, bude pokožka dítěte chráněná 50x déle, tedy maximálně 250 minut = cca 4h
 

příklady

Bezpečnostní tipy pro děti

Nezapomeňte ovšem, že každé plavání, zpocení nebo utření do ručníku ochrannou vrstvu přípravku poškozuje a snižuje její efekt. Nanášejte ochranu opakovaně.

ochranné tipy pro děti

Doporučujeme