Umění něžného polibku


JAK VZNIKLY LIDSKÉ POLIBKY?

Po staletí jsou polibky součástí lidských projevů náklonnosti a lásky. Z čeho se ale líbání vyvinulo a co se při něm děje v našem mozku? Objevte, jaká kouzla se rozehrají, když vzájemně přitiskneme své rty.

Proč jsou nám polibky tak příjemné?

Co způsobuje, že vzájemné doteky rtů vyvolávají potěšení a vzrušení?
Muž líbající ženě ruce
5 účinků líbání na naše tělo

Pocit náklonnosti stimuluje oxytocin

Když se s někým líbáme, vylučuje náš mozek také oxytocin – látku, která v nás podněcuje náklonnost a pocity zalíbení. Díky tomu se po vzájemných polibcích sympatie k druhému člověku ještě zvýší.
Pár líbající se na pláži
5 účinků líbání na naše tělo

Polibky stimulují nervová zakončení v našich rtech

Na lidských rtech a jazyku vyúsťuje obrovské množství nervových zakončení, která odesílají signály k receptorům v našem mozku. Právě díky tomu jsou naše rty tolik citlivé k vzájemným dotekům. 
Líbající se pár zblízka
5 účinků líbání na naše tělo

K příjemným pocitům přispívá také serotonin

Dopamin a serotonin – dva „hormony štěstí“, z nichž ani jeden nechybí, když se líbáme. Podobně jako dopamin povzbuzuje také serotonin naši náladu a mnozí věří, že je zodpovědný za náhlé vzplanutí, které se v nás probudí po prvním polibku.
Pár upevňuje vazby a má čas pro sebe
5 účinků líbání na naše tělo

Líbáním zesilujeme vzájemné pouto

Nejen vlivem hormonů, ale také vzájemnou blízkostí se v nás během polibků prohlubuje emocionální pouto, které k druhému člověku cítíme. Polibky tak přinášejí do vztahu zvýšený pocit intimity a důvěry.
Pár si pořizuje selfie při líbání
5 účinků líbání na naše tělo

Během líbání se v mozku uvolňuje dopamin

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč v nás polibky vyvolávají euforii? Pocit štěstí způsobuje dopamin, který v našem mozku spouští radostné pocity. Přítomnost dopaminu v nás také vzbuzuje závislost, a proto většinou nechceme v líbání přestat.

Jaké je kouzlo polibku?

Něžnými doteky rtů si dáváme najevo svou náklonnost a romantický zájem. Lidé se líbají od nepaměti a umění polibku je také zapsáno v našich genech. Z celé živočišné říše jsme však jediní. Proč si lidé vzájemné doteky rtů tolik užívají? 

Jedno je jisté. Polibky nám prozradí, zdali je pro nás druhý člověk vhodným potenciálním partnerem. Určitě se vám už někdy stalo, že i když vás políbil pohledný muž, jiskra mezi vámi nějak „nepřeskočila“. Naše sliny totiž obsahují chemické látky, které našemu mozku odhalí spojení výhodné pro naše geny.

Vývoj romantického polibku

Z čeho se líbání vlastně vyvinulo a proč je péče o rty tak důležitá?

Kde mají původ naše polibky?

Možná vás to překvapí, vědci však přišli na to, že se polibky vyvinuly z mateřského krmení z úst do úst. Že to nezní příliš romanticky? Protože bylo krmení pro dítě životně důležité, vybavila nás příroda při vzájemném kontaktu úst tak příjemnými pocity. A díky tomu si můžeme užívat polibky v dnešní podobě!
Mírně otevřete rty a vytvořte tvar O

Jak dosáhnout ještě příjemnějšího pocitu z líbání?

Abychom si mohli kouzlo polibku skutečně vychutnat, musí být naše rty zdravé a hebké. Pravidelná péče o rty, jako je Labello Balzám na rty Original, dodá rtům potřebnou výživu a zabrání nepříjemným prasklinkám. Vaše rty budu vždy připravené na ty nejjemnější polibky!

5 důvodů, proč použít balzám před každým polibkem

  • Vaše rty budou krásně plné na pohled a jemně hydratované na dotek, takže váš polibek bude pro partnera opravdu jedinečný.
  • I když polibkům zasvětíte třeba celou noc, zůstanou vaše rty hebké a odolné vůči popraskání.
  • Balzám vytvoří na vašich rtech ochranou vrstvu, která je ochání před poškozením mrazem i sluncem.
  • Vaše rty budou vypadat zdravě a smyslně – přímo k nakousnutí!
  • Polibek suchými rty může být nepříjemně drsný, díky balzámu si však každý dotek užijete naplno.

Je pokožka vašich rtů mimořádné citlivá? Zjistěte, jak vám může pomoci opravdu důkladná péče o rty: suché a rozpraskané rty už vás nebudou trápit.

Věnujte svým rtům pravidelnou péči a ochranu

Polibky nejsou jediným důvodem, proč naše rty potřebují péči. Den co den se musí citlivá kůže našich rtů vypořádat s přílivem různých látek z jídla a pití, zátěží během dlouhého mluvení nebo neustálými změnami teplot. Dopřejte proto svým rtům dlouhodobou ochranu: Barevný balzám na rty Nude obsahuje bambucké máslo a přírodní oleje, které se o vaše rty dokonale postarají.

Chcete si kromě intenzivní péče dopřát také lahodnou vůni a chuť? Vyzkoušejte Labello Blackberry Shine a potěšte rty vašeho partnera šťavnatým polibkem. 
background