Bezplenková metoda

Bezplenková metoda:
Jaká má pravidla a kdo ji ocení?

Věděli jste, že za plenkové období dítěte utratíte až 23 000 Kč za jednorázové plenky? Bezplenková metoda sice chce trpělivost, čas a napojení se na miminko, ale odměnou vám bude úspora peněz i menší množství odpadu, který končí na skládkách.

Co je bezplenková komunikační metoda (BKM)?

Jak už název napovídá, jedná se o metodu, při které miminko nenosí plenky, ale už od narození ho učíte vykonávat potřebu na speciálním nočníku. Tato metoda je ve světě velmi rozšířená a praktikuje ji stále více maminek.

 

Bezplenková metoda je založená na zvýšené komunikaci mezi vámi a miminkem. Ač se to možná nezdá, miminka dokážou dát dost dobře najevo, že potřebují vykonat potřebu. Jakmile se vám podaří vypozorovat tyto signály, máte vyhráno. Samozřejmě to zabere nějaký čas, a tak nemusíte být smutná, že se vám to hned nedaří. Jakmile ale vytrváte, stojí to za to.


Výhody a nevýhody bezplenkové metody


veselé miminko

Výhody

  • Ušetříte desítky tisíc: Cena jednorázových plen za jedno dítě se může vyšplhat až na 23 000 Kč, když počítáme, že dítě nosí plenky 30 měsíců. 
  • Snížíte svou ekologickou stopu: 4860. To je přibližný počet jednorázových plen za 30 měsíců, které by skončily na skládce. Věděli jste, že jednorázová plenka se rozkládá až 400 let?
  • Usnadníte dítěti přechod na nočník v pozdějším věku: Nočník nebude pro dítě novinkou a přechod pro něj bude rychlejší
  • Pomůžete miminku od prdíků: Poloha, ve které dítě při BKM držíte, mu pomáhá při vyprazdňování. Pro děti trpící zácpou nebo prdíky tak může být bezplenková metoda hotová spása.

Nevýhody

  • Musíte být neustále ve střehu: Abyste zvládla vypozorovat, že se vašemu miminku chce vykonat potřebu a pozorovat signály, které vám dává. To může být obzvlášť na začátku náročné.
  • Občas se stane nehoda: Ne vždy se povede stihnout dát dítě na kyblík včas, proto je potřeba smířit se s občasnou nehodou. 

Když dojde k nehodě mimo domov a vy potřebujete miminko někde očistit, můžete k tomu použít NIVEA Čisticí ubrousky Soft & Cream, které pokožku čistí a zároveň o ni pečují.

ležící miminko

Jak poznat, že chce vaše miminko vykonat potřebu?

Vypozorovat signály může být fuška. Ze začátku vám to bude pár týdnů trvat, ale pak už v tom budete profík. Signálů, které vám miminko dává, může být hned několik:

  • Dívá se do dálky nebo do jednoho bodu
  • Má strnulé grimasy
  • Začne se vrtět 

Kromě těchto signálů od miminka se vám také budou hodit i informace o tom, že novorozenec vyměšuje každých 10 až 20 minut a půlroční dítě vydrží nečůrat i hodinu. Také platí, že čím je dítě menší, tím dříve po nakrmení dojde k vyměšování.

Vyměšování miminka můžete spojit s jednoduchým slovním spojením, které později dítě začne používat právě jako signál, že chce kakat nebo čůrat. Můžou to být například citoslovce jako „eeee“, „čččč“ nebo „čurůrů“. 

Jak začít s bezplenkovou metodou

Není to žádná věda. Abyste mohli praktikovat bezplenkovou komunikační metodu, budete potřebovat nočník pro BKM a trpělivost. Až vám dá miminko signál, že je ideální čas pro vyprázdnění, svlékněte ho, a v poloze klubíčka ho dejte nad nočník. Připojte k tomu zvolené slovní spojení a čekejte. Pokud dítě do pár minut potřebu nevykoná, nic se neděje, prostě to zkusíte později. 

Na noc můžete dát miminku látkovou plenku, nebo ho dávat nad nočník po kojení. Obecně ale platí, že během spánku dítě nevyměšuje, jen v polospánku. Pokud ho tedy budete dávat nad nočník po krmení, mělo by zůstat v noci v suchu. 

Zvlášť na začátku se může stát, že bude miminko chvilku ležet v mokru, než zjistíte, že se stala nehoda. Aby se na zadečku nezačaly dělat opruzeniny, můžete použít NIVEA Krém proti opruzeninám, který spolehlivě chrání pokožku před vyrážkami, zarudnutím a podrážděním. 

příprava miminka
muž a miminiko

Kdy začít s bezplenkovou metodou

Když se bavíme o BKM platí rčení: Není čas ztrácet čas! S bezplenkovou komunikační metodou totiž můžete začít ihned, jakmile se miminko narodí. Dokonce čím dřív začnete, tím snadnější to pro vás oba bude

Ne vždy je to ale možné. V porodnici se můžete setkat s tím, že vás personál bude od BKM odrazovat. Není to tím, že by ji znevažovali, ale spíš tím, že mají na starost desítky maminek a novorozenců, a tak nemají čas na častější převlékání postýlky a miminka. Jak to tedy udělat, pokud rodíte v porodnici? Máte dvě možnosti:

Zkuste se s personálem předem domluvit: Některé porodnice jsou k těmto alternativním metodám nakloněné, a tak je možné se s personálem domluvit tak, aby vám vyšel v BKM vstříc. 

Začněte s BKM ihned po návratu z porodnice: Když začátek bezplenkové komunikační metody posunete o pár dní, nic se nestane. Důležité je, abyste se kvůli tomu nestresovala, to by pro vás i pro miminko mohlo být daleko horší než samotný fakt, že začnete o něco později.