
Úžeh: Jaké má příznaky a jak se proti němu chránit?
Úžeh, úpal – také vám celý život dělá problém zapamatovat si, jaký je mezi nimi rozdíl? Teď si v tom konečně uděláte jasno. Především ale zjistíte to nejdůležitější – jak se před nebezpečným úžehem chránit, jak rozeznat jeho příznaky a čím ho v případě nouze nejrychleji léčit.
Používáním tohoto nástroje souhlasíte, že osobní údaje mohou být předávány do třetích zemí mimo Evropský hospodářský prostor bez adekvátní úrovně ochrany osobních údajů (zejm. USA). Je možné, že státní orgány budou k údajům přistupovat. Váš souhlas můžete kdykoliv odvolat s účinky od jeho odvolání. Více informací viz Politika ochrany soukromí.
ROZDÍL MEZI ÚPALEM A ÚŽEHEM
Zatímco za úžeh může přehřátí mozku v důsledku dlouhého pobytu na sluníčku, úpal vzniká celkovým přehřátím organismu. K úpalu nejčastěji dochází v prostorách, kde je velké teplo, jsou málo větrané a ve vzduchu je příliš vlhkosti. Mezi příznaky úpalu patří zmatenost, dezorientace v prostoru, zrychlené dýchání, ale také křeče, mdloby nebo pocity na zvracení.
Co je vlastně úžeh a jak vzniká?
Slunečná letní odpoledne si užívejte naplno, ale s rozumem. Úžeh vás může postihnout snáze, než si myslíte, a jeho následky není radno podceňovat.
Jak se úžeh projevuje a čím ho léčit?
Bolí vás hlava a dělá se vám nevolno? Zpozorněte. Úžeh se může projevovat velmi nenápadně, ale také velmi závažně – záleží na tom, k jak intenzivnímu přehřátí došlo a také na tom, jak rychle zahájíte léčbu.
Jak se chránit, i když si naplno užíváte léta?
Nejlepší léčba je prevence – přitom stačí pár jednoduchých kroků, které sníží riziko úžehu a ještě vám zpříjemní dovolenou nebo horké letní výlety.
Sdílet