úžeh

Úžeh: Jaké má příznaky a jak se proti němu chránit?

Úžeh, úpal – také vám celý život dělá problém zapamatovat si, jaký je mezi nimi rozdíl? Teď si v tom konečně uděláte jasno. Především ale zjistíte to nejdůležitější – jak se před nebezpečným úžehem chránit, jak rozeznat jeho příznaky a čím ho v případě nouze nejrychleji léčit.

ROZDÍL MEZI ÚPALEM A ÚŽEHEM

Zatímco za úžeh může přehřátí mozku v důsledku dlouhého pobytu na sluníčku, úpal vzniká celkovým přehřátím organismu. K úpalu nejčastěji dochází v prostorách, kde je velké teplo, jsou málo větrané a ve vzduchu je příliš vlhkosti. Mezi příznaky úpalu patří zmatenost, dezorientace v prostoru, zrychlené dýchání, ale také křeče, mdloby nebo pocity na zvracení. 

Co je vlastně úžeh a jak vzniká?

Slunečná letní odpoledne si užívejte naplno, ale s rozumem. Úžeh vás může postihnout snáze, než si myslíte, a jeho následky není radno podceňovat.
žena s kloboukem

Opatrnost se vyplácí. Před sluníčkem se chraňte

Proč je úžeh tak nebezpečný? Může potkat každého z nás. Pokud ale patříte vy nebo vaši blízcí do některé z následujících skupin, měli byste na se mít dvojnásob na pozoru.

5 skupin, které úžeh ohrožuje nejvíce

  • Nejnáchylnější jsou miminka, batolata a malé děti.
  • Nebezpečné je slunce také pro osoby v pokročilém věku.
  • Dlouhému pobytu na slunci by se měli vyhýbat osoby s vysokým krevním tlakem nebo srdečním onemocněním.
  • Na ochranu by vždy měli myslet sportovci.
  • Opatrnost je na místě také pro všechny, kteří jsou oslabení krátkodobou nemocí.

Co úžeh způsobuje? Na slunce si dejte pozor

Když se slunci vystavujete příliš dlouho, hrozí vám úžeh. Na rozdíl od úpalu, který způsobuje dlouhodobý pobyt v prostředí s vysokou teplotou a jehož následkem je přehřátí organismu,  úžeh přímo souvisí se slunečním zářením. Když je pokožka příliš dlouho vystavena slunečním paprskům, spálí se, ještě ve větším ohrožení je ale naše hlava. Vlivem slunečního záření se náš mozek může přehřát a nepříjemné příznaky úžehu se začnou projevovat.

To ovšem neznamená, že vám úžeh hrozí pokaždé, když se delší chvíli zdržíte na slunci. Obvykle úžeh souvisí také s dehydratací – aby se totiž pokožka hlavy mohla ochlazovat potem, musí mít dostatečnou zásobu tekutin. Nebezpečnou kombinaci ale tvoří také slunce a dusno – ani v takovém případě nemůže organismus zahájit dostatečně efektivní ochlazovací procesy a hrozí úžeh.

Neberte ho na lehkou váhu

Příznaky se nemusí projevit hned, ale o to víc dokáže být úžeh nebezpečný. Chraňte sebe i své blízké a na sluníčko si ponechte jen ty hezké zážitky.

Někomu neuškodí hodiny, někomu ale stačí chvíle

Dokážete si sluneční lázeň užívat celé odpoledne a stále se cítíte výborně? Toleranci vůči přímému záření má každý z nás trochu jinde, za určitých podmínek je ale lepší mít se na pozoru.

Někdy si to ani neuvědomíte, ale kvůli hektickému programu zapomenete přes den doplňovat tekutiny a dlouhé vystavení slunci pak může znamenat riziko. Pokud jste navíc po nemoci nebo máte z nějakého důvodu sníženou imunitu, bude vaše tělo na výrazný žár reagovat citlivěji. 

Chystáte se s přáteli na letní turnaj ve volejbale nebo jste si při slunečném odpoledni naplánovali prodloužený trénink? Raději si sežeňte pokrývku hlavy a dostatek čisté vody mějte při ruce. Pohybem se organismus rychle ohřívá a úžeh nebo úpal pak může být otázkou několika desítek minut.

Jak se úžeh projevuje a čím ho léčit?

Bolí vás hlava a dělá se vám nevolno? Zpozorněte. Úžeh se může projevovat velmi nenápadně, ale také velmi závažně – záleží na tom, k jak intenzivnímu přehřátí došlo a také na tom, jak rychle zahájíte léčbu.
pokrývka hlavy

Přecházejte problémům a na slunce noste pokrývku hlavy

Před mrazem si chráníte hlavu čepicí, slunce pro ni ale může být stejně nebezpečné. Nepodceňujte jeho sílu a nevystavujte se zbytečné zátěží – k ochraně přeci stačí slušivý klobouček. Ten nejenom vkusně doplní váš outfit, ale také vám zajistí krásný účes po celý rok – vždyť chránit před sluncem potřebují i vlasy.

PŘÍZNAKY ÚŽEHU

  • Nejčastějším příznakem je bolest hlavy.
  • Můžete pociťovat malátnost, mdloby nebo závrať.
  • Příznakem je také veliká žízeň a snížení potřeby k močení.
  • Při úžehu se tělo většinou přestane potit, i když je horko.
  • Úžeh provází také únava a pocit slabosti.

Hodně pijte a ochlazujte hlavu

Jistější je vždy vyhledat odbornou pomoc, čím dřív však s léčbou začnete, tím lépe – co nejdříve se přesuňte do stínu a zásobujte tělo tekutinami. Výborně pomáhají sportovní izotonické nápoje, obsahují totiž vodu, sůl i cukry. Lehněte si a nohy si podložte tak, aby byly výš než hlava. Ochlazujte hlavu studeným obkladem a zbavte se přiléhavého oblečení – to by zbytečně bránilo ochlazování organismu.

U mírnějších případů by se úleva měla projevit do půl hodiny od počátku ochlazování. Máte pocit, že ani po této době symptomy neustávají či se dokonce zhoršují? Dělá s vám mdlo a je vám na zvracení? Raději si ihned přivolejte lékařskou pomoc – silný úžeh může být nebezpečný.

Jak se chránit, i když si naplno užíváte léta?

Nejlepší léčba je prevence – přitom stačí pár jednoduchých kroků, které sníží riziko úžehu a ještě vám zpříjemní dovolenou nebo horké letní výlety.

Slunci vstříc, k úžehu zády

Jak se to říká? Neexistuje špatné počasí, pouze špatné oblečení. A to platí i o parných dnech. Než se proto vydáte na letní vyjížďku nebo delší výlet, vždy si zjistěte, jaké počasí vás čeká. Díky tomu se snadno vybavíte a déšť nebo sužující horko vás jen tak nezaskočí. 

Do horkých dní kromě kloboučku nezapomeňte ani opalovací krém, jako je NIVEA Hydratační mléko na opalování OF 30. Úžeh a spálená pokožka totiž často chodí spolu a pro vaše tělo by jejich kombinace určitě nebyla ničím příjemným. 

Trávíte rádi celé dny na slunci, ale cítíte se pak často unavení a slabí? Takovým pocitům můžete předejít, když svůj organismus necháte vždy trochu aklimatizovat. Nehrňte se hned na přímé slunce a poseďte chvíli ve stínu. Přes pravé poledne, kdy je slunce nejsilnější, vyhledejte chládek a nechte hlavu i celé tělo malinko vydechnout. Uvidíte, že se díky těmto drobným pravidlům budete po celém dni cítit lépe.

Ale hlavně – myslete na nejmenší a nenechte je na přímém slunci nikdy příliš dlouho. Děti jsou k úžehu mnohem náchylnější než dospělí a představuje pro ně také závažnější riziko. Buďte proto opatrní a hlavičky svých drobečků chraňte i během koupání.

Léto plné zábavy – prevence proti úžehu v 5 bodech

  • Od 11 hodin do 3 hodin odpoledne má letní slunce největší sílu. Vyhněte se riziku úžehu nebo úpalu a schovejte se v těchto hodinách raději do stínu.
  • Pijte, pijte, pijte. Pravidelný pitný režim je v létě tím nejdůležitějším, dávejte si ale pozor na větší množství kávy nebo alkoholu.
  • V létě zvolte provzdušněný šatník – noste volnější oděvy z přírodních materiálů a sáhněte po světlejších barvách.
  • Sport k létu patří – ale přílišná fyzická námaha není na slunci zrovna tím pravým. Během parných dní proto raději zmírněte tempo.
  • Mějte pod čepicí a na sluníčku svou hlavu vždy chraňte – vždyť na výběr máte z tolik stylových kloboučků, kšiltovek, čapek nebo šátků.
 

Nejdůležitější věci o ochraně před sluncem, které byste měli vědět

Ochrání vás pleťový krém s OF celý den?

Denní krém s ochranným faktorem je vhodný pro každodenní použití. Pokud jste ale celý den na slunci, použijte vždy speciální přípravky na opalování. Jsou voděodolné a déle vydrží. Vyzkoušejte nové pleťové krémy na opalování NIVEA.

Jak dlouho vás ochrání krém na opalování?

Důkladné namazání je základ. UV ochrana ale časem slábne - při pobytu ve vodě, když se potíte nebo po utření. Nezapomeňte se proto mazat opakovaně a chránit sebe i své blízké se sluneční kosmetikou NIVEA.

Jak se mažete opalovacím krémem?

Namazat děti opalovacím krémem není zrovna jednoduché. Udělejte z mazání zábavu a dopřejte svým dětem bezstarostný pobyt na slunci i ve vodě s opalovacími přípravky pro citlivou dětskou pokožku NIVEA Protect & Sensitive.
water