opalování

SOS! První pomoc pro pokožku spálenou od slunce

Někdy stačí i jen pár minut na přímém slunci a naše pokožka zrudne a je citlivá. Pokud se vám „daří“ spálit se na sluníčku pravidelně, výrazně urychlujete nejen stárnutí pokožky, ale zvyšujete i riziko rakoviny kůže. Jak by měla vypadat první pomoc pro spálenou pokožku a co dělat, abyste se vůbec nespálili?

Jak poznáte spálenou pokožku?

Každý z nás si chce přes léto užívat sluníčko na maximum a načerpat vitamín D, který nám přes zimu schází, plnými doušky. Když to ale s pobytem na slunci přeženeme, může se radost proměnit v bolestivé utrpení. Ke spálení pokožky totiž stačí 5 až 10 minut na přímém slunci. Pokud tedy nepoužijete ochranu před sluncem v podobě opalovacího spreje nebo krému. Záleží na typu vaší pokožky a intenzitě slunečního záření. 

Spálená pokožka je projevuje zarudnutím, citlivostí na dotek a mírnými otoky. Doprovázet ji ještě navíc může bolest hlavy a únava. Kromě těchto příznaků, které se projeví takřka ihned, se s ní však pojí i zvýšené riziko rakoviny kůže a předčasné stárnutí pokožky. Věděli jste, že jedno až dvě spálení na slunci zvyšují riziko vzniku melanomu u žen 1,5krát, u mužů pak dokonce 2,8krát oproti lidem, kteří se před sluncem chrání? 

Doporučenou délku pobytu na slunci můžete zjistit podle svého fototypu. 
Fototyp 1   5 až 10 minut         OF 25-30
Fototyp 2 20 až 30 minut        OF 25-30
Fototyp 3 20 až 30 minut        OF 15-20
Fototyp 4 30 až 45 minut        OF 10-15

 

NIVEA radí: Nejste si jistí svým fototypem? Přečtěte si náš článek o ochranném slunečním faktoru, kde najdete i návod na to, jak fototyp určit.  
fototyp

První pomoc pro spálenou pokožku

Spálená pokožka od slunce je dehydratovaná a první, co potřebuje, je okamžité zchlazení. Stačí studená sprcha nebo studené obklady. Pak rozhodně zaplujte do stínu a ideálně se následující 2 až 3 dny vyvarujte pobytu na přímém slunci. 
první pomoc

SOS postup pro spálenou pokožku:

1. Jděte do stínu a pokožku zchlaďte. Také pozor na to, že ani pod slunečníkem nejste 100% chránění před UV zářením. Mimochodem, australští vědci zjistili, že stín poskytuje ochranu srovnatelnou s OF 6. Proto spálenou pokožku ve stínu dál chraňte opalovacími přípravky a ideálně i lehkým a prodyšným oblečením. 

2. Hydratujte: V momentě, kdy už je pokožka na dotek teplá, přichází na řadu hydratace. Naneste na pokožku dostatečné množství Zklidňujícího gelového krému po opalování. Ten obsahuje bio aloe vera, a tak pokožku nejen intenzivně hydratuje, ale také zklidňuje a zmírňuje její začervenání. Pokožku mažte ideálně několikrát denně a po jejím zahojení pokračujte v mazání každý večer alespoň další týden. 

3. Doplňte tekutiny: Abyste předešli úpalu či úžehu, je potřeba hydratovat tělo i zevnitř. Nezapomeňte proto na dostatečný pitný režim. Ideální je čistá voda, do které můžete přidat led a čerstvé ovoce nebo mátu. V letních dnech byste měli denně vypít ideálně 3 litry vody. Větší množství znamená hodně práce a zátěž pro ledviny, menší zase může vést k dehydrataci.

4. Pečujte: Pokud už je pokožka nikoli červená, ale pekelně rudá a bolestivá na dotek, zamiřte do lékárny pro zklidňující přípravky, které urychlí její hojení a regeneraci. Nechte si poradit od lékárníka, který doporučí vhodné přípravky i na základě typu vaší pokožky.

5. Vyhněte se slunci: Pokožka potřebuje čas, aby se zregenerovala. Proto se následujících pár dní snažte vyvarovat přímému slunci – bez ohledu na to, jak moc lákavý je pobyt na lehátku u bazénu. Pokud to není možné, mějte spálené části pokožky zahalené oblečením, i přesto pečlivě namazané přípravkem s vysokým ochranným faktorem, a nezapomeňte na pokrývku hlavy! 

 
hydratace

Vyzkoušejte babské rady na spálenou pokožku

Ptáte se, jak asi řešily spáleniny od slunce naše babičky, které neměly k dispozici nespočet krémů, gelů a chladivých sprejů jako my? Vyzkoušejte některé osvědčené babské rady, které vám při spáleninách od slunce pomůžou v případě, že zrovna nemáte po ruce kvalitní kosmetiku po opalování.

  • Bílý jogurt: Věděli jste, že kyselina mléčná obsažená v bílém jogurtu zklidňuje zarudlou pokožky a ulevuje od bolesti? Naneste bílý jogurt nebo tvaroh na spálenou pokožku a nechte zhruba 15 minut působit. Uvidíte, že se vám i vaší pokožce skutečně uleví. 
  • Zábal z ovesných vloček: Neslazené ovesné vločky zabalte do gázy a namočte do vlažné vody. Jakmile se vločky nasáknou, gázu vyndejte a opatrně vyždímejte. Zábal poté přiložte na spálenou pokožku a nechte působit. Ovesné vločky totiž mají protizánětlivé účinky a zmírňují svědění.
  • Na pleť odvar z bylinek: Máte spálenou pleť? Vyzkoušejte bylinný odvar z máty, levandule a jitrocele. Přiveďte k varu jeden šálek vody a přidejte do něj dvě lžíce od každé bylinky. Směs chvilku povařte a poté nechte vychladnout. V odvaru namáčejte obklad a přikládejte ho na pleť.


 

Když se začnou tvořit puchýře, navštivte lékaře

Se spálenou pokožkou si většinou poradíte sami, ale pokud jsou spáleniny rozsáhlé a začínají se na nich tvořit puchýřky, je lepší vyhledat lékařskou pomoc. Stejně tak se na lékaře obraťte v případě, že se ke spálení přidá neustupující horečka nebo vyrážka. 

Puchýřky nikde nepropíchávejte, do rány by se mohly dostat bakterie, a ještě byste si mohli přivodit infekci. 

 

NIVEA radí: Ruku v ruce se spálenou pokožkou přichází často i úpal nebo úžeh. Přečtěte si, jaké jsou jejich příznaky a co vám pomůže v případě, že vás úpal či úžeh dostihne. 

 
úžeh

Jak se spálení od slunce vyvarovat?

opalování

Samozřejmě nejlepší možnou variantou je žádné spáleniny nemuset řešit. Jak se opálit, ale nespálit? Pokud trávíte den na sluníčku, měli byste se mazat Hydratačním mlékem na opalování s OF 30 každé dvě hodiny, přestože je voděodolný. Krém důkladně rozetřete, nezapomeňte ani na uši nebo nárty. 

Na pleť můžete použít Pleťový krém na opalování s minerálními filtry s OF 50+, který obsahuje 100% minerální UV filtry a kromě toho, že pleť chrání před UV zářením, ji také díky bio aloe vera regeneruje. Také omezte pobyt na sluníčku během poledních hodin mezi 11. a 15. hodinou.

 

Náš tip: Opalovacích krémů a sprejů je na trhu spousta. Víte, jak vybrat opalovací krém, aby vyhovoval potřebám vaší pokožky? Náš článek vám s výběrem pomůže.

 
sluneční ochrana