Černé tečky

Přirozeně krásná bez černých teček

Jak si poradit s problematickou pletí?
I když malé tečky v oblasti nosu, čela a brady nebolí, nejsou hezké na pohled a způsobují nepříjemné starosti. V našem článku se můžete dozvědět o původu černých teček i to, jak jim předcházet. Navíc pro vás máme několik užitečných tipů na jejich odstranění.

Co byste měli vědět o černých tečkách

Jak vznikají černé tečky

Černé tečky, označované též jako komedony, vznikají, když se maz ze žláz hromadí v pórech pod povrchem pleti a ucpává je. K tomu může dojít, pokud vaše pleť produkuje velké množství nadbytečného mazu.
Nadprodukce mazu může být podpořena některými hormony (androgeny), které se vytvářejí a vylučují především během puberty. Pokud je mazu příliš, dochází k ucpání žlázového kanálku a na jeho konci se vytvoří zátka, která brání přirozenému odtékání mazu.

Zůstane-li maz pod povrchem pleti, bývá tento komedon díky své světlé barvě označován jako "bílý komedon".  Pokud se maz i nadále hromadí, vytváří pod povrchem stále vyšší tlak. Jeho působením je zátka vytlačena z vlasového kanálku a proniká na povrch. V tomto případě se používají termíny "otevřený černý komedon" nebo "černá tečka".

Od černých teček k pupínkům

V případě "otevřených komedonů" dochází k neustálému vylučování směsi rohovitých buněk a mazu - černá tečka by tedy brzy měla sama zmizet. "Uzavřené bílé komedony", které se samy neotevřou, představují nejzávažnější problém. Kousek po kousku nahrazují mazovou zátku bakterie, které černé tečky dále zhoršují. Dochází k zanícení okolní pleti a ve vlasovém kanálku se tvoří hnis. Výsledek: Vzniká červený pupínek.

Tipy na péči o mastnou pleť

Není nutné, trápit se problematickou pletí. S péčí, která odpovídá typu pleti, se můžete černých teček zbavit a předejít jejich vzniku.

Čištění pleti je naprosto nezbytné

Čisticí výrobky zbavují pleť make-upu, nečistot, přebytečného kožního mazu a odumřelých kožních buněk. Tak zabráníte ucpávání pórů a vysychání pleti. Navíc takto pleť ideálně připravíte na další péči.  

Pouze čistá voda nemůže odstranit kožní maz, olejovité částice a jiné nečistoty. Proto je důležité používat optimální čisticí přípravek a pleťový krém, která odpovídá vašemu specifickému typu pleti – zejména lidé s mastnou pletí totiž trpí nedokonalostmi a černými tečkami. Černé tečky se často nevyskytují pouze v T-zóně (čelo, nos, brada), ale rozšiřují se po celém obličeji. Mastné pleť tak potřebuje odlišnou péči než pleť suchá či smíšená.

Ráno i večer

Ranní čištění pleti je důležité, protože se během noci póry otevírají a pleť regeneruje. Proto jsou v noci naše buňky aktivnější a zbavují se nadbytečného kožního mazu a nečistot. Večerní čištění je důležité, protože ulehčuje regeneraci pleti zbavením pleti nečistot a make-upu.

Po vyčištění pleti nezapomeňte na lehký hydratační krém, který napomáhá lepšímu odvodu kožního mazu. Dehydratovaná pleť je náchylnější k tvorbě šupinek, které pak také vytvářejí zátky v ústí kanálků mazových žláz a způsobující infekce.

Černé tečky

9 tipů proti černým tečkám a pupínkům

  1. Čištění obličeje by mělo být součástí vaší každodenní péče. Nikdy se nezapomeňte odlíčit a použít čisticí výrobek, který je vhodný pro váš typ pleti.
  2. Pleťové masky vám pomohou zbavit se černých teček. S jejich pomocí zbavíte pleť přebytečných olejů, ale také mastnoty a zrohovatělých odumřelých kožních buněk. 
  3. Používejte čisticí pleťové náplasti. Tyto lepicí pásky se používají na příslušné oblasti pleti, kde uvolňují mazové zátky a odstraňují černé tečky. NIVEA nabízí Osvěžující čisticí pleťové náplasti s ovocnou kyselinou a citrónovou vůní. Můžete je snadno nalepit v tzv. T-zóně (čelo, nos, brada) a tímto způsobem odstranit nepříjemné černé tečky. 
  4. Objednejte se na kosmetiku. Po několika dnech bude překvapeni, jak se vzhled vaší pleti zlepšuje!  
  5. Používejte masti s vysokým obsahem oxidu zinečnatého. Oxid zinečnatý aktivuje vlastní obranné mechanismy a hojivé procesy pleti. Můžete jej sehnat v lékárně. 
  6. Přípravky s účinnou látkou benzoylperoxid (BPO). Masti a gely, které obsahují BPO působí proti poruchám keratinizace mazových žláz. Vzhledem k tomu, že tyto přípravky bývají pouze na předpis, doporučujeme se poradit s dermatologem nebo praktickým lékařem.  
  7. Nedotýkejte se obličeje. Ruce se jen hemží bacily a bakteriemi. Pokud se neustále dotýkáte vašeho obličeje, zvyšujete riziko infekce.  
  8. Používejte antibakteriální korekční tyčinky. 
  9. Změňte váš životní styl a stravu. Vzhled vaší pleti může ovlivnit také nezdravá strava s málo vitamíny a stopovými prvky, stejně jako škodlivé návyky - kouření a stres. Dbejte na to, abyste se stravovali zdravě a pili dostatek tekutin. Vyhýbejte se konzumaci toxických látek, především alkoholu.

Čištění a péče pro problematickou pleť

Doporučujeme