Jak zabránit nadměrnému pocení?


DOSTAŇTE SNADNO NEPŘÍJEMNÉ POCENÍ POD KONTROLU.

Dostaňte snadno nepříjemné pocení pod kontrolu.  Pocení je pro tělo doslova nezbytné. Co ale s nadměrným pocením, které nás obtěžuje v pracovním i soukromém životě? Tady je pár tipů, jak omezit pocení i nepříjemný zápach.

Kdy a proč se vlastně potíme?

Pocení je naprosto přirozená odpověď těla na vysokou teplotu, námahu, silné emoce a také určité druhy onemocnění.

Ta nejpřirozenější "klimatizace" pro naše tělo

Pot je pro tělo opravdu nezbytný. Brání totiž jeho přehřátí a je tedy jednou z nejpřirozenějších cest k ochlazení celého organismu.

Jaké tělesné pochody za pocením stojí?

Pocení ve vypjatých situacích, jakou je například pracovní pohovor, je naprosto normální. Stejně tak běžné je pocení během hormonálních výkyvů, kterými tělo občas prochází. Typicky u žen se jedná o menstruaci či menopauzu.

Vzhledem k tomu, že pocení slouží mimo jiné jako přírodní termostat, není divu, že se zapotíme při práci, během sportovního výkonu, ale také na dovolené v letním parnu.

Ale jak přesně pocení vzniká? V momentě, kdy tělo zaznamená změnu teploty nebo naší nálady, aktivuje potní žlázy sloužící k regulaci tělesné teploty. Tyto žlázy uvolňují vodu a sůl, které tělo přirozeně ochlazují. 

Voda ani sůl ale nejsou zodpovědné za zápach, který pocení často doprovází. Viník je neviditelný. Na kůži se nám totiž přirozeně vyskytuje bakterie živící se právě potem. Jak bakterie částečky potu rozkládají, vzniká typický zápach.


UČIŇTE PŘÍTRŽ NADMĚRNÉMU POCENÍ

Způsob, jakým pečujeme o naše tělo, hraje důležitou roli v tom, jak moc se potíme. A co tedy může pomoci? Například holení nebo výběr toho správného antiperspirantu.

Síla hořčíku

Jednou z možných příčin pocení je nedostatek hořčíku. A naopak nadměrné pocení zpětně ovlivňuje rovnováhu tohoto prvku v těle. Proto je vhodné tělu nabídnout potraviny, které hořčík obsahují. Zkuste třeba avokádo, banány a semínka.

Hydratace jako základ

Klíčový je dostatek tekutin bez přidaného cukru, jakými jsou třeba voda a bylinkové čaje. Na rozdíl od přeslazených limonád pomáhají právě tyto tekutiny předcházet přehřátí organismu.

Pomoc zvenčí? Prodyšné oblečení

Svému tělu pomůžete, pokud vyměníte umělé materiály za oblečení z přírodních a prodyšných látek. Přednost by měly jednoznačně dostat volné šaty.

Čistota a péče

Čeká vás důležitá schůzka a potřebujete s nadměrným pocením zatočit ihned? Objevte účinný Kuličkový antiperspirant Pure Invisible. Má hned 2 výhody – účinkuje až po 48 hodin a zároveň nezanechává stopy na oblečení. Nejlepší je aplikovat jej na suchou pokožku ihned po sprše.

Počítá se i to, co jíme

Věděli jste, že potraviny mají vliv nejen na to, jak moc se potíme, ale také na intenzitu pachu potu? Například česnek, kari, čaj a káva obsahují určité látky, které zahřívají naše tělo. To se pak ochlazuje právě pocením.

Hladké podpaží

Kromě antiperspirantů pomůže také pravidelné holení podpaží. Bakterie, které rozkládají pot a způsobují zápach, totiž chloupky přímo milují.

Jak pocení zabránit? Pomůže účinná péče

Sprcha sice nedokáže pocení zabránit, účinně ale smyje pot, zanechá pokožku svěží a vy se budete cítit lépe. 

Pravidelné mytí pomocí čisticího sprchového gelu jako je například Pečující sprchový gel Care & Roses pomůže vyčistit potní žlázy a předejít tak ucpání pórů.

Pokud trpíte nadměrným pocením i vy, rozhodně se vyhněte výrobkům s obsahem olejů. Produkty na bázi oleje totiž patří do ruky výhradně lidem se suchou a citlivou pokožkou. Pro vás jsou vhodné produkty, které pouze lehce hydratují, a přitom zanechají pokožku svěží a hebkou, třeba Lehké tělové mléko Aloe & Hydration.

NADMĚRNÉ POCENÍ

PROČ SE POTÍME A JAK PŘEDCHÁZET NADMĚRNÉMU POCENÍ?

NIVEA_BAU_thumbnail_leto-a-poceni_590x456px