Přechod? Poradíme vám, jak ho zvládnout

Z klimakteria se nemusíte hroutit

Poradíme vám, jak ho zvládnout s grácií! Máte návaly horka, trpíte nespavostí, bolí vás hlava a menstruace si dělá co chce? Možná se o slovo hlásí menopauza. Slovo, které většina žen slyší nerada. My vám ukážeme, že se ale tohle náročné období dá zvládnout. V klidu, s přehledem a grácií.

Co se s vámi vlastně děje?

Menopauze předchází klimakterium, které se o slovo hlásí zhruba 5 let před samotnou ztrátou menstruace neboli menopauzou. Jedná se o období, ve kterém podvěsek mozkový začíná pracovat pomaleji a z vaječníků se přestávají uvolňovat vajíčka. Ruku v ruce s tím jde nepravidelná menstruace, která často může být paradoxně silnější než dříve, nebo návaly horka a zimy. 

 

Věděli jste, že klimakterium a menopauza jsou často zaměňovaná slova? Přitom jejich význam se liší. Klimakterium je označení pro celé období, které nastává před menopauzou. Menopauza je okamžik, kdy žena ztratí menstruaci úplně. 

Přechod? Poradíme vám, jak ho zvládnout | NIVEA

Jak poznáte, že je tady

Jak poznáte, že je tady
Přechod začíná ťukat na dveře mezi 45. a 55. rokem života. V České republice se nejčastěji objevuje u žen v 51 letech. Mezi nejčastější příznaky patří nespavost, podrážděnost, návaly horka a zimy, nepravidelná menstruace a výkyvy nálad. 

Pozorujete u sebe některé z příznaků? Abyste měla jistotu, že jde skutečně o příznaky klimakteria, můžete si udělat snadný a rychlý test, který je k dostání v každé lékárně. Pokud test nástup klimakteria opravdu potvrdí, je dobré navštívit gynekologa, který s vámi probere všechny okolnosti a při velkých obtížích vám může například předepsat hormonální léčbu. 

Zdravý životní styl dělá divy

Sport, psychická pohoda a zdravé jídlo ještě nikdy nikomu neuškodily. Naopak, při přechodu vám zdravý životní styl velmi pomůže. Proto vyrazte na procházku, i když se zrovna necítíte nejlíp, dopřejte si každodenní dávku relaxace a vyzkoušejte nový recept k večeři! Myslete na to, že právě v tomto období potřebuje vaše tělo maximální péči, jelikož prochází náročnými změnami. Tak hoďte stres za hlavu a nalijte si sklenku dobrého vína. 
Zdravý životní styl dělá divy

Když kůže ztrácí svou elasticitu

K přechodu bohužel patří i ztráta elasticity pokožky. Dá se s tím něco dělat? Samozřejmě, se správnou péčí a s pravidelným pohybem může vaše pokožka zůstat pevná ještě spoustu let. Nezapomínejte se hýčkat i kvalitní kosmetikou. NIVEA Zpevňující tělové Mléko Q10 + Vitamin C  navrací vaší kůži pružnost už po 10 dnech používání, navíc ji zanechá voňavou a hydratovanou.  

 

Náš tip: Vyzkoušejte hormonální jógu. Nejen že prospívá vaší fyzické kondici, ale také vyrovnává hladinu hormonů a přispívá k psychické pohodě! 

 


Jak si poradit s příznaky?

Většina žen se menopauzy děsí právě kvůli nepříjemným příznakům, které ji provází. Nevyhne se jim zhruba 70 % žen. Nic ale nemusí být tak strašné, jak se na první pohled zdá. Příznakům se nejspíš zcela nevyhnete, ale můžete je zmírnit! 

  • Nespavost: Nejlepším bojovníkem proti nespavosti je pevný režim. Každý den choďte spát a vstávejte ve stejný čas. Vaše tělo si tím nastaví svůj režim, na který si časem zvykne. Také alespoň hodinu před spaním vypněte televizi a odložte veškerou elektroniku. Naopak můžete sáhnout po oblíbené knize! Pomáhá také bylinný čaj, teplé mléko nebo aromaterapie. 
  • Návaly horka: Náhlé zrychlení tepu, pocení, bušení srdce nebo zimnice? Pomůže vám chlazený nápoj, mokrý hadr nebo větrák. V noci můžete použít například chladicí polštář. Také pomáhá návaly prodýchat. Správné technice dechu se můžete naučit na józe nebo při meditaci. Návalům se můžete vyhnout i díky dostatku vitamínů E a B. 
  • Výkyvy nálad: V jedné minutě ještě šťastná a vše kolem vás je růžové a ve druhé vás rozbrečí reklama na toaletní papír, ve které je štěňátko. Výkyvy nálad si mnoho žen užívá každý měsíc při PMS a nevyhnete se jim ani při přechodu. Jediné, co na náladovost platí, je rozptýlení se. Ať už to pro vás znamená večer u filmu a zmrzliny, hodinu tance nebo nákupy s kamarádkou. Také pomáhá fyzická únava, takže taková hodina pilates není vůbec špatný nápad! 
  • Nadměrné pocení: Tento bod úzce souvisí s návaly horka. S nadměrným pocením, které vám může být nepříjemné, si poradí antiperspirant Protect & Care, který chrání před pocením až 48 hodin a jemně pečuje o pokožku podpaží. Pokud ani opravdu kvalitní antiperspiranty nepomáhají, promluvte si se svým lékařem. K dostání jsou i přípravky na předpis, které mohou tyto obtíže také zmírnit. 

Život s menopauzou nekončí, naopak!

Ať už si přechodem procházíte nebo vás teprve čeká, nebojte se a neoddávejte se obavám. Život s ním totiž nekončí. Naopak, to nejlepší vás teprve čeká. Spousta žen uvádí, že jejich život nabral po menopauze nové obrátky. 

Začaly se více věnovat svým zájmům, starat se o sebe a užívat si život plnými doušky. A to nejlepší? Už nikdy žádné PMS a menstruační bolesti. Takže hlavu vzhůru a hurá do nové etapy života. 
Život s menopauzou nekončí, naopak!