Kontrola mateřských znamének

Podzim = Ideální čas na kontrolu mateřských znamének

Věděli jste, že mateřská znaménka by se měla kontrolovat dvakrát ročně? Podzim je na to ideální.
Přes léto totiž naše kůže dostává pěkně zabrat.
Víte, jak kontrolu provádět a na koho se obrátit?

Co jsou mateřská znaménka?

Zatímco pihy jsou způsobeny nahromaděnou pigmentací, mateřská znaménka jsou tvořena nervovými buňkami. A zatímco pih máme po celém těle nespočet, a pokud se nijak nemění, není potřeba jim věnovat zvýšenou pozornost, mateřská znaménka musíme stále po očku hlídat.
Mohl by se z nich totiž vyklubat melanom.
Ten se v České republice vyskytne zhruba u 1 500 lidí ročně a pětina z nich následně na rakovinu kůže zemře. 

 

Nebojte, nechceme vás děsit, jen je potřeba si uvědomit, že kontrolu mateřských znamének není radno zanedbávat. Prevence vám může zachránit život. 

 

Kdy je čas na kontrolu mateřských znamének?

Kontrolu na dermatologii byste měli podstupovat pravidelně jednou za rok. Právě podzim je na preventivní kontrolu ideální, protože v létě jsou mateřská znaménka vystavována většímu riziku a mohou se měnit. Vyšetření je hrazené pojišťovnou a trvá jen pár minut. Pokud jste na dermatologii ještě nikdy nebyli, není se čeho bát. Lékař vám mateřská znaménka prohlédne lupou nebo dermatoskopem

Pokud je vše v pořádku, stačí přijít na kontrolu zase za rok. I tak je ale dobré mít oči na stopkách a pravidelně svá mateřská znaménka kontrolovat. Ideální čas je například při sprchování nebo převlékání. 

A co může být signálem pro dřívější návštěvu dermatologie?
To vám prozradí ABCDE testování. 

 
zdravá kůže

ABCDE test: Odhalte včas melanom

Jedná se o 5 kontrolních bodů, které vám pomohou odhalit možný melanom. Právě změny na mateřském znaménku by měly být signálem pro návštěvu specialisty. Kontrolní body si snadno zapamatujete podle začátečních písmen z abecedy:
  • A = (asymmetry) asymetrie: Mateřská znaménka by měla být symetrická. Při kontrole si na znaménku nakreslete pomyslnou dělící čáru a porovnejte jednotlivé poloviny mezi sebou. Jsou přibližně stejné? Pak je vše v pořádku. Pokud se ale značně liší, vyhledejte raději svého dermatologa.

  • B = (border) ohraničení: Znaménko by mělo mít pravidelné
    a hladké ohraničení. Kostrbatost a rozpité hrany mohou značit nějaký problém. 
 
  • C = (colour) barva: Vaše mateřské znaménko by mělo mít pouze jednu barvu, a to po celé své ploše. Pokud mateřské znaménko svou barvu mění, raději ho nechte zkontrolovat.
  • D = (diameter) průměr: Tohle je rozhodující faktor, když přemýšlíte, jestli jít s mateřským znaménkem k dermatologovi. Pokud má větší průměr než 5 mm, rozhodně by ho měl lékař zkontrolovat.
  • E = (elevation) vyvýšení: Znaménko by mělo být ploché. Pokud jsou na něm vyvýšeniny, může to být projev vznikajícího nádoru a je důležité nechat znaménko co nejdříve zkontrolovat.
 

Myslete na prevenci

To, že je důležité mateřská znaménka průběžně kontrolovat, už jsme vám řekli. Ale jak mateřská znaménka preventivně chránit? Největším nepřítelem nejen mateřských znamének, ale i pih, je UV záření.
Ideální doba strávená na přímém slunci je 15 až 40 minut denně. Zvlášť v létě to ale bývá daleko víc. Proto je důležité chránit svou kůži krémy s ochranným faktorem. 
prevence

Ochranný faktor by se měl odvíjet od toho, kde se zrovna nacházíte. Pokud jste u moře , kde je sluníčko agresivnější, je dobré sáhnout po vyšším ochranném faktoru a aplikaci opalovacího krému opakovat každé dvě hodiny. Jestliže jste doma na zahradě, použijte ochranný přípravek vždy, když půjdete na delší dobu na přímé slunce. Máte světlý typ pokožky? I to je rozhodující faktor při výběru opalovacího krému

Stejně jako u moře, i na horách je sluneční záření silnější. Proto do kufru nezapomeňte přibalit opalovací krém a na sjezdovku vyrážejte jedině s natřeným obličejem. Zajímá vás, jak chránit pleť během zimních radovánek? Přečtěte si více o zimním opalování

  • Na mateřská znaménka nanášejte vždy větší vrstvu opalovacího krému a sáhněte ideální po ochranném faktoru 50+. Ideální je mít mateřská znaménka zakrytá oblečením a nevystavovat je přímému slunci. 
Nezanedbávejte ani péči o pokožku po opalování, kdy je potřeba zejména hydratace.

Vzpomínáte si, kdy jste naposled byli na kontrole mateřských znamének? Pokud ne, sáhněte po telefonu a objednejte se na dermatologii, ať víte, že je vše v pořádku.
produkty