jak zhubnout

Jak zhubnout do plavek jednou provždy

Od pondělí, od prvního dne v měsíci, od ledna. Dáváte si to jedno předsevzetí neustále dokola, ale nikdy ho nedodržíte?
Jděte na to od lesa a nastavte si dosažitelné cíle, které vám pomohou dosáhnout vaší vysněné postavy.

Zapomeňte na populární diety

Vyskakují na nás všude. Tipy na zaručené zhubnutí. Koktejly, po kterých shodíte 10 kilo za týden.
Zázračné pilulky, které vám zrychlí metabolismus. Procedury, které se postarají o celulitidu. Je velmi těžké si mezi těmito všemi informacemi zachovat chladnou hlavu a odolat jim. Tyto urychlovače hubnutí vám možná pomohou zbavit se nějakých těch kil, ale jakmile s nimi skončíte, bude následovat jojo efekt a vám zůstanou oči pro pláč. A dost možná i pěkných pár kilo navrch.

Klíč ke zdravé a fit postavě je totiž jen jeden: Pestrá strava s dostatkem živin a pravidelný pohyb. To je celé tajemství. A i když zkratky existují, nevyplácí se po nich chodit. Jak praví známé přísloví: Lehce nabyl, lehce pozbyl. A jaké jsou nejčastější „diety“, které lidé zkouší?

  • Keto dieta: Je založená na vysokém příjmu bílkovin a téměř nulovém příjmu sacharidů. Tato dieta narušuje rovnováhu v těle a může způsobit hyperglykémii. 
  • Paleo strava: Sází na jídelníček vycházející z jídelníčku našich předků. Je tedy založena na konzumaci masa ve velkém a vajec. Naopak zakazuje obiloviny a mléčné výrobky. Odborníci varují před jednostranností jídelníčku, která může vést ke zdravotním problémům, jako je například zvýšená hladina cholesterolu.
  • Nízkosacharidová dieta: Během ní omezíte příjem sacharidů téměř na minimum, což bude mít sice za efekt zhubnutí, ale jakmile začnete sacharidy zase zařazovat do jídelníčku, jojo efekt na sebe nenechá čekat. 
  • Cambridge dieta: Jedna z forem keto diety, během které si připravujete jídla z pytlíčků a pijete nachystané koktejly.
 
diety

Z 0 na 100? Pozor na vyhoření

Motivace a odhodlání jsou sice skvělá a hlavně potřebná věc, ale dejte si pozor na to, abyste v záplavě endorfinů nepřepískli začátek. Pokud do hubnutí skočíte rovnýma nohama a svůj život obrátíte o 180 stupňů, nevydržíte dlouho. Proč? Protože tahle kompletní změna bude stát spoustu energie a sil. Proto potřebujete najet na změnu životního stylu postupně a znát svůj cíl.

Sepište si, proč se chcete do změny pustit. Motivace může být různá (chcete se sobě více líbit, chcete s dětmi vyrazit na kolo, aniž by vám ujely, chcete se v plavkách cítit dobře, chcete zlepšit svůj zdravotní stav…). Tento seznam si vystavte někam, kde ho budete mít na očích a přečtěte si ho pokaždé, když budete ztrácet motivaci a budete mít chuť to vzdát. 

Co se týče samotné změny, dejte si pozvolný rozjezd. Nejprve stačí zařadit delší procházku každý den a vyřadit bílé pečivo, další týden přestanete sladit svou kávu, následující zařadíte do jídelníčku více zeleniny. Postupně se dostanete tam, kde chcete být. Tedy do kalorického deficitu (k němu se ještě dostaneme). Akorát rozdíl bude v tom, že cesta k němu bude pozvolná a pro vaše tělo a mysl to nebude šok, takže se stihnete na změnu adaptovat a lépe ji přijmete

Pozor: Změna bude pozvolná, ale vy musíte být důslední v dodržování všech dílčích změn. Prostor na kompromisy neexistuje, nebo musí být naprosto minimální.

 
málo energie

Základem je pestrý a vyvážený jídelníček

Zdravá strava a pohyb jdou ruku v ruce. Základem hubnutí je vyvážený jídelníček a dostatečný pitný režim. Téma zdravého stravování je velmi obsáhlé a kdybyste si měli nastudovat, k čemu slouží tělu bílkoviny, jak fungují sacharidy a proč jsou důležité tuky, nejspíš by vám z toho šla hlava kolem. Proto jsme pro vás sepsali 4 body, které váš životní styl nakloní správnou cestou:

 

1. Vyhněte se junk food

Pod tímto pojmem se skrývají fast foody, cukrovinky, brambůrky, uzeniny. Zkrátka potraviny bohaté na přidané cukry, sůl a tuky.
Ty mají velkou energetickou hodnotu, ale nulový přínos pro naše tělo.

2. Jezte čerstvé potraviny

Ovoce a zelenina jsou potraviny, které mají vysoké sytící schopnosti, neobsahují prázdné kalorie, které vás sice zasytí, ale tělu nic nedají. 

3. Pijte dva litry denně

Při nedostatečném pitném režimu naše tělo zadržuje vodu a je nateklé, unavené a na naší náladě se to projevuje protivností. Ideální je voda nebo bylinkové čaje. Do pitného režimu se nepočítá káva a vhodné nejsou ani slazené limonády. Stejně tak nejsou ideální džusy, které se sice tváří zdravě, ale ukrývají v sobě velké množství přidaných cukrů.

4. Omezte alkohol a cigarety

Alkohol zpomaluje metabolismus, zatěžuje játra, zhoršuje kvalitu spánku a také odvodňuje tělo. Cigarety a tabákové výrobky zvyšují riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Kalorický deficit: Co to je a proč je pro hubnutí zásadní?

Už se vám někdy stalo, že jste po úpravě jídelníčku začali přibírat, i když jste jedli zdravě? Může za to velké množství energetického příjmu. Nezáleží totiž jen na tom, co jíte, ale také kolik toho jíte. Každý z nás má ideální energetický příjem, který bychom měli denně sníst. 

Náš tip: Přečtěte si náš článek na téma 5 Nejčastějších mýtů o cvičení, ve kterém se kromě jiného dozvíte, jak si vypočítat ideální kalorický příjem.
 
chytré hodinky

A stejně jako tělo energii přijímá, tak ji samozřejmě i vydává.
A to nejen při cvičení, ale během veškeré aktivity během vašeho dne.
Se záznamem těchto aktivit vám mohou pomoct chytré hodinky, díky kterým zjistíte, jaký je váš průměrný energetický výdej.
Jakmile budete znát toto číslo, můžete se pustit do redukce své hmotnosti.

 

Kalorický nadbytek: Stav, během kterého je váš příjem větší než výdej a ručička na váze bude stoupat, i když budete jíst zdravě.

Rovnováha: K té by mělo dojít tehdy, když už jste se svou váhou spokojení a nechcete ji nijak měnit.

Kalorický deficit: Stav, kdy je energetický výdej větší než energetický příjem. V této chvíli začíná vaše tělo hubnout. V kalorickém deficitu je potřeba zůstat do té doby, než jste se svou váhou spokojeni. 

 
pohyb

Zařaďte více pohybu

Zhubnout se vám jistě povede i jen s úpravou jídelníčku, ale pevnou a fit postavu získáte díky pohybu. Při výběru toho pravého se zaměřte na to, co vás baví, a také jakou postavu chcete. Pokud chcete štíhlé tělo a svaly se vám příliš nelíbí, zařaďte více kardia (běh, jízda na kole, kolečkové brusle, rychlé procházky). Jestliže se vám líbí pevná postava a svaly, vyzkoušejte silové cvičení (crossfit, posilovna, kruháče). Cvičit můžete i v pohodlí svého domova. Přečtěte si tipy na 10 cviků pro pevnou postavu.

Nezapomeňte pečovat o pokožku

Při hubnutí se přirozeně mění i naše pokožka. Aby se lépe vyrovnala se změnou (zmenšováním objemu vašeho těla), je potřeba udržet její elasticitu. S tím vám pomůže dostatečná hydratace (a jsme zase u dostatečného pitného režimu!). Kromě vnitřní hydratace ale vsaďte i na kvalitní hydratační kosmetiku, bonusem pak může být kosmetika, která díky svému složení pokožku pomůže zpevnit. 
Gel proti celulitidě

Vyzkoušejte NIVEA Zpevňující gel proti celulitidě Multi Power 5 v 1 , který pokožku intenzivně hydratuje, zpevňuje, redukuje projevy celulitidy a díky koenzymu Q10 podporuje regeneraci a obnovu buněk pokožky. 

Sprchový olej Natural

Pokožka vám poděkuje i za příjemnou masáž s použitím přírodního oleje. Mimochodem, tak trochu si ji můžete dopřát i při sprchování díky Pečujícímu sprchovému oleji Natural s 55 % přírodních olejů ve složení.  A cestou ke krásně vypadající pokožce je i pravidelný peeling, který ji nejen zbaví odumřelých částeček, ale i prokrví.