dáma s úsměvem se zavřenýma očima a pihami

PROČ SE NÁM DĚLAJÍ PIHY?

Pihovatá pleť je běžná, ale co jsou to vlastně pihy a proč se nám dělají? Málokdo ví, co tyto malé hnědé skvrnky způsobuje a jak o ně pečovat.

Proč se nám dělají pihy?

Co jsou to pihy a jak vznikají?

Pihy jsou malé plošky zvýšené pigmentace na kůži tvořené melaninem – hormonem, který určuje barvu kůže. Pihy jsou ploché, hnědé nebo světle hnědé a objevují se buď jako jednotlivé skvrny, nebo se – častěji – objevují jako skupina. Nejčastější jsou pihy na obličeji, ale často se objevují i na ramenou, pažích, hrudníku a zádech. Jsou citlivé na sluneční záření a v zimě obvykle slábnou. 

Proč se nám ale pihy dělají, co jsou to pihy a můžete pihám zabránit?

Zjistěte, co způsobuje, že se kůže snadno pokrývá pihami, a kdo má větší pravděpodobnost, že bude mít tato nádherná znaménka.
Proč se nám dělají pihy?

Co způsobuje pihy?

žena se zavřenýma očima na slunci
Co způsobuje pihy?

Slunce


Pihy jsou hnědé skvrny vyskytující se na kůži, která je pravidelně vystavována slunci – jsou hladké na dotek a na rozdíl od mateřských znamének nevystupují z povrchu kůže. Barva pih je způsobena pigmentem zvaným melanin. Čím více času trávíte na slunci, tím více melaninu se vytváří, a proto si můžete všimnout více pih na kůži po pobytu venku během slunečného dne. 

rodina na pláži
Co způsobuje pihy?

Geny


Velkou roli v tom, kdo má pihy, hraje také genetika. Pokud mají někteří členové rodiny sklony k pihovaté pleti, je pravděpodobné, že je budou mít i ostatní. Nikdo se s pihami nerodí (novorozence s pihami neuvidíte), ale obvykle se začnou objevovat v dětství a někdy v dospělosti s přibývajícím věkem mizí. Nelekejte se, pokud vaše pihy v zimě vyblednou a v létě ztmavnou – je to zcela normální.

Proč se nám dělají pihy?

Pihy může mít každý, ale barva skvrn může být světlejší nebo tmavší v závislosti na barvě vlasů a pleti. Lidé se zrzavými vlasy a světlou pletí mají větší pravděpodobnost, že budou mít pihy, ale je to jen jeden z mnoha faktorů, které ovlivňují, zda se na kůži objeví pihy. 

Gen MRCI, který řídí, proč mají někteří lidé pihy, je stejný jako gen, který podmiňuje zrzavé vlasy. U lidí se zrzavými vlasy je pravděpodobné, že budou mít pihy a že se u nich budou objevovat, protože mají často také světlejší pokožku, která je citlivější na slunce.

Pihy se obvykle objevují v dětství nebo během dospívání, ale s přibývajícím věkem mohou vyblednout. 
dáma s úsměvem s kloboukem na

Jak se starat o pihy na obličeji

Vaše pihy vás dělají jedinečnými – naučte se, jak z nádherné pihovaté pleti vytěžit maximum.

Jak se starat o pihy na obličeji

Jak se vyhnout pihám a jak zabránit jejich tmavnutí?
Pokožku, na které se snadno tvoří pihy, je třeba přijmout a dobře o ni pečovat. Způsobem, jak toho dosáhnout, je důkladná péče o pleť, která jí dodá přesně to, co potřebuje. Protože pihovatá pleť bývá spíše světlejší, může být náchylná k poškození UVA a UVB zářením. Spálení od slunce je reakcí pokožky na poškození a může mít dlouhodobé následky pro vaši pleť a zdraví. Řada NIVEA Sun nabízí ochranu pro celou rodinu a obsahuje opalovací krém speciálně k použití na obličej, který je ideální na ochranu pih na obličeji. Vyzkoušejte náš Zmatňující pleťový krém na opalování OF 30, který chrání váš obličej před poškozením UV zářením.

Opalovací krém je třeba často opakovaně nanášet, a to i ve dnech, kdy se nezdá, že by svítilo slunce. Nezapomeňte se znovu namazat po plavání nebo cvičení. V chladnějších dnech volte tónovaný hydratační krém s přidaným SPF, který poskytne určité krytí i ochranu.

žena s nivea celulární světelné produkty
Jak se starat o pihy na obličeji

6 užitečných rad, jak pečovat o pihy na obličeji– Během nejteplejších hodin dne se vyhýbejte slunci, abyste ochránili svou citlivou pokožku. V nejteplejších dnech noste klobouky se širokou krempou a ochranné oblečení, abyste chránili pokožku před UV zářením.
– Po pobytu na slunci se vždy namažte hydratačním krémem, aby byla pihovatá pokožka hladká a pružná.
– Nezakrývejte pihy silným podkladovým krémem, naučte se milovat svá jedinečná znaménka.
– Chcete-li mít místa s pihami souměrnější, použijte tužku na obočí a udělejte pár teček navíc.
– Produkty s ochranným faktorem SPF chrání obličej před UVA a UVB zářením. Zařaďte opalovací krém na obličej do své každodenní péče.

Péče o obličej s pihami krok za krokem

žena s kudrnatými vlasy
Péče o obličej s pihami krok za krokem

ČIŠTĚNÍ


Na začátku a na konci každého dne nezapomeňte odstranit make-up a nečistoty čištěním pleti. Používejte účinný a hydratační čisticí přípravek, který je šetrný k vaší krásně pihovaté pleti.
Péče o obličej s pihami krok za krokem

EXFOLIACE

Peeling neboli exfoliace je důležitá kvůli odstranění odumřelých kožních buněk a uvolnění pórů. Rozjasňuje pleť a leští pihy. Peeling také pomáhá vyrovnávat tón pleti, takže snižuje výskyt lentiga nebo stařeckých skvrn. 

Neprovádějte však exfoliaci příliš často, protože by mohla podráždit pokožku – další tipy najdete v našem průvodci exfoliací.

Péče o obličej s pihami krok za krokem

TONIZACE
Tonizace odstraňuje přebytečný kožní maz a další nečistoty, osvěžuje pleť a připravuje ji na hydrataci. Najděte si tonikum, které vyhovuje potřebám vaší pleti, abyste pečovali o pokožku s pihami na obličeji a zanechali pihovatou pleť osvěženou.

Péče o obličej s pihami krok za krokem

HYDRATACE
Stejně jako všechny ostatní typy pleti potřebuje hydrataci i pleť, na které se snadno tvoří pihy, aby zůstala zářivá a krásná. Naneste před spaním noční krém, abyste podpořili proces regenerace pleti v noci a ráno byla pokožka hladká a svěží.

Péče o obličej s pihami krok za krokem

POUŽITÍ OČNÍHO KRÉMUHydratace citlivého očního okolí je základním krokem péče o pleť, protože tato oblast je křehčí a náchylnější k vysušování. Pokud použijete účinný oční krém, můžete minimalizovat výskyt otoků a tmavých kruhů a rozjasnit citlivé oční okolí.
PROČ SE NÁM DĚLAJÍ PIHY?

Jak zabránit vzniku pih

Pihy na nose, ramenou nebo tvářích jsou sice roztomilé, ale je dobré si je hlídat, protože i když jsou krásné, mohou být prvním příznakem poškození slunečním zářením. Pihy sice nejsou škodlivé, ale pochopení toho, jak jejich vzniku zabránit, jde ruku v ruce s ochranou před slunečním zářením. 


Pokud by vás zajímalo, jak vznik pihy zastavit, je důležité si uvědomit, že jsou velmi obdivovány těmi, kteří pihy nemají. Opalovací krém však zabrání tomu, aby se pihy šířily a spojovaly, což může být signálem, že jste byli na slunci příliš dlouho. 

Zde je několik tipů, jak zastavit tvorbu pih a zůstat v bezpečí před sluncem:

Používejte opalovací krém s ochranným faktorem SPF (z angl. „sun protection factor“) 30 nebo vyšším. Během pobytu na slunci se každé 2 hodiny znovu namažte opalovacím krémem.
Pokuste se nevycházet ven, když jsou sluneční paprsky na vrcholu (od 10 do 16 hodin).
Noste oblečení a klobouky, jež chrání před sluncem.

Pihám sice nezabráníte, ale při omezení pobytu na slunci a používání ochranného krému bude vaše pokožka lépe chráněna, což znamená, že se bude vytvářet méně melaninu a vaše pokožka může produkovat méně pih. Kvůli této zvýšené produkci melaninu způsobené sluncem by lidé, kteří mají pihy, měli být na slunci opatrnější, protože se u nich zvyšuje pravděpodobnost vzniku rakoviny kůže. Pokud máte pihy, měli byste věnovat pozornost všem pihám, které mění tvar nebo barvu, a pokud vás některá z nich znepokojuje, vyhledat lékařskou pomoc.

Horko může pihy ztmavit, takže pokud máte pocit zarudnutí obličeje, přiložte si na obličej chladný flanel nebo si po příchodu ze slunce pokožku pocákejte studenou vodou.
PROČ SE NÁM DĚLAJÍ PIHY?

Lentigo

Co je to lentigo?

Někteří lidé si lentigo pletou s pihami, ale na rozdíl od pih si lentigo udržuje pigmentaci po celý rok. Na slunečním světle nemění barvu a obvykle se nevyskytuje ve shlucích jako pihy. 

Lentigo může postihnout muže i ženy všech věkových kategorií a barev pleti, ačkoli světlá pleť, vystavení slunci nebo opakované poškození sluncem mohou způsobit lentigo, zejména u zralé pleti.

Co může způsobit lentigo?- Poškození sluncem, 
- poškození UV zářením z opalování v soláriu,
- spálení sluncem,
- stárnutí."
dáma s pihami a opalovacím krémem
Lentigo

Jak vypadá lentigo?

Lentigo se dělí na různé typy podle toho, jak vypadá, kde se na těle objevuje, co ho způsobilo a zda je spojeno s jinými nemocemi nebo stavy.

Lentigo se může objevit jako jediná skvrna nebo jako skupina (to je častější) a může mít zubaté nebo hladké okraje. Obvykle je kulaté a má průměr 3–15 mm.
Je důležité sledovat všechny skvrny na kůži, které vás znepokojují. 
Následující body představují dobrý způsob, jak sledovat změny, které by mohly indikovat „melanom“.

Asymetrie: Normální mateřská znaménka jsou symetrická; nakreslete středem čáru. Obě strany by měly být symetrické. V opačném případě se může jednat o něco hrozivějšího a stojí za to navštívit lékaře.
Ohraničení: Znaménka, která mohou způsobit rakovinu, mají často nerovný, hrbolatý nebo zubatý okraj. 
Barva: Pihy nebo znaménka s více než jednou barvou mohou být známkou něčeho rakovinného.
Průměr: Výrůstek větší než 6 mm by měl zkontrolovat lékař.
Vývoj: Jakékoli změny velikosti, výšky nebo barvy znaménka by měl zkontrolovat lékař.

Proč se nám dělají pihy?

Zůstaňte mimo slunce

Nejlepším způsobem, jak zatočit s pihami, je jim předcházet.– Zdržujte se mimo slunce, zejména v době, kdy svítí nejsilněji (11–16 hodin), vyhledávejte stín a pobývejte uvnitř, když můžete.
– Používejte oblečení chránící před sluncem. Některé druhy oblečení lépe chrání před UV zářením; například trička s dlouhým rukávem, kalhoty a klobouky.
– Pokud se přece jen musíte vydat na slunce, používejte opalovací krém s ochranným faktorem SPF 50, který vás ochrání před nadměrným sluněním, a každých pár hodin jej znovu nanášejte. Podívejte se na naši řadu NIVEA Sun, která vaši pokožku ochrání.
žena držící opalovací krém na obličej nivea
Nejlepší krémy na pihy

Jak odstranit pihy na obličeji a těle

Pokud chcete vědět, jak odstranit pihy z obličeje a těla, nezapomeňte, že vypadají skvěle! Správné krémy a ošetření však mohou pomoci chránit, rozjasnit a podpořit vaši pleť a pihy.Zmatňující pleťový krém na opalování OF 30 – Tento opalovací krém na obličej poskytuje okamžitou a účinnou ochranu před slunečním zářením a zanechává pokožku lehkou a nemastnou. Absorbuje také přebytečnou mastnotu na pokožce a zanechává matující efekt. Pihy takto neodstraníte, ale opalovací krém zabrání jejich velkému množství. Pihy jsou vynikajícím vodítkem k tomu, zda jste byli vystaveni slunečnímu záření – zatímco trocha slunečního záření vynese na povrch spršku pěkných pih, příliš mnoho jich může být známkou poškození UV zářením. 
 
 

 

 
Krémy – pleťové vody určené k léčbě hyperpigmentace mohou pomoci vyrovnat tón pleti a zlepšit její zářivost. Zaměřují se na sluneční skvrny a zarudnutí a vytvářejí tak dokonalé pozadí pro vaše pihy."

dáma drží opalovací krém na obličej nivea uv