Slova nestačí

PROMLUVTE SI S MIMINKEM POMOCÍ GEST A „ZNAKOVÉ ŘEČI“.

I když vaše miminko ještě nemluví, chce se s vámi podělit o své potřeby. Jak mu můžete porozumět? Vyzkoušejte znakovou řeč! Užijete si spoustu legrace.

Gesta a mimika mohou být stejně účinná jako slova

Nemusíte čekat až na první slovo

Ovládat mluvidla je pro miminka velmi obtížné, a vývoj řeči proto vyžaduje čas. To, že vaše miminko ještě nemluví, ale neznamená, že vám nemá co říci. I nemluvňata se s námi chtějí podělit o to, co chtějí, co je těší nebo bolí. Pohyby celého těla, rukou a nohou jsou pro ně snadné a pomocí znaků nám tak mohou sdělit své potřeby.

Když si budete všímat, uvidíte, že vaše miminko s vámi pomocí znaků komunikuje už teď. Chcete mu rozumět? Najděte si znaky společné. I váš nejmenší si dokáže znak rychle spojit s probíhajícím dějem a zapamatuje si ho pro příště.


Znakování řeč nebrzdí, naopak 

Spousta rodičů je zpočátku skeptických a jen málokomu se podaří dorozumět hned na poprvé. „Znakování” ale může být zábava pro vás i pro vaše miminko. Navíc je dokázáno, že děti, které znakují, začnou rychleji mluvit. Nemusíte se proto bát, že by znaková řeč nějak ovlivnila vývoj té normální. Jakmile se miminko rozmluví, znaky z jeho komunikace přirozeně vymizí.


Buďte pozorní a zjistíte, že vaše miminko komunikuje prostřednictvím přirozených gest už teď. Dejte svému miminku příležitost sdílet s vámi svůj jedinečný svět pomocí znakování.


Začnete pomocí základních znaků

Kdy je se znakováním vhodné začít? Ideální doba pro první znaky je mezi 8. měsícem a jedním rokem. A když po vás miminko hned neopakuje, nevzdávejte to. Odezva na vaši snahu může přijít i za několik měsíců. O to rychleji se bude váš brouček učit.


Vyzkoušejte základní znaky:

„JÍST“: Pohybujte rukou k ústům a zpět, jako byste si dávali jídlo do pusy.

JEŠTĚ“: Dejte dítěti sušenku nebo jiný pamlsek. Jakmile ho sní, spojte několikrát za sebou špičky prstů jedné ruky v úrovni hrudníku a pak miminku nabídněte další.

BOLÍ“: Spojte bříška obou ukazováčků.

 

Miminka milují vaši pozornost a doteky! Chcete svému nejmenšímu dopřát něžnou péči? Věnujte mu masáž pro miminka.Vymyslete si vlastní „řeč“ – jen vy a vaše miminko

Ne vždy udělá vaše nemluvňátko znak přesně jako vy, každá snaha se ale počítá. Děti si některé znaky upravují podle toho, jak je jim to pohodlné. Komunikace a dorozumívání je velmi individuální proces a možná si budete chtít vymyslet svou vlastní znakovou řeč. Jak na to?

Jednoduše pozorujte, co upoutá pozornost vašeho dítěte. Můžete mávat rukama nebo ukazovat prsty – cokoliv dává smysl vám oběma. Jakmile však začnete používat určité gesto nebo znak, neměňte ho, abyste miminko zbytečně nemátla.

Díky znakování s vaším miminkem brzy zjistíte, že není nic krásnějšího než popovídat si bez jediného slůvka.