Vývoj pokožky dítěte před narozením

PODÍVEJTE SE, JAK SE VYVÍJÍ POKOŽKA VAŠEHO DĚŤÁTKA BĚHEM TĚHOTENSTVÍ.

Pokožka novorozenců není tak vyvinutá jako u dospělých. Ve skutečnosti je jen z pětiny tak silná a odolná, a proto je extrémně citlivá. Pokud jí poskytnete správnou výživu a budete o ni pravidelně pečovat, bude silná a zdravá. Proto vám NIVEA přináší to nejlepší pro péči o pokožku vašeho miminka.

Vývoj pokožky miminka týden po týdnu

Již během těhotenství prochází pokožka miminka fascinujícím a zásadním vývojem. Její první struktury se vytvářejí již několik dní po početí. Podívejte se, jak se pokožka miminka vyvíjí během těhotenství.

První trimestr

10.–12. den: Vzniká nejspodnější vrstva kůže, tzv. bazální buněčná vrstva. Z této vrstvy se spolu se zevní vrstvou kůže – epidermis neboli pokožkou - formují vlasové váčky, žlázy a nehty. Buňky vytvářejí tzv. periderm, který pokrývá celý povrch nevyvinuté kůže jako ochranný štít.

18.–19. den: V tuto chvíli se vytváří tzv. mezoderm, první ze tří základních zárodečných vrstev embrya. Z této vrstvy pak vzniká řada tělních tkání a struktur miminka, včetně škáry. Škára je vrstva kůže, která zásobuje pokožku energií a výživnými látkami. V tomto období se také objevují první nervová vlákna a tenké cévy. 

43.–60. den: Langerhansovy buňky se spolu s melanocyty přesouvají do pokožky, kde pomáhají chránit imunitní systém. Melanocyty jsou buňky, které vytvářejí pigment, a určují tak barvu kůže. V tomto období se tedy rozhoduje, jaký odstín pokožky bude děťátko mít.

80. - 90. den: Vyvíjí se první lidský smysl – hmat. Začínají růst první vlasové váčky a mazové žlázy a lze také rozpoznat první nehty na palcích u nohou i rukou.

 

Druhý trimestr

Okolo 15. týdne těhotenství: Vytváří se pojivová tkáň. Rozpoznat už lze podkožní tkáň, která obsahuje spojovací tkáň a tuk.

Okolo 18. týdne těhotenství: Na povrchu pokožky se vytváří novorozenecký sýrovitý mázek (vernix caseosa). Ten slouží jako mazivo při porodu a nahrazuje nevyvinutou ochrannou funkci pokožky novorozence.


Třetí trimestr


Okolo 28. týdne těhotenství: Nehty, vlasové váčky a mazové a potní žlázy jsou plně vyvinuté. Vytváří se veškeré vrstvy, které jsou typické pro vyvinutou pokožku.
 


Jak chránit pokožku vašeho miminka po porodu

Pokožka vašeho narozeného miminka může být až 5krát tenčí než vaše. To proto, že novorozenci ještě nemají dostatečnou vrstvu tuku. V tuto chvíli jsou již všechny kožní vrstvy vašeho děťátka plně vyvinuté, ale jeho pokožka bude ještě několik prvních dnů, týdnů a měsíců dokončovat svůj vývoj.

Hydratujte a chraňte před škrábnutími

V období vývoje je pokožka vašeho miminka extrémně citlivá a ublížit jí může i pouhé škrábnutí. Dětské pokožce také schází činné potní žlázy, a tak snadno vysychá a je více ohrožena škodlivými bakteriemi. Také si ještě neumí udržet stálou úroveň pH, a tak není schopná napravit škody způsobené slunečními paprsky.


Dejte pozor na prací prostředky a vůně 

Během prvních několika měsíců života se miminka těžko vyrovnávají s podrážděním pokožky, jako jsou opruzeniny, ekzémy a kopřivka. Prací prostředky, barviva a vůně mohou jejich pokožku snadno podráždit. Mimo to se během prvních šesti až osmi měsíců života u zhruba 20 % miminek objevuje akné. I když je tento stav způsoben přirozenými hormonálními změnami, mohou jej mastné kosmetické výrobky pro miminka zhoršit a prodloužit. 

Nevíte, jak miminku ulevit od zarudnutí a svědění? Odborník poradí, jak si poradit s častými opruzeninami.
 

NIVEA přináší to nejlepší pro péči o pokožku vašeho miminka

Pokožka novorozenců není tak vyvinutá jako u dospělých. Ve skutečnosti je jen z pětiny tak silná a odolná, a proto je extrémně citlivá. Pokud jí poskytnete správnou výživu a budete o ni pravidelně pečovat, bude pokožka vašeho děťátka brzy silná a zdravá.

Výrobkovou řadu NIVEA Baby vyvíjíme s maximální péčí již více než 100 let tak, abychom rodičům ušetřili co nejvíce starostí a jejich miminkům poskytli zdravou a spolehlivou péči o pokožku. Naše produkty pomáhají chránit pokožku vašeho maličkého za každé situace – při koupeli nebo když si v létě společně užíváte sluníčka. 

Všechny složky procházejí přísnými klinickými testy bezpečnosti a účinnosti. A pak je také každý konečný produkt opakovaně testován, abychom se ujistili, že je pro pokožku vašeho miminka bezpečný.

Od mýdel po vlhčené ubrousky, tělová mléka, pleťové krémy a opalovací krémy, NIVEA Baby má pro vás vše, co potřebujete k láskyplné péči o pokožku vašeho drobečka.  

 
Přečtěte si odpovědi na otázky, které si maminky pokládají nejčastěji, a objevte užitečné tipy pro péči o pokožku těch nejmenších.