Co se děje za oponou: Jak porozumět ultrazvukovým snímkům

JAKÉ TO JE POPRVÉ VIDĚT SVÉ MIMINKO?

Na ultrazvuk se každá nastávající maminka těší. Poprvé totiž uvidí malinké ručičky a nožičky. Ujistí se, že srdíčko bije tak, jak má, a pokud bude mít štěstí, možná se děťátku podívá i do tváře. Víte, kdy se můžete na vyšetření ultrazvukem těšit vy?

Těhotenský ultrazvuk: Kdy vás čeká ten první?

Máte z ultrazvuku obavy? Rozhodně není, čeho se bát. Ultrazvuk je bezpečnou a bezbolestnou metodou, která pomůže lékařům zjistit stáří a velikost plodu a odhalí i to, jestli se orgány děťátka správně vyvíjí.

Ten úplně první vás čeká přibližně 6 týdnů od prvního dne poslední menstruace. Provádí se většinou vaginálně. Lékaři na základě jeho výsledků zjistí, zda je těhotenství správně uložené a vy se konečně dozvíte, zda čekáte miminko jedno, nebo třeba rovnou dvě. 

Druhý ultrazvuk se provádí v 11.–14. týdnu. Plod se ultrazvukem prohlédne a vyloučí nejnápadnější odchylky od normálního vývoje. Již při tomto vyšetření lze odhalit až 80% všech možných anatomických odchylek vývoje plodu. V I. trimestru lze vyšetřit většinu detailů, které byly dříve vidět až ve 20. týdnu těhotenství. Pomocí změření velikosti  plodu lze s přesností několika dní stanovit stáří plodu, což je velmi důležité pro ověření skutečného stáří těhotenství a potvrzení termínu porodu.


Třetí ultrazvuk ukáže miminko přesněji

Třetí ultrazvuk prováděný mezi 18. a 23. týdnem těhotenství vám totiž děťátko představí v celé kráse. Klasické černobílé snímky ale nejsou to jediné, co si můžete z vyšetření ultrazvukem odnést.

3D ultrazvuk nebo DVD: Když se děťátka nemůžete dočkat

Mezi nastávajícími maminkami je 3D ultrazvuk rok od roku stále oblíbenější. Jak by taky ne! Bude to pro vás nezapomenutelný zážitek, ze kterého si odnesete 3D snímky, nebo dokonce DVD s krátkým záznamem pohybu vašeho miminka. Ceny jsou různé. Záleží, kam se objednáte. Levnější kliniky nabízí snímky a DVD od nižších stokorun. Ideální načasování je od 22. do 30. týdne těhotenství.

TIP: 3D ultrazvuk nenabízí každá klinika a ty, které dovedou pořídit takové snímky nebo videozáběr miminka, bývají dost plné. Je proto potřeba se objednat předem.


Poslední pravidelný ultrazvuk před porodem

Úplně poslední ultrazvuk vás čeká mezi 30. a 32. týdnem těhotenství. Je vlastně takovou poslední kontrolou před porodem. Kromě stavu placenty a množství plodové vody se opět kontroluje vývoj děťátka a také jeho poloha. To byla poslední návštěva miminka přes stěnu bříška. Příště, až své děťátko uvidíte, budete ho držet v náručí.


CO ZNAMENAJÍ ZKRATKY NA ULTRAZVUKU?

ASP srdeční akce miminka
AC obvod břicha miminka
BPD, BPP vzdálenost temenních kostí plodu (pomůže určit váhu miminka)
CRL vzdálenost mezi temenem a kostrčí zárodku (podle ní se určuje délka těhotenství)
Doppler AU měření průtokové rychlosti krve v pupečníkové cévě (odhalí, jestli má miminko dostatek kyslíku a živin)
Doppler ACM měření průtokové rychlosti v mozku plodu
DS dolní segment neboli dolní část dělohy
FL délka stehenní kosti (pomůže určit váhu miminka)
HC obvod hlavy plodu
PA pohybová aktivita plodu
PPH PI první poloha podélná hlavičkou (záda jsou na levé straně plodu)
PPH PII druhá poloha podélná hlavičkou (záda jsou na pravé straně plodu)
PPKP poloha podélná koncem pánevním
PV plodová voda
Situs trasnversus poloha příčná
Situs obliquus poloha šikmá