Jak se psychicky připravit na porod

VYPOŘÁDEJTE SE S ROSTOUCÍ NERVOZITOU.

Váš velký den už se blíží, a tak možná začínáte pociťovat nervozitu. Jak se připravit na porod, abyste zůstala klidná za všech okolností?

Co se doma o uvolnění naučíte, v porodnici jako když najdete

Pokud čekáte první miminko, vše vám bude připadat nové a neznámé. Budete-li vědět, jak celý porod probíhá a co vás vlastně čeká, zůstanete o poznání klidnější. Neuškodí si přečíst nějakou knihu o porodu nebo se podívat na internet. O všem, co vás znepokojuje, si promluvte se svým lékařem. Aby vám mohl zajistit tu nejlepší péči, musí vědět, co potřebujete.

 

Víte přesně, co se s vaším tělem bude dít? Tři fáze porodu: přečtěte si o všem, co vás čeká během porodu

 

Nezapomeňte komunikovat také s vaším partnerem. Ještě než přijde váš velký den, proberte s ním, jakým způsobem vás může podpořit a jak vám s přípravou na porod může pomoci. Možná uvítáte pár povzbuzujících slov, pokud ale nechcete během porodu slyšet jeho výkřiky typu “zaber, zlato!”, raději mu to předem řekněte. 

 

Klid je ta nejlepší příprava na porod

Snažte se uvolnit a nestresujte se! Nemůžete předvídat všechny překážky, které vás na cestě k vytouženému miminku čekají, ale můžete k nim přistupovat pozitivně. Stres vše, včetně porodních bolestí, jen zhoršuje. 

Přiměřený váhový přírůstek, svalstvo posílené pravidelným cvičenímspeciální dýchací techniky vám pomohou lépe zvládat bolest i průběh kontrakcí. „Zpracování bolesti" také mnoha ženám pomáhá. V tomto ohledu vám v přípravě na porod pomůže meditace.

Díky pravidelnému cvičení můžete zmírnit porodní bolesti a usnadnit si porod. Jak na to? Připravili jsme pro vás cviky pro těhotné, které vás udrží v kondici.

Před porodem: Využijte čas pro sebe

Během posledních týdnů před očekávaným termínem porodu se možná budete cítit unavená, strašně „obrovská” a budete si přát, abyste TO už měla za sebou. Využijte posledních volných dní, než se miminko narodí, a udělejte si čas jen pro sebe. Připravte si voňavou koupel, přečtěte si pěknou knížku, prospěte se po dobrém obědě… Ať už to bude cokoliv, udělejte to hlavně pro sebe.

Největším přáním každé nastávající maminky je přivést na svět zdravé miminko a prožít hladký, nekomplikovaný porod. Všechno určitě půjde lépe, když na váš velký den budete připravena nejen fyzicky, ale také psychicky.