Nechutenství v těhotenství

ZJISTĚTE, PROČ VAŠE CHUŤOVÉ BUŇKY STÁVKUJÍ.
Nechutenství provází zejména v prvním trimestru mnoho těhotných žen. Co vám pomůže vrátit chuťové buňky zpátky do normálu? Vyzkoušejte naše tipy.

RÁDA JÍTE, ALE NAJEDNOU VÁM NECHUTNÁ? VYZKOUŠEJTE NAŠE TIPY

Změnily se vaše obavy z nezřízeného obžerství v trápení kvůli nechutenství? Představa, že těhotné ženy snědí, na co přijdou, se častěji objevuje ve filmech než v realitě. Alespoň v prvním trimestru.

Nechuť k jídlu, a dokonce hubnutí jsou v prvních měsících těhotenství zcela běžné. Důvodem je příval hormonů, se kterými se ženské tělo musí vyrovnat.

Pokud se vám i při pouhém pohledu na jídlo zvedá žaludek, vyzkoušejte následující tipy:

 
citrusy

ZKUSTE KYSELÉ

Kyselá chuť stimuluje chuťové pohárky a tvorbu slin. Ochucujte saláty a nakládejte maso do octa, pijte citronové šťávy nebo si do vody přidávejte plátky citrónu. 
 
malé porce

NENUŤTE SE DO VELKÝCH PORCÍ

Mohla byste si tak jídlo ještě více zprotivit. Raději jezte po malých dávkách, ale pravidelně. Pokud se vám začne dělat nevolno, přestaňte a vraťte se k jídlu později.

Trápí vás kromě nechutenství i časté nevolnosti? Máme pro vás tipy, co dělat, když udeří ranní nevolnost.
 

OSVĚDČENÉ JSOU KOMPOTY A POLÉVKY

Těhotné ženy si často pochvalují ovocné kompoty, které jejich žaludek nedráždí tolik jako jiná sladká jídla. Vyzkoušejte třeba nakládané broskve, dostanete tak do sebe alespoň nějaký cukr. Podobně „hladivé“ účinky na žaludek mají polévky. Silný vývar navíc vašemu tělu dodá mnoho živin. 

ZMĚŇTE VITAMÍNY

Poraďte se s lékařem nebo lékárníkem a změňte své těhotenské vitamíny za žvýkací či cucavé, které budou vaše chuťové buňky lépe tolerovat.

Které vitamíny byste měla brát v prvním trimestru? Zjistěte, proč je kyselina listová v těhotenství tak důležitá.

 

RADĚJI SUCHÝ ROHLÍK, NEŽ BÝT O HLADU

Zažilo to už mnoho nadcházejících maminek před vámi: nechutenství je tak silné, že nedokážete pozřít nic jiného než suché rohlíky. Nestresujte se kvůli tomu, důležité je, že sníte alespoň něco. 

NEUTRALIZUJTE JEDLOU SODOU

Vyplachujte si ústa roztokem jedlé sody (přidejte ¼ čajové lžičky jedlé sody do 1 sklenice vody), která neutralizuje hladinu pH v ústech, a tak zlepšuje chuť.

Jezte, co vám chutná

Nemějte výčitky svědomí, když se vám ze zdravého jídla zvedá žaludek. Změny chutí většinou samy vymizí v druhém trimestru.

Pokud se však obáváte, že nechutenství či averze k některým chutím vedou k nedostatečné výživě, poraďte se se svým lékařem.

 

productstage_bg