Křeče v nohách v těhotenství

ZBAVTE SE JICH JEMNOU MASÁŽÍ!
Budí vás uprostřed noci nesnesitelné křeče v nohou? Nenechte si přerušit svůj drahocenný spánek. Víme, jak na to!

Co zabírá na křeče v nohách?

Svalová únava, zadržování tekutin v těle, přebytek fosforu nebo nedostatek vápníku mohou být hybnými silami pro vznik bolestivých nočních křečí v nohou. Jako by vás někdo bodal do lýtka. Jako obvykle – nejúčinnější pomoc bývá snadná.

Pokud cítíte nastupující křeč, jednejte okamžitě. I když pro vás bude pohyb v křeči nepříjemný, zkrátíte tím bolest ve svalu a na druhý den vás bude lýtko bolet daleko méně. Co tedy dělat?

  • Jemně propněte postižený sval natažením špičky a poté vystrčením paty. 
  • Palce na nohou naopak přitlačte směrem k tělu.
  • Následně sval lehce promasírujte (nebo vzbuďte svého partnera, aby to udělal za vás). 
  • Pomohou vám také suché teplé obklady. 
  • Sval uvolní i lehká chůze.
 
Trápí vás nejen křeče v nohou? Přečtěte si, jak si poradit s nechutenstvím v těhotenství.

Jak křečím v těhotenství předcházet?

Předejít svalovým křečím v těhotenství není složité. Většina z nich je totiž způsobená nadměrnou námahou. Kromě odpočinku s nohama nahoře zabírají také další triky, které můžete začít používat klidně hned.

Stravování a pitný režim

Stravujte se dietně a pijte hodně vody. Omezte pití limonád s vysokým obsahem fosforu a prázdných kalorií, které vám neprospívají. 
 

Cvičte a protahujte se

Denně si zacvičte alespoň na chvíli. Nenápadně nohy protahujte –  vystrkujte paty a kružte nohama v kotnících, když sedíte v práci nebo třeba v autobuse.
 

Hlídejte si příjem minerálů

Ujistěte se, že vaše tělo dostává minimálně 1,000 mg vápníku denně (sklenice teplého mléka před spaním pokryje asi třetinu denní potřeby). Pohlídejte si také příjem hořčíku a sodíku.

Dopřejte si pohodlí

Odložte boty na vysokém podpatku a dopřejte si pohodlí tenisek nebo jiných bot na nízkém podpatku. Boty na jehlách i na vysokém klínku nadměrně namáhají lýtkový sval.
POZOR! V těhotenství jsou ženy náchylnější nejen ke křečím, ale také k žilní trombóze. Pokud bolest ve svalu přetrvává, lýtko je červené nebo nateklé, navštivte ihned lékaře.