3. ROK DÍTĚTE: PRVNÍ OBDOBÍ VZDORU A DĚTSKÉ STRACHY

Dětské strašáky: naslouchejte

Děti mají velmi bujnou fantazii a často vidí strašidla i tam, kde nejsou. Zachovejte chladnou hlavu a v klidu vašeho drobečka vyslechněte. Neberte jeho obavy na lehkou váhu a v žádné případě se mu za to neposmívejte. Vysvětlete mu, že se není čeho bát. Pokud se dítě bojí například tmy v noci, může pomoct rozsvícené světýlko. Děťátko chvalte za každý pokrok.
 

Dopřejte si chvilku pro sebe


Každá maminka občas potřebuje vypnout a užít si čas jen pro sebe. Vytvořte si z těchto chvilek svůj rituál. Alespoň jednou týdně si vyhraďte hodinku sama na sebe. Napusťte si vanu, přidejte do ní voňavou kosmetiku do koupele, zapalte svíčky a nalijte si skleničku dobrého vína. Stoprocentní štěstí zaručeno!

 
Je čas na trochu samostatnosti

Je vaše miminko zvyklé na neustálou péči? Ve třech letech nastává čas na změnu. Z miminka vám vyrostlo batole a ač můžete mít pocit, že potřebuje vaši neustálou pozornost, zvládne mnohé hravě samo. Zkuste mu například dát při jídle lžičku. Možná bude ze začátku více jídla na děťátku než v něm, ale trpělivost růže přináší. Přečtěte si více tipů, jak v dítěti probudit samostatnost.

 
Naučte se zvládat dětský vztek


Ne nadarmo se říká, že první období vzdoru nastává kolem třetího roku. Dítě si pořádně uvědomí význam slova NE a začne ho hojně používat. Nebojte. Toto období nebude trvat věčně. I nás často rozčílí malichernosti, nezlobte se tedy na dítě, pokud se vzteká kvůli maličkosti. Naopak, vyslechněte ho a nabídněte mu rozptýlení. A hlavně mějte trpělivost.