Plusy a mínusy epidurální anestezie

Jak se rozhodnout o epidurální anestezii.

Rozhodnete se pro přirozený porod nebo pro zmírnění bolesti? Epidurál je nejčastější způsob anestezie při porodu, přečtěte si, jaké má výhody a nevýhody.

Epidurál

Předem nelze odhadnout, jak budete na bolest reagovat a jak ji budete snášet. Možná jste se rozhodla pro přirozený porod bez anestezie a nakonec zjistíte, že budete se zmírněním bolesti přeci jen potřebovat pomoci. Tak či tak byste si o tom měla během třetího trimestru promluvit se svým lékařem.

Epidurál je nejčastější a nejoblíbenější způsob úlevy od porodních bolestí. Lékaři stále pracují na možnosti snižování dávek a kombinují nové účinné látky, aby minimalizovali vedlejší účinky a případné omezené fungování svalstva. Epidurální analgezie navíc neomezuje pohyb nastávajících maminek – i po jeho aplikaci můžete vstát a chodit.  


Co se bude dít

Anesteziolog provede vpich v oblasti páteře a zavede kanylu. Ta v místě vpichu zůstává a umožňuje postupné dávkování anestetika do fibrózní tkáně obklopující páteř (nazývané dura). 

O epidurální analgezii můžete požádat v jakémkoliv stádiu porodních bolestí, nejčastěji se však aplikuje až v přechodné fázi první doby porodní, těsně před samotným porodem.

 


Jaké má epidurál výhody

Epidurál částečně znecitlivuje tělo od pasu dolů a tlumí bolestivost kontrakcí, aniž by znemožňoval pohyb. Kontrakce vás pak tolik nevyčerpávají a šetříte energii pro další tlačení, před nímž si můžete i zdřímnout. Experti tvrdí, že epidurál je bezpečná metoda úlevy od bolesti s ohledem na zdraví vašeho miminka. 

 

Pravidelným cvičením během těhotenství posilujete svaly pánevního dna a můžete si tak usnadnit porod. Vyzkoušejte cviky pro těhotné, které vás udrží v kondici.

Trápí vás bolesti už během těhotenství? Vyzkoušejte, co platí na křeče v těhotenství: zbavte se jich jemnou masáží.

Co musíte zvážit

Nejčastějším vedlejším účinkem bývá bolest hlavy, která se objevuje v jednom ze 200 případů. Další možné vedlejší účinky zahrnují nevolnost, zvracení, svědění nebo třesavku, tyto možné průvodní jevy však postupně vymizí po odeznění účinku anestetika. 

Epidurál může také omezit vaši schopnost ovládat svaly pánevního dna, což v konečném důsledku může znamenat prodloužení druhé doby porodní a vyšší riziko natržení. Je zde také o něco vyšší pravděpodobnost, že lékař bude muset použít kleště nebo provést nástřih hráze. 


Připravte se na obojí

Ať už se rozhodnete pro anestezii nebo přirozený porod, vždy se raději připravte na obě možnosti a promluvte si o nich se svým lékařem. Popovídejte si také s kamarádkami, které už mají porod za sebou – ujistí vás, že ani v jednom případě není důvod se něčeho obávat.