Dvojčata na cestě? Jak poznáte, že nečekáte jedno, ale hned dvě

Takto prý poznáte, že čekáte dvojčátka. I bez ultrazvuku. Už víte, že za pár měsíců budete v náručí držet svůj malý zázrak! Těšíte se, ale zároveň jste na pochybách, zda vám na chování budou stačit jedny ruce… Možná, že pod srdcem opravdu nosíte více než jedno děťátko.

Únava v těhotenství - Větší než obvykle

Víte, že zvýšená únava v těhotenství je normální? Pravděpodobně ano, ale vám spojení „zvýšená únava“ přijde k smíchu. Vy se cítíte, jako byste za sebou měla maraton! Nemůžete vstát z postele a stěží zvednete hlavu z polštáře. Čím to je? 

Vícečetné těhotenství představuje daleko větší zátěž než to klasické. Nezapomeňte, že vaše tělo teď živí 3, 4 nebo dokonce více bytostí. Tohle pravidlo platí i pro všechny následující příznaky. Všechny projevy těhotenství budou silnější. Dvakrát… nebo rovnou třikrát.

 
 

Bříško větší, než jste čekala

Je vaše bříško tak nějak kulatější a větší, než by snad mělo být? Možná jste si s výčitkami svědomí vzpomněla na několik obřích sáčků paprikových chipsů, které jste spořádala mezi záchvaty těhotenských nevolností.  
„Vážně jsem tolik snědla?“ přemítáte před zrcadlem a hodnotíte své rostoucí bříško, které bylo ještě před nedávnem dokonale ploché. I váha najednou ukazuje mnohem více… Možná, že příčinou nejsou chipsy, ale vícečetné těhotenství. Pravděpodobnost je 1:80! Právě jedno těhotenství z osmdesáti je totiž v České republice vícečetné.

Silné nevolnosti i pocity na zvracení

I tohle k těhotenství patří. A u těch vícečetných jsou nevolnosti, pocit na zvracení i zvracení silnější a trvají déle. Navíc nastávající maminky často trápí nejen ráno, ale rovnou po celý den. Provázet vás také mohou neodbytné chutě na věci, které jste dříve nemohla ani vidět.

První pomoc při pocitu na zvracení! Zjistěte, co dělat, když udeří ranní nevolnosti.

 

Asistované početí pravděpodobnost zvyšuje!

S rozvojem vědy a nejmodernějších metod asistované reprodukce se počet dvojčat, trojčat i čtyřčat zvyšuje. Podle statistik je každé čtvrté těhotenství „ze zkumavky“ vícečetné.  Pokud si dáte dvě a dvě dohromady, nevyhnete se osudové otázce: „Čekám víc než jedno miminko?“

 

Dopřejte čas sobě i partnerovi. Dvakrát delší!

Potvrdil vaše podezření i ultrazvuk? Dopřejte čas sobě i partnerovi. Možná budete oba potřebovat chvíli na to, než si na tuto novinku zvyknete. Zjištění, že miminek čekáte víc, a že tedy vaše těhotenství bude pravděpodobně rizikové, může být trochu šok pro vás oba. Na druhou stranu mít víc dětí najednou má i své výhody. Připravte se na dvojitou dávku lásky i radosti.